فهرست

اخبار شهرستان‌ها

ویژه برنامه «نسیم وحدت» در شهرستان شازند برگزار شد

به مناسبت ولادت پیامبر اکرم(ص)، ویژه برنامه نسیم وحدت در کتابخانه های عمومی شهرستان شازند برگزار شد.

به مناسبت ولادت پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع)، ویژه برنامه نسیم وحدت با همکاری رابط فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان شازند و کتابخانه عمومی ملت تکاب آذربایجان غربی برگزار شد.

دراین برنامه ابتدا بی بی حلیمه کلته مفرد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی بندرترکمن استان گلستان به آداب و رسوم اهل تسنن در هفته وحدت پرداخت.
کلته مفرد گفت: آق آش یا آق قوین، جشن 63 سالگی یا جشن همسن شدن با پیامبر گرامی اسلام، از آئینهای سنتی و دیرینه ترکمنها بوده که هنوز نیز در گوشه و کنار استان گلستان و در بین قومهای مختلف این استان رواج دارد.
وی ادامه داد: این جشن که نمادی از رفتار شایسته و فاصله گرفتن از تیرگی ها و بدی هاست در گذشته همراه با مراسمهای خاصی اجرا می شد و مردان ترکمن که به آق آش نائل می شدند، با ذبح گوسفندی سفید ولیمه می دادند و غذاهایی به رنگ سفید طبخ می کردند.
در ادامه کلته مفرد به معرفی کتاب «نسیم همبستگی» نوشته حسین اسحاقی پرداختند.
کویستان درویشی، کتابدار کتابخانه ملت تکاب آذربایجان غربی، به معرفی کتاب زندگانی پیامبر اکرم(ص) در قرآن ترجمه علی چراغی پرداختند و گوشه ای از آداب و رسوم اهل سنت اقوام کرد را در هفته وحدت  بیان کردند.
در ادامه برنامه مجید فقیهی از اعضای کتابخانه به خوانش مثنوی خود با موضوع وحدت شیعه و سنی پرداخت.
در پایان برنامه نیز سمیه سهراب نیا، مسئول کتابخانه شهدای توره به معرفی کتاب «سیری در تاریخ صدر اسلام» نوشته حشمت اله قنبری همدانی پرداختند.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ