متون عمومي
1398/1/14 چهارشنبه

نوار راهبري
اخبار ادارات شهرستان
1399/2/31 چهارشنبه جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کمیجان برگزار شد با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کمیجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کمیجان با حضور مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ سعید فائض پور، فرماندار شهرستان کمیجان و سایر اعضای انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
فرماندار شهرستان کمیجان در این جلسه گفت: علی رغم ویژگی‌های مثبت و غنای فرهنگی جامعه ایرانی، متاسفانه امروزه میزان مطالعه و کتابخوانی بسیار پایین است.
فائض پور افزود: مقام معظم رهبری به عنوان یک کتابخوان حرفه ای، تاکیدات فراوانی پیرامون کتاب و کتابخوانی داشته اند و همین امر وظیفه مردم و مسئولان را در این خصوص سنگین تر می‌کند.
وی ادامه داد: با ورود فضای مجازی، مسئله کتابخوانی با چالش‌های جدی مواجه شده است و باید سعی کنیم ساعاتی از روز را به کتابخوانی اختصاص دهیم.
فرماندار کمیجان گفت: با فرهنگ‌سازی صحیح می شود کتاب را وارد سبد خرید خانوارها کرد و اگر این اتفاق بیفتد، وضعیت سرانه مطالعه بهبود خواهد یافت.
وی با اشاره به حمایت‌های صورت گرفته از کتابخانه‌های عمومی کمیجان گفت: سال گذشته اعتبار خوبی به کتابخانه‌ها اختصاص یافت و با جذب اعتبارهای لازم، محیط کتابخانه‌های عمومی نسبت به گذشته قابل قبول تر شده است.
فائض پور در پایان به شخصیت‌ها و مشاهیر استان مرکزی از جمله فخرالدین عراقی کمیجانی اشاره کرد و گفت: می‌توان با همکاری و تعامل دستگاه‌های فرهنگی، مراسم یابود و پاسداشت مفاخر استان و شهرستان را برگزار کرد و محیط فرهنگی کتابخانه‌های عمومی بهترین محل برای برگزاری چنین مراسمی می‌باشد.


مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: با تمام توان در راستای به روز رسانی کتابخانه های عمومی و دسترسی آسان تمامی اقشار جامعه به کتاب و کتابخانه تلاش خواهیم کرد. 
ثامنی افزود: استفاده از ظرفیت‌های مشترک و همفکری‌ها در قالب کار تیمی بسیار موثر است و با این راهبرد و تقسیم وظایف، امورات را در کتابخانه‌های عمومی پیش خواهیم برد.
وی ادامه داد: اگر دیدگاه مسئولان نسبت به کتابخوانی صحیح شکل بگیرد، فرهنگ کتابخوانی در بین جامعه و به ویژه خانواده‌ها رواج خواهد یافت.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: عادت به مطالعه را می بایست به کودکان آموزش داده و کتابخوانی در دوران کودکی را گسترش دهیم تا نسل‌های آینده بتوانند با فرهنگ و آگاهی بیشتری در جامعه نقش آفرینی کنند.
وی با اشاره به ابزارهای نوین و فضای مجازی خاطرنشان کرد: استفاده از کتاب‌های صوتی و کتابخانه‌های دیجیتال برای نسل جدید بسیار جذاب است و می توان از ظرفیت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در راستای ترویج کتابخوانی بهره برد.

در این جلسه پیرامون افزایش مشارکت شهروندان کمیجانی در دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، جذب مشارکت‌های خیرین و دستگاه‌ها در برگزاری جشنواره رضوی و همچنین بررسی راه اندازی کتابخانه در روستاهای سمقاور و چهرقان و تجهیز ایستگاه های مطالعه شهرستان کمیجان بحث و تبادل نظر شد.

 [PageVisit]