.
مهدی رمضانی در مراسم پانزدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور: امروز همه کتابخانه‌های عمومی کشور مجهز به بخش کودک و نوجوان هستند مهدی رمضانی با اشاره به فعالیت های موثر نهاد در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: امروز همه کتابخانه های عمومی کشور مجهز به بخش کودک و نوجوان هستند؛ اتفاقی که تا پیش از این در نهاد کتابخانه های عمومی کشور وجود نداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور آیین گرامیداشت پانزدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اختتامیه چهارمین دوسالانه کارتون کتاب دوشنبه ۲۰ اسفند ماه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد اومدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هوشنگ مرادی کرمانی عضو هیات امنای کتابخانه های عمومی، مشاوران، معاونان و مدیران کل نهاد و جمعی از فعالان و علاقه مندان به حوزه کارتون در باغ کتاب تهران برگزار شد.

در این مراسم مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با ارائه گزارشی از مهم‌ترین اقدامات اخیر نهاد گفت: در سال جاری که پانزدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مقارن شده، اتفاقات مبارکی در نهاد شکل گرفته که یکی از این اتفاقات، تاسیس کتابخانه‌های مرکزی در بجنورد و مشهد با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که طی آن کتابخانه مرکزی مشهد به عنوان نسل دوم کتابخانه‌های عمومی کشور با خدماتی نوین در اختیار مردم قرار گرفت.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح «چهل قلم» در سراسر کشور، افزود: این طرح نیز که به تقدیر از ۴۰ چهره برجسته حوزه نویسندگی از نگاه‌ها و طیف‌های مختلف در کشور اختصاص داشت، با استقبالی گسترده برگزار شد و با ارتقای برخی شاخص‌ها در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

تجهیز تمام کتابخانه‌ها به بخش کودک در سال جاری

رمضانی با اشاره به توجه به حوزه کودک و نوجوان به عنوان یکی از رویکردهای اساسی نهاد در سال جاری، گفت: همچنین امسال اولین دوره جشنواره قصه گویی در هشت منطقه کشور با معرفی برگزیدگان کشوری برگزار شد که انشاءالله اختتامیه این جشنواره در فروردین ماه سال آینده در استان مازندران برپا خواهد شد. اقدامی که به اذعان کارشناسان این حوزه، اقدامی موثر در حوزه کودک و نوجوان بوده است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد یادآور شد: امروز به فضل الهی و تدابیر دبیر کل محترم نهاد، همه کتابخانه های عمومی کشور مجهز به بخش کودک و نوجوان هستند؛ اتفاقی که تا پیش از این در نهاد کتابخانه های عمومی کشور وجود نداشت، اما با پیگیری و اقدامات لازم، این فضا شکل گرفت که برخی اقدامات نرم افزاری مانند برگزاری جشنواره قصه گویی، به عنوان مکمل این رویکرد طراحی و اجرا شد.

آغاز روند اجرایی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

وی افزود: اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی و افتتاحیه جشنواره نهم نیز از اقداماتی بود که با مشارکت همکاران در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و بنیاد امام رضا(ع) در سال جاری به انجام رسید و اولین جلسه سیاستگذاری جشنواره نهم نیز برگزار شده که طی آن فراخوان دوره جدید به تأیید دوستان رسیده و به زودی منتشر خواهد شد.

رمضانی برگزاری سومین دوره جشنواره خاطره نویسی کتابداران و اعضا و معرفی برگزیدگان آن طی مراسمی در سال آینده، آغاز فرآیند اجرایی جشنواره مدال هدهد سفید با انجام داوری ها، تشکیل اولین جلسه شورای نظارت بر داوری آن و تولید و انتشار کتاب هدهد سفید، شکل گرفتن سلسله نشست‌های نمایشنامه خوانی برگزاری دوره آموزش کتابدار، ارسال بسته های ویژه انقلاب اسلامی و بسته های دیگر که بر اساس ویژگی های قومی و زبانی هر منطقه، برگزاری کنگره شعر کتاب دفاع مقدس بر اساس منویات مقام معظم رهبری را نیز از دیگر اقدامات صورت گرفته در نهاد طی سال جاری عنوان کرد.

برگزاری طرح کتابخانه‌گردی در ۱۷۶ کتابخانه عمومی

وی درباره برگزاری طرح کتابخانه‌گردی نیز عنوان کرد: تصور ما این بود که امسال با توجه به محدودیت‌های موجود و تلاقی سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی با روز جمعه، طرح کتابخانه گردی را به صورت محدودتر برگزار کنیم؛ با توجه به اینکه این طرح در سال گذشته در ۵۰۰ کتابخانه واقع در ۴۳۶ برگزار شد و امسال بنا شد که این طرح تنها در ۱۷۶ کتابخانه در کشور برگزار شود، اما با این حال با استقبال خوبی مواجه شد؛ به طوری که در کنار شخصیت‌های سیاسی و مسئولان استانی، شاهد حضور پررنگ گروه‌های مرجع در این طرح برای دعوت مردم به کتابخانه‌ها بودیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد در پایان گزارش خود، به برگزاری چهارمین دوسالانه کارتون کتاب اشاره کرد و گفت: امروز نیز شاهد برگزاری اختتامیه چهارمین دوسالانه کارتون کتاب هستیم که این اقدام ارزشمند به همت و پیگیری جناب آقای شجاعی طباطبایی به سرانجام رسیده است. یکی از خصوصیات بارز این طرح استمرار و انسجام در برگزاری بوده که باعث کسب اعتباری ویژه در عرصه های داخلی و بین المللی شده است.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 117