فهرست

اخبار شهرستان‌ها

انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شازند برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شازند با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی برگزار شد.

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شازند به ریاست حسین رجبی، فرماندار شازند و با حضور مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در ابتدای جلسه با اشاره به مصوبه ستاد ملی کرونا و انتقال رسته کتابخانه‌های عمومی از گروه ۳ به گروه ۲ شغلی گفت: سالن‌های مطالعه 80 کتابخانه عمومی استان از پنجم تیرماه بازگشایی و به صورت محدود آماده ارائه خدمات به مراجعه‌کنندگان است.
مهدی ثامنی افزود: سالن‌های مطالعه کتابخانه‌های واقع شده در شهرهای نارنجی، زرد و آبی به ترتیب با ۳۰ ، ۴۰ و ۵۰ درصد ظرفیت، فعالیت خود را از روز شنبه، پنجم تیر آغاز کرده اند.
وی ادامه داد: با قرار گرفتن کتابخانه های عمومی در رسته دوم گروههای شغلی از اول هفته آینده، به جز در شهرستان هایی با سطح هشدار قرمز، ارائه تمام خدمات کتابخانه ای در کتابخانه های عمومی استان دایر خواهد بود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ادامه به یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و گفت: در این دوره از جشنواره در کنار رشته های نقاشی، پویش کتابخوان، مسابقه چهارگزینه ای و داستانک نویسی، رشته های شعرسرایی، پویش «برای امام زمانم» و قصه گویی اضافه شده و برای جلب مشارکت بیش از پیش ناشران و کتابداران دو بخش حمایت از چاپ و انتشار منابع برتر و نیز مروجان فرهنگ رضوی در نظر گرفته شده است.
وی افزود: در فراخوان یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی ۶ عنوان کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده است. در رده «کودک» کتاب‌های «زندگی امام رضا(ع)» اثر سید مهدی مهاجرانی از انشارات کتابک و «مجموعه ۱۴ معصوم: امام زمان(ع)» اثر زهرا عبدی از انتشارات جمکران معرفی شده است. کودکان علاقه مند می توانند در دو رشته نقاشی و پویش کتابخوان به ازای هر دو کتاب، شرکت کنند.
ثامنی گفت: در رده سنی نوجوان کتاب های «برای ضامن آهو، ۵۵ پرسش و پاسخ درباره امام رضا(ع) و زیارت ایشان» اثر غلامرضا حیدری ابهری از انتشارات به نشر و «ده قصه از امام زمان(عج)» اثر فریبا کلهر از انتشارات قدیانی، منابع یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی خواهد بود. نوجوانان می توانند در شش رشته نقاشی، پویش کتابخوان، مسابقه چهارگزینه ای، شعرسرایی، پویش برای امام زمانم و قصه گویی به ازای هر دو کتاب شرکت کنند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی ادامه داد: همچنین «چشمه های بهشت: گزیده عیون اخبار الرضا(ع)» اثر محمد هادی زاهدی از انتشارات به نشر و «پرسش و پاسخ های دانشجویی: مهدویت (دوران ظهور)» اثر رحیم کارگر از انتشارات معارف، منابع یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در رده سنی جوان بزرگسال خواهد بود. 
ثامنی گفت: بزرگسالان می توانند در شش رشته پویش کتابخوان، چهارگزینه‌ای، شعرسرایی، داستان کوتاه (داستانک، دل نوشته و متن ادبی)، تولید آثار هنری، قصه گویی شرکت کنند. همچنین کتابداران علاقه مند می توانند در بخش مروّجان فرهنگ رضوی و نیز نویسندگان و ناشران علاقه‌مند می توانند در بخش چاپ و انتشار شرکت کنند.
وی خاطرنشان کرد: این جشنواره در دو بخش «فردی» و «خانوادگی» در بستر الکترونیک برگزار می‌شود و علاقه مندان می توانند به صورت فردی یا خانوادگی تا آبان ماه از طریق سامانه مسابقات الکترونیک کتابخوانی به نشانی www.samakpl.ir در جشنواره شرکت کنند.
فرماندار شهرستان شازند نیز در این نشست گفت: کتاب می تواند سرنوشت افراد را تغییر دهد و برای آنها بینش و استراتژی ایجاد کند.
حسین رجبی گفت: جامعه ای که به دانش و آگاهی مسلح نباشد، در حوزه مسایل داخلی و بین الملل دچار مشکل خواهد شد و می بایست با زبان کتاب و قلم رایزنی فرهنگی با جهانیان داشته باشیم.
وی با اشاره به جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: بزرگترین سرمایه کشور ما وجود بابرکت امام رضا(ع) است و این جشنواره فرهنگی ادای دینی به مقام ولی نعمت ایرانیان است.
رجبی از ادارات و ارگان های شهرستان شازند درخواست کرد تا با تمام ظرفیت در جذب مشاکت شهروندان تلاش کنند.


و در ادامه مدیر کل به شیوه نامه برگزاری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی پرداختند و این اتفاق خوب فرهنگی است و به راحتی کتابها به صورت رایگان قابل دسترس عموم است و در ادامه فرماندار از حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی  جناب آقای دکتر ثامنی  در جلسه  و تلاش لازم را در گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارند که می تواند در راستای آگاهی بخشی جامعه مفید و موثر باشند تقدیر بعمل آورد . و همچنین  نصب المان میدان کتاب  و پرداخت  عوارض نیم درصد در دستور کار شهرداری ها شهرستان قرار بگیرید و راه اندازی پیک موتوری که منابع کتابخانه به سهولت در دسترس باشد  . و در ادامه مدیرکل از کتابخانه شماره 3 شازند که توسط شهرداری در ساخت می باشد بازدید نمود و در فضای اسکای روم جلسه با کتابداران شهرستان شازند داشتند.
 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ