اخبار ستاد
1399/2/30 سه‌شنبه حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر اراک جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اراک با حضور مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اراک به ریاست مرتضی سورانه و با حضور مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، نیک عهد دبیر انجمن پیشکسوتان ادبی، نورائی رئیس انجمن ادبی نور، گودرزی مسئول انجمن سعدی و مدرس انجمن حافظ، رحمان پور دبیر انجمن ادبی بامداد اراک، شیخی مهرآبادی دبیر انجمن قائم مقام فراهانی و و دیگر اعضای کمیسیون در سالن جلسات شورا برگزار شد.
در این جلسه سورانه به شهرداری و سازمان فرهنگی پیشنهاد کرد در خصوص تبلیغات روی بیلبوردهای شهر ارزیابی اثرسنجی انجام دهند و اینکه پیام‌ها و تبلیغات چه تاثیری بر روی مردم گذاشته و چقدر نفوذ دارد و چقدر در جامعه عمق پیدا می کند، به صورت دقیق بررسی شود.
رئیس کمیسیون درخصوص تحلیل پژوهش آماری انجام شده از شاخص‌های توسعه فرهنگی استان های کشور گفت: استان مرکزی جزء استان‌های متوسط می باشد و استان تهران بر اساس ۱۲ شاخص، به عنوان برترین استان دارای توسعه فرهنگی انتخاب شده است که این شاخص ها شامل تعداد خبرگزاری های استان، مراکز فرهنگی، سینماها، کتابفروشی ها، لیتوگرافی، چاپخانه، صحافی، موسسات نشر، تعداد دفتر مطبوعات و نشریه کتاب‌های موجود و کتاب‌های امانت داده شده می باشد.
وی افزود: مدیریت شهری در ایجاد پراکندگی و سهولت دسترسی یا فرصت‌های برابر در شهر اراک چقدر تلاش کرده است و اینکه تمرکز فعالیت فرهنگی در شهر اراک کجاست؟ در هر شهری تمرکزگرایی باشد در نقطه مقابل حاشیه گرایی به وجود می‌آید، حاشیه ای که مورد عنایت قرار نمی‌گیرد و کسانی که مورد بی اعتنایی و کم مهری قرار می گیرند، طبیعتاً کنش ها به واکنش ها تبدیل می‌شود و این واکنش ها مدیریت شده نمی باشد و آثار مخربی با خودش خواهد داشت.

در ادامه مهدی ثامنی، مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: در شهرستان اراک 18 باب کتابخانه عمومی وجود دارد و توزیع آن صرفاً در مرکز شهر نیست و بسیاری از کتابخانه‌های عمومی در حاشیه شهر در حال خدمات رسانی هستند.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: حدود یک میلیون و 700 هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان وجود دارد که ظرفیت بی نظیری جهت استفاده عموم شهروندان است و مردم را باید تشویق کنیم تا از این کتاب‌ها بیش از پیش استفاده کنند.
وی ادامه داد: از فضاهای موجود در کتابخانه‌های عمومی می‌توان برای اجتماعات دانشجویی، دانش‌آموزی و انجمن های ادبی بهره برد و آماده هرگونه همکاری در این زمینه هستیم.
ثامنی با اشاره به شاخص‌های توسعه فرهنگی استان‌ها گفت: این شاخص‌ها، شاخص‌های درستی است ولی اشکالی که در شهر وجود دارد، عدم فرهنگ‌سازی می‌باشد و نگاه ما مسئولین به اندازه نگاه فرهنگی و شاخص‌های فرهنگی نیست.

در ادامه این جلسه نیز رتبه شهر اراک در شاخص‌های فرهنگی شهری و تناسب این شاخص‌ها با زمینه های فرهنگی شهر و راه‌های توسعه و ارتقای این شاخص‌ها بررسی شد.

 [PageVisit]