متون عمومي
1398/1/14 چهارشنبه

نوار راهبري
اخبار رونمایی کتاب

به همت کتابخانه آیت الله اراکی؛ نشست کتاب‌خوان نویسندگان استان مرکزی برگزار شد به مناسبت هفته کتاب و به همت کتابخانه آیت الله اراکی، نشست کتاب‌خوان نویسندگان استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، به مناسبت هفته کتاب و به همت کتابخانه عمومی  آیت الله اراکی، نشست کتاب‌خوان نویسندگان استان مرکزی در فرهنگسرای آیینه شهر اراک برگزار شد.


مجید رستگاری گوهر، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اشاره به نقش این نشست‌ها در ترغیب افراد به کتاب و کتابخوانی، گفت: برگزاری سلسله نشست‌های کتاب‌خوان بخشی از فعالیت های ما در کتابخانه‌های عمومی استان است و به دنبال این هستیم که افراد بیشتری در این نشست‌ها شرکت کرده و نویسندگان بیشتری به معرفی آثار و کتاب های خود بپردازند.


در این نشست که با حضور جمعی از شاعران، نویسندگان، اعضای کتابخانه و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار شد، ابتدا ناصر کریمی نیک به عنوان اولین نویسنده سخن گفت. وی با اشاره به دغدغه‌هایش در بیان زوایای پنهان دفاع مقدس که هنوز به درستی برای نسل جوان امروز به درستی تبیین نشده، گفت: کتاب «مریم بانو» زاییده تخیل بنده نیست بلکه داستان زندگی «سید مریم موسوی» همسر جانباز ۹۰ درصد را بیان می‌کند که چگونه تا پای جان تک و تنها بدون هیچ شکایتی در کنار همسر خود عاشقانه و ایثار گونه ایستاده و در حال مراقبت است.


وی ادامه داد: مریم بانو یک آرمان و هدف دست نیافتنی نیست، بلکه هر کس می تواند در زندگی خود همچون شخصیت داستان، پای زندگی و همسر خود بایستد. دلیل اینکه اقدام به نگاشتن این کتاب کردم بدین خاطر بوده که می‌خواستم به نسل امروزی بالاخص زوج‌های جوان که سر موضوعات کوچک با هم به اختلاف جدی بر می خورند، بفهمانم که آستانه تحمل خود را بالا برده و برای زندگی مشترک خود ارزش قائل شوند.


این نویسنده با اشاره به آمار بالای طلاق در کشور گفت: یکی از دلایلی بالا رفتن آمار طلاق در کشور، این است که آستانه تحمل زوج های جوان بسیار پایین آمده است. کتاب «مریم بانو» مصداق عینی از بالا بودن آستانه تحمل یک زن در زندگی مشترک است؛ زیرا شخصیت داستان با کمترین امکانات ممکن از همسری که بالای ۹۰ درصد جانباز است به بهترین نحو ممکن نگهداری و به خاطر همسر و فرزندانش به زندگی مشترک خود ادامه داده است.


در ادامه مراسم محمدعلی پرویزیان، نویسنده کتاب «مدیریت بدن» به معرفی کتاب خود پرداخت. وی با اشاره به اهمیت مدیریت بدن و توجه به آن، گفت: مدیریت بدن امروزه یک علم کاربردی است و متاسفانه انسان امروز، از این امر بسیار غفلت کرده است. مدیریت بدن تاثیر بسیار مهمی در روابط فردی و اجتماعی دارد، زیرا بدن در علم جامعه شناسی به عنوان یک رسانه محسوب می‌شود.


وی ادامه داد: دلیل اینکه بدن در جامعه شناسی یک رسانه محسوب می‌شود، این است که ظاهر و فرم بدن افراد بیانگر خصوصیات اخلاقی و عادت های آنان است. قطعا هر فرد در روبه رو شدن با فرد دیگر در ابتدا بر اساس ظاهر او قضاوت می کند.


این نویسنده تصریح کرد: کتاب «مدیریت بدن» در چند بخش مهم تنظیم شده است و مخاطب آن افراد مختلف در سنین مختلف هستند. سعی شده است در این کتاب به مباحث کاربردی پرداخته شد. در کل کتاب به موضوعاتی چون طرح واره بدن، بدن انسان و جنبه‌های اجتماعی، تصویر ذهنی از بدن و… پرداخته است.


ایرج بیات دیگر نویسنده ای بود که در خصوص نحوه علاقه مندی به شعر فارسی، گفت: من در خانواده ای فرهنگی به دنیا آمدم و همچون سایر اعضای خانواده با کتاب و مطالعه کتاب بزرگ شدم. پدرم با خواندن گلستان و بوستان سعدی بنده را به شعر فارسی علاقه مند کرد. به دلیل علاقه مندی به شعر و ادب فارسی رشته علوم انسانی را انتخاب کردم. تحصیلات دانشگاهی‌ام را در رشته حسابداری به پایان رسانده و در این رشته فعالیت کردم، ولی این امر باعث نشد از علاقه من به شعر و ادب فارسی کم شود.


بیات تصریح کرد: کتاب «آفتاب و ابر» و «از چشمه تا دریا» عنوان کتاب‌هایی است که در حوزه شعر منتشر کرده ام و سروده‌ها و شعرهایم در این دو کتاب آمده است. در «آفتاب و ابر» اشعار دوبیتی و مثنوی و در کتاب «از چشمه تا دریا» انواع سبک‌های شعرهایم آمده است.


مولود توکلی آخرین نویسنده ای بود که به معرفی کتاب خود پرداخت. وی گفت: کتاب «غوغای آرام» مجموعه داستان هایی کوتاه با نگاه به روابط انسانی است. به اعتقاد من دموکراتیک ترین فضای جهان، فضای داستان نویسی است؛ زیرا در این فضا می توانید آزادانه به بیان اندیشه و نظرات خود بپردازید و تلنگری هر چند کوچک به مخاطب خود وارد کنید.


این نویسنده ادامه داد: آنچه نثر این کتاب را متمایز کرده است این است که میل به شاعرانگی دارد و همین امر باعث شده مخاطب با خوانش متن احساس خستگی نکرده و با شخصیت‌های اصلی داستان ارتباط برقرار کند.


در پایان این مراسم از نویسندگان بومی استان مرکزی از سوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی تقدیر به عمل آمده و از کتاب «غوغای آرام» نوشته مولود توکلی رونمایی شد.

 [PageVisit]