فهرست

اخبار شهرستان‌ها

کتابخوان «گنجه نظامی» به همت کتابخانه شهید زراستوند اراک

به مناسبت دهه فجر و به به مناسبت بزرگداشت شاعر عاشقانه های ایران حکیم نظامی، نشست کتاب خوان «گنجه نظامی» به همت کتابخانه شهید زراستوند و کتابخانه استاد دهگان شهر اراک برگزار شد.

ابتدا مجتبی حیدری همکار کتابخانه شهید زراستوند کتاب هفت پیکر نظامی را معرفی کرد. این کتاب به داستان زندگی بهرام ساسانی با روایتی تاریخی می پردازد و پس از آن هفت روایت از هفت همسر وی بیان می شود.
زهرا جوادی از کتابخانه آیت الله مقدسی شهر محلات به معرفی کتاب  اسکندرنامه پرداخت.اسکندر نامه شامل اقبال نامه و شرفنامه می باشد و بالغ بر ده هزار بیت است.
اثر سوم را صدیقه داودابادی از کتابخانه علی ابن ابی طالب(ع) اراک معرفی کرد. وی به معرفی منظومه خسرو و شیرین نظامی پرداختند و داستان آشنایی خسرو وشیرین را بیان کردند تا جایی که فرهاد شیرین را می بیند و عاشقش می شود.
چهارمین اثرمخزن الاسرار نظامی است که صدف شفیع همکار کتابخانه شهید زراستوند به معرفی آن پرداخت. این مثنوی با حمد و ثنای خداوند در یک بیت آغاز می گردد و با مدح پیامبر(ص) و داستان معراج ادامه می یابد. موضوع این کتاب خدا شناسی خود شناسی و حکمت است. این کتاب 20 باب دارد و هر باب یک حکایت.
آخرین کتاب از خمسه نظامی –لیلی و مجنون- را هاجر توکلی از کتابخانه دهگان اراک معرفی کرد. این کتاب نیز داستان عشاق عرب است. البته فضای بیابانی و شرایط اعراب ان زمان اجازه نمی دهد زیبایی خسرو و شیرین در این کتاب به همان اندازه نمود داشته باشد اما پادشاه اشعار عاشقانه اینجا نیز خوب از پس کار بر آمد و کار زیبایی را به ثمر رسانده است.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ