اخبار ستاد1399/3/24 شنبه با حضور جمعی از نویسندگان و ناشران؛ نشست هم اندیشی توسعه فرهنگ کتابخوانی در شهر اراک برگزار شد با حضور جمعی از مسئولین، نویسندگان و فعالان عرصه کتاب، نشست هم اندیشی توسعه فرهنگ کتابخوانی در خانه فرهنگ شهر اراک برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، با حضور مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اراک؛ ایرج رضایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر اراک؛ حمید کربلایی حسنی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اراک، جمعی از نویسندگان، ناشران و فعالان عرصه کتاب، نشست هم اندیشی توسعه فرهنگ کتابخوانی در خانه فرهنگ شهر اراک برگزار شد.

گزارش تصویری این برنامه را اینجا مشاهده کنید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در این نشست گفت: ۱۸ باب کتابخانه عمومی شهرستان اراک پذیرای علاقه مندان کتاب و کتابخوانی هستند و این آمادگی را داریم نشست‌های مختلف فرهنگی و ادبی را با مشارکت دستگاه‌های فرهنگی و سازمان‌های مردم نهاد به اجرا درآوریم.
ثامنی افزود: منابع کتابخانه‌های عمومی به طور مستمر به روزرسانی می شود و با استفاده از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مناسب کتاب‌ها با دسترسی آسانتر در اختیار همگان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: با انجام برنامه‌های فرهنگی متنوع تلاش خواهیم کرد تا عموم مردم کتابخانه‌ها را خانه خود فرض کنند و اگر این امر محقق شود، این مراکز به محفل اهل قلم و نویسندگان و اهالی علم تبدیل می شود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: در کشورهای پیشرفته کتابخانه‌های عمومی در مناسبات اجتماعی و رویدادهای جامعه بسیار تاثیرگذار هستند و در مواجهه با بن‌بست‌های اجتماعی و فرهنگی، کتابخانه‌های عمومی به پایگاه‌های قابل اعتمادی برای اظهار نظر و ارایه راهکار بدل شده اند.
ثامنی افزود: پتانسیل کتابخانه‌های عمومی فراتر از امانت کتاب و سالن مطالعه است و امیدواریم با هم اندیشی با اهالی قلم، نویسندگان و ناشران بتوانیم مردم را بیش از پیش به سمت کتاب و کتابخوانی جذب کنیم.


مرتضی سورانه، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اراک نیز در این جلسه گفت: امیدواریم خانه فرهنگ شهر اراک به عنوان یک ظرفیت فرهنگی و مکانی برای ایجاد گفتمان، آثار و برکات خوبی برای فرهنگ، هنر و ادب شهر داشته باشد.
سورانه افزود: برگزاری چنین جلساتی تمرین خوبی برای گفت و شنود است و اینکه مسئولین سخنان اهل قلم و نویسندگان را با جان و دل بشنوند و برای دغدغه‌های آنها اهمیت قائل شوند، در کاهش معضلات اجتماعی و انس بیشتر مردم با کتاب و کتابخوانی موثر خواهد بود. 


در این جلسه پیرامون حمایت از نویسندگان بومی، برگزاری مراسم نقد و بررسی کتاب، راه اندازی کتابخانه‌های کوچک در مناطق پرجمعیت، ترویج کتابخوانی در مدارس و مهدهای کودک، اشاعه فرهنگ کتابخوانی در فضای مجازی، اجرای برنامه‌های کتابخوانی با همکاری سمن‌ها و مجموعه‌های خصوصی، ایجاد کارگروه‌های تخصصی حوزه کتاب و برگزاری نشست‌های مشترک فرهنگی بحث و تبادل نظر شد.

 [PageVisit]