اخبار ستاد
1399/4/14 شنبه با هدف بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی صورت گرفت؛ دیدار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با رئیس مجمع نمایندگان استان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی با نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی و رئیس دوره ای مجمع نمایندگان استان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با علی اکبر کریمی، نماینده مردم شهرستان های اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.
مهدی ثامنی در این دیدار ضمن اشاره به وضعیت معیشتی و حقوقی کتابداران، به ارائه گزارش مختصری از آخرین وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان پرداخت و گفت: در سطح استان مرکزی 78 باب کتابخانه عمومی داریم که از این تعداد ۷۳ باب کتابخانه عمومی نهادی و 5 باب کتابخانه عمومی مشارکتی است.
ثامنی با اشاره به بازدید مسئولان ارشد استان از پروژه کتابخانه مرکزی شهر اراک گفت: عملیات اجرایی کتابخانه مرکزی از سال ۹۳ در زمینی به مساحت ۶ هزار و ۲۰۰ مترمربع، با ۱۸ هزار و ۸۵۰ مترمربع زیربنا در هفت‌طبقه آغاز شده است و نیاز به همکاری مسئولان استان جهت تکمیل و افتتاح این مجموعه بزرگ فرهنگی می‌باشد.
وی ادامه داد: این پروژه فرهنگی شامل بخش‌های فاخری همچون سالن‌های مطالعه، مخزن، تالار مفاخر، بخش پژوهش، بخش کودک و نوجوان و ... است و امیدواریم با تخصیص به موقع منابع مالی در آینده ای بسیار نزدیک به بهره‌برداری برسد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی کتابداران استان گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، فعالیت‌های  فرهنگی ترویجی کتابخانه‌های عمومی در بستر فضای مجازی در جریان است و مسابقات کتابخوانی از جمله دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، نشست‌های کتاب‌خوان، محفل‌های ادبی، کارگاه‌های آموزشی و ... در حال برگزاری و اجراست که با استقبال مخاطبین و اعضای کتابخانه‌های عمومی همراه بوده است.
ثامنی به رویکرد کتابخانه‌های عمومی با توجه به پیشرفت‌های علم و تکنولوژی اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص دستیابی به روش‌های نوین و اجرای آن در کتابخانه‌های عمومی برای دسترسی آسان و بهتر مخاطبین در دست بررسی و اقدام است.
نماینده مردم شهرستان‌های اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار ضمن تاکید بر ضرورت توسعه فرهنگ کتابخوانی، خواستار پیگیری جدی مشکلات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و وضعیت معیشتی کتابداران شد.
علی اکبر کریمی گفت: به منظور جذب اعتبار ملی برای اتمام پروژه کتابخانه مرکزی استان نیاز به پیگیری‌های جدی‌تری می‌باشد.
وی پیشنهاد داد به منظور بررسی مسائل کتابخانه‌های عمومی، مشکلات کتابداران و پروژه کتابخانه مرکزی، جلسه مشترکی با حضور مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و مجمع نمایندگان استان مرکزی برگزار شود و مقرر شد مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان پیگیری‌های لازم را در این زمینه به عمل آورد.
رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در پایان گفت: توجه ویژه به کتابخانه‌های عمومی و تجهیز این مراکز فرهنگی، نقش مهمی در افزایش آگاهی جامعه و کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد.

 [PageVisit]