فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با هدف ارائه خدمات در روستاها؛

چهلمین کتابخانه سیار کشور در شهرستان اراک افتتاح شد

چهلمین کتابخانه سیار کشور با حضور جمعی از مسئولان استان مرکزی در روستای گاوخانه شهرستان اراک افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، چهلمین کتابخانه سیار کشور و نخستین کتابخانه سیار استان مرکزی با عنوان «پرتو دانایی» با حضور سکینه خاتون مهدیان پور، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ پروین مفتح‌زاده، مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی؛ محسن خیرمند، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان؛ محمد عبدی، بخشدار مرکزی شهرستان اراک؛ میلاد مشایخی، رئیس اداره بهزیستی شهرستان؛ حجت الاسلام علی موسوی، امام جماعت روستا و جمعی از اهالی و دانش آموزان در روستای گاوخانه شهرستان اراک افتتاح شد.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در این مراسم گفت: تا به امروز فقط ۱۵ استان در سراسر کشور کتابخانه سیار داشتند که با افتتاح کتابخانه «پرتو دانایی» به عنوان چهلمین کتابخانه سیار کشور و هشتاد و ششمین کتابخانه استان مرکزی، فصل جدیدی از خدمات رسانی در حوزه کتاب و کتابخوانی در استان آغاز خواهد شد.

سکینه خاتون مهدیان پور گفت: طبق برنامه ریزی‌های به عمل آمده، کتابخانه سیار «پرتو دانایی» در روستاهایی که کمتر از ۲۵۰۰ نفر جمعیت دارند خدمت رسانی می کند و در مرحله اول روستاهای هزاوه، گاوخانه، گوار، حاجی آباد، جیریا از توابع شهرستان اراک انتخاب شده اند و تمامی برنامه‌های فرهنگی که در سطح کتابخانه‌های عمومی اجرا می‌شود در کتابخانه سیار هم برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: تجهیزات این کتابخانه اعم از قفسه کتاب، منابع، مینی بوس و استخدام کتابدار توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی انجام شده و صرف نظر از هزینه خودرو، یک میلیارد و یکصد میلیون ریال بابت آماده سازی و تجهیز کتابخانه هزینه شده است.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی افزود: ۱۴۰۰ جلد کتاب در موضوعات گوناگون و ۵۰۰ جلد کتاب کودک در کتابخانه سیار «پرتو دانایی» آماده سازی شده و امیدواریم اهالی روستا با استقبال از خدمات کتابخانه، باعث دلگرمی همکاران کتابدار ما شوند.

مهدیان پور گفت: به علت اینکه راه‌اندازی این سبک کتابخانه‌ها، کم هزینه تر بوده و تعداد جمعیت و روستاهای بیشتری را پوشش می‌دهد، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای گسترش کتابخانه‌های سیار حمایت‌های خوبی انجام می‌دهد.

وی از دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستاها درخواست کرد با واگذاری خودروی مناسب، زمینه را برای آماده سازی و تجهیز کتابخانه‌های سیار برای سایر نقاط استان فراهم کنند.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در پایان با اشاره به طرح اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی گفت: در اسفند ماه کتابخانه های عمومی سراسر استان پذیرای کتب اهدایی شهروندان محترم خواهند بود و این طرح با شعار «حال خوش خواندن را با اهدای کتاب هدیه دهیم» تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.
 

بخشدار بخش مرکزی شهرستان اراک نیز ضمن قدردانی از خدمات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: در ماه‌های اخیر انقلاب بزرگی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان ایجاد شده است و امیدواریم این موج خدمت رسانی ادامه داشته باشد.

محمد عبدی گفت: با برنامه‌های خلاقانه می‌توان قشر جوان و نوجوان را به سمت کتاب و کتابخوانی جذب کرد و کتابخانه سیار در این زمینه می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

وی با اشاره به جمعیت روستای گاوخانه گفت: ارائه خدمات توسط کتابخانه سیار در این روستا بسیار ارزشمند است ولی باید تلاش کنیم با کمک دهیاری و شورای اسلامی روستا کتابخانه ای ثابت و استاندارد برای استفاده مردم شریف روستا احداث شود.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ