اخبار ادارات شهرستان


1399/4/17 سه‌شنبه با حضور مسئولان استان مرکزی؛ آیین بازگشایی کتابخانه عمومی اشراق دلیجان برگزار شد پس از اتمام عملیات تعمیر و نوسازی، کتابخانه عمومی اشراق دلیجان با حضور مسئولان استان مرکزی بازگشایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، آیین بازگشایی کتابخانه عمومی اشراق شهر دلیجان با حضور سید احمد سجادی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی؛ مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ حجت الاسلام ابوالقاسم غفوری، امام جمعه دلیجان؛ سیامک سلیمانی، فرماندار شهرستان دلیجان و دیگر مسئولان برگزار شد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.

 

سید احمد سجادی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی در این مراسم گفت: در ابتدا از همه عزیزانی که در فرآیند بهسازی و شاداب‌سازی کتابخانه عمومی اشراق شهر دلیجان مشارکت داشته اند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

سجادی افزود: متاسفانه سرانه مطالعه در کشور پایین است و یکی از دلایل آن بحث کیفیت فضای فیزیکی و خدمات کتابخانه‌های عمومی است. در همین راستا نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سال های اخیر، بحث شاداب‌سازی کتابخانه‌های عمومی را در دستور کار خود قرار داده و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: از خیرین محترم که در حوزه‌های مختلف اجتماعی اقدامات خداپسندانه ای انجام می دهند، استدعا دارم به حوزه کتاب و کتابخوانی نیز توجه ویژه ای داشته باشند زیرا رشد و توسعه شاخص های فرهنگی هر منطقه در گروی افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی است.

مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی نیز در این مراسم اظهار داشت: پروژه بهسازی و زیباسازی کتابخانه اشراق از آذرماه سال ۹۸ آغاز شد و با همکاری خیرین، بخش خصوصی و دولتی و همچنین اختصاص سهم نیم‌درصد شهرداری، این پروژه در اسفندماه سال گذشته آماده بهره برداری بود که با توجه به شیوع ویروس کرونا، آیین بازگشایی به تعویق افتاد.

وی ادامه داد: در جریان بهسازی کتابخانه جمعاً مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال صرف هزینه‌های عمرانی و و نوسازی تجهیزات کتابخانه شد. از مجموع اعتبارات صرف شده برای بهسازی کتابخانه اشراق، ۴۰۰ میلیون ریال توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ۶۰۰ میلیون ریال با مساعدت خیرین محترم و ۵۰۰ میلیون ریال نیز از محل اعتبارات شهرستانی تأمین شده است.

وی همچنین گفت: کفسازی و نصب سرامیک، رنگ آمیزی، اصلاح روشنایی، نصب پنجره‌های دوجداره، شاداب سازی بخش‌های مختلف کتابخانه و ایجاد فضای اداری مستقل از اقداماتی است که طی این پروژه انجام شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ابراز امیدواری کرد با بهسازی کتابخانه‌های عمومی شاهد رشد کتابخوانی و عضویت مردم فرهنگ‌دوست و اهل مطالعه در کتابخانه‌های عمومی باشیم.

ثامنی در پایان از تلاش ویژه رئیس و کتابداران کتابخانه‌های عمومی شهرستان دلیجان در جریان بهسازی کتابخانه عمومی اشراق قدردانی کرد.

گفتنی است، کتابخانه عمومی اشراق، نخستین کتابخانه شهرستان دلیجان در سال ۱۳۶۴ تأسیس شد. این کتابخانه ۸۷۰ مترمربع زیربنا و قریب به ۳۲ هزار نسخه کتاب دارد. در حال حاضر ۴ کتابخانه عمومی نهادی و یک کتابخانه مستقل در شهرستان دلیجان فعال است.

 [PageVisit]