اخبار ستاد

1399/3/6 سه‌شنبه با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی و با حضور جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با حضور سید احمد سجادی، مدیرکل دفتر فرهنگی اجتماعی استانداری؛ مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ زهرا فرجی، مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری، جمعی از مسئولان استانی و دیگر اعضای انجمن در سالن جلسات استانداری مرکزی برگزار شد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی در این نشست گفت: اعداد و ارقام سرانه مطالعه در کشور نگران کننده است و در مقایسه با کشورهای توسعه یافته، جای کتاب در سبد خرید خانوارها خالی است.
وی بیان کرد: وضعیت کنونی شاخص‌های فرهنگی زیبنده استان مرکزی به عنوان پایتخت مفاخر و مشاهیر کشور نیست و در نشست های تخصصی باید این مسائل آسیب شناسی شود.
​​​​سجادی افزود: کتابخانه‌های عمومی استان نیازمند حمایت ویژه است و همه ارگان‌ها به اندازه مسئولیت خود می‌بایست در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی تلاش کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: اگر دغدغه کتاب و کتابخوانی در بین مسئولین وجود نداشته باشد، از جامعه نیز انتظار نمی‌توان داشت که به مسائل کتابخوانی اهمیت دهد.
ثامنی افزود: با شیوع ویروس کرونا، ایام قرنطینه فرصتی طلایی برای کتابخوانی ایجاد نمود و کتابداران استان با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، به ترویج کتابخوانی پرداختند.
وی ادامه داد: در حال حاضر تمامی کتابخانه‌های عمومی استان در پیام رسان ایرانی بله دارای کانال هستند و تمامی رویدادهای کتابخوانی نظیر معرفی کتاب، جمع‌خوانی و نشست‌های کتاب‌خوان از طریق این کانال‌ها در حال انجام است و ملاک و معیار خوبی برای ارزیابی همکاران خواهد بود.
ثامنی گفت: دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در بستر فضای مجازی در حال برگزاری است و شهروندان محترم استان مرکزی با مراجعه به سامانه
www.samakpl.ir  می‌توانند ضمن آشنایی با سیره اهل بیت(ع) از جوایز نفیس این جشنواره فرهنگی بهره مند شوند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اشاره به اقدامات بهداشتی در کتابخانه‌های عمومی گفت: اجرای پروتکل‌های بهداشتی به صورت کامل و دقیق در ستاد اداره کل و کتابخانه‌ها انجام پذیرفته که مورد رضایت بازرسان دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: بخشنامه بازگشایی کتابخانه‌های عمومی پس از ۳ ماه تعطیلی اضطراری در هفته جاری ابلاغ شد و در مرحله اول بازگشایی، صرفا کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی به صورت نوبتی در کتابخانه حاضر خواهند شد و اقدامات اولیه بهداشتی و تجهیز کتابخانه به وسایل و مواد ضدعفونی را انجام خواهند داد.
وی ادامه داد: ارائه خدمات کتابخانه ای حضوری برای اعضا در این زمان به جهت رعایت فاصله گذاری هوشمند اجتماعی امکان پذیر نیست و منتظر ابلاغ دستورالمعل‌های جدید ستاد ملی کرونا در این زمینه هستیم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اشاره به راه اندازی کتابخانه های مشارکتی و نهادی جدید تا پایان سال جاری، گفت: طبق قانون، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بودجه ای برای ساخت کتابخانه ندارد و صرفاً بهره بردار است و اگر مجموعه ای فضایی مناسب جهت کتابخانه در اختیار این اداره کل قرار دهد، آماده تجهیز و بهره برداری کتابخانه طبق دستورالعمل‌های نهاد خواهیم بود.
ثامنی گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر شهروندان و نیازسنجی‌های صورت گرفته، امیدوار هستیم شهرداری اراک با در اختیار قرار دادن فضایی مناسب در پارک بانوان، هرچه سریعتر کتابخانه تخصصی بانوان در این مجموعه فرهنگی ورزشی افتتاح شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم سطح فرهنگ جامعه را بالا ببریم، می‌بایست فضاسازی های مناسب در سطح شهر صورت پذیرد و شهروندان احساس کنند که برای آنها ارزش قایل شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: پروژه کتابخانه مرکزی شهر اراک از همین موارد است که در صورت بهره برداری به عنوان نگین فرهنگی شهر، موجب افتخار تمامی شهروندان خواهد بود.
وی ادامه داد: در حال حاضر کتاب‌های نفیس خطی در تالار مفاخر اداره کل نگهداری می‌شود و با افتتاح کتابخانه مرکزی، این مجموعه آثار به عنوان سند فرهنگ و تاریخ استان در معرض دید همگان قرار می‌گیرد.
بررسی شرایط تاسیس کتابخانه تخصصی بانوان در محل پارک بانوان شهر اراک، اطلاع رسانی جهت مشارکت شهروندان استان مرکزی در جشنواره کتابخوانی رضوی، بررسی راهکارهای همکاری مشترک کتابخانه‌های عمومی و صداوسیمای استان جهت ساخت برنامه‌های رادیو و تلویزیونی با موضوع کتاب، پیگیری احداث پروژه کتابخانه مرکزی، پیگیری واریز سهم نیم درصد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی و ... از مهم ترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

 [PageVisit]