متون عمومي
1398/1/14 چهارشنبه

نوار راهبري
جشنواره رضوی
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی: جشنواره کتابخوانی رضوی پلی برای ارتباط بیشتر با فرهنگ رضوی است مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با اشاره به اینکه برای دستیابی به زندگی سعادتمند باید معرفت افزایی بیشتری به ائمه اطهار(ع) داشته باشیم، گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی می‌تواند پلی برای ارتباط و شناخت بیشتر امام رضا(ع) باشد و مطمئنا خود امام معصوم کمک می‌کند به علاقمندی به مطالعه را بیشتر می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، حجت‌الاسلام صفر قربانپور ، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزیاظهار کرد: علاقمندی و محبت و ارادت به امام رضا(ع) مایه برکت می‌شود و توفیقاتی به دنبال خواهد داشت، چرا که معصومین(ع) مایه امید و برکت هستند و مطالعه سیره و نحوه زندگی آنها برای انتقال تجربیات، کرامات، امید به آینده، سعادتمندی و... کمک کننده خواهد بود.


وی ادامه داد: اصل موضوع جشنواره کتابخوانی رضوی به شکل یک سنت دیرینه و مطلوب نه تنها در فرهنگ ما بلکه به عنوان یک جایگاه اسلامی پذیرفته شده به این معنا که جایگاه امام رضا(ع) در بشریت، به کیفیتی است که ارتباط با آن حضرت برای افراد مایه عزت محسوب می‌شود یعنی هرچقدر ارتباط و آشنایی با ذات امام رضا(ع) انجام شود به معرفت افراد افزود خواهد شد.


مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه معرفت و شناخت بیشتر اهل بیت(ع)موجب افزایش عزت افراد می‌شود، اظهار داشت: امام معصوم مانند یک چراغ راه و مصباح الهدایه هستند که در روایات نیز به آن اشاره شده، بنابراین افرادی که بخواهند معرفت پیدا کنند، باید در مسیر راه این چراغ قرار بگیرند.


 قربانپور بیان کرد: یک راه دستیابی به این معرفت مطالعه سیره آن بزرگواران است که بخشی مربوط می‌شود به خدمت آقا بودن که برای نسل امروز دسترسی به حضرت امام رضا(ع) مقدور نیست، هرچند که امام زمان(عج) زنده هستند اما در محضر ایشان بودن توفیقی است که نصیب افراد خاصی می‌شود پس دسترسی به امام رضا(ع) و سیره آن حضر منحصر می‌شود به فیلم‌ها و کتاب‌هایی که در این زمینه وجود دارد.


وی گفت: مطالعه سیره زندگی و نحوه اقدامات اخلاقی اهل بیت (ع) نسبت به خانواده، اطرافیان و همسایگان همچنین نحوه رفتار آنها با طبیعت، حیوانات و موجودات عالم و دستورات آنها در زندگی بهترین راهی است که پیش روی ما قرار دارد، بنابراین کتاب خوانی یک روش منطقی برای کسب معرفت است.


مدیر کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و شرایط موجود افزود: در حال حاضر که توفیق زیارت برای ارادتمندان وجود ندارد و زیارت از نزدیک فعلا مقدور نیست، باز یک فرصت طلایی برای برقراری ارتباط با امام رضا(ع) وجود دارد چراکه آنها اشراف و توجه دارند و ما می‌توانیم ارتباطمان را از راه توسل، توجه و مطالعه راجع به حجت بودن و درک چگونگی اشراف آنها به دفع بلا و رفع حاجت برقرار کنیم.


قربانپور با بیان اینکه خوشبختانه ابزار مطالعه و درک معرفت و ارادت به اهل بیت (ع) وجود دارد، ادامه داد: یکی از این ابزارها مکتوباتی است از آنچه در طول دوران گذشته از کرامات امام رضا(ع) اتفاق افتاده و مردم دیدند و نمونه‌های آن ثبت و مستند سازی شده است.


وی اظهار داشت: شفای مریضان بخشی از این کرامات است که اولین و آخرین آن نیست بلکه این کرامات می‌تواند ادامه داشته باشد و برای دوره‌های بعد نیز قابل تکرار باشد چرا که مانعی وجود ندارد برای ائمه اطهار (ع) که کرامات خود را تکرار کنند، افراد با مطالعه آنها می‌توانند از این تجربه‌های موفق در زندگی خود بهره مند شوند.

 [PageVisit]