فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛

آیین ملی «در سوگ آفتاب» در بیت قدیمی امام در شهر خمین برگزار شد

به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، آیین ملی «در سوگ آفتاب» در بیت قدیمی امام راحل در شهر خمین برگزار شد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، به مناسبت سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره)، آیین ملی «در سوگ آفتاب» با حضور محمدمهدی احمدی، رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا؛ حجت‌الاسلام سیدجواد رضوی، مدیر بیت تاریخی امام(ره) و موسسه حفظ و نشر آثار امام(ره) در خمین؛ مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ نغمه مستشار نظامی، عضو شورای ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ صادق رحمانی، مهدی جهاندار، احمد شهریار و عباس احمدی از شاعران مطرح کشوری در بیت قدیمی امام راحل در شهر خمین برگزار و از طریق اسکای روم اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی پخش شد.

در ابتدای این مراسم مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی به بیان خاطراتی از دوران رهبری امام خمینی(ره) پرداخت و در ادامه محمد مهدی احمدی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا درباره ویژگی‌ها و شاخص‌های تفکر امام خمینی(ره) مطالبی را ارائه کرد.

احمدی گفت: از نظر مقام معظم رهبری یکی از اساسی‌ترین اقدامات برای حفظ هویت اصلی انقلاب اسلامی و هدایت صحیح کشتی نظام در طوفان حوادث، شناخت و پایبندی به روش و منش رهبری حضرت امام خمینی(ره) است؛ لذا همانگونه که ایشان می‌فرمایند «این انقلاب بی نام امام خمینی(ره) در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست.» 

وی در ادامه برخی از شاخصه‌های تفکر امام خمینی(ره) که الهام گرفته از از تفکر اسلام است، را بر شمرد و به عنوان نخستین شاخصه تفکر امام به مفهوم «تدین» اشاره کرد و گفت: امام در تمام عمر با برکت خود در صدد شناخت دین و عمل به آن بود و مبارزات خود علیه رژیم طاغوت را نیز بر اساس اندیشه‌های الهی و قوانین اسلامی انجام داد. بر همین اساس ماهیت انقلاب اسلامی، ماهیتی دینی و فرهنگی است و می‌توانیم این موضوع را در شعارهای مردم در شکل گیری انقلاب اسلامی مشاهده کنیم که به تمامی بر اساس اسلام و قرآن بود.

احمدی گفت: شاخصه دوم در تفکر امام خمینی(ره) مساله «ظلم ستیزی» است که امام فرهنگ ظلم ستیزی را در جهان احیا کرد و معتقد بود اگر بخواهیم حکومتی بر اساس عدالت شکل دهیم باید با ستم و ظلم مبارزه کنیم. نه باید ظلم کرد و نه باید زیر بار ظلم رفت. همین روحیه ظلم ستیزی امام مورد استقبال ملت های آزادی خواه قرار گرفت و روحیه عدالت خواهی در ملت ها ایجاد شد.

رایزن فرهنگی کشورمان در اسپانیا سپس به فضای نخبگانی و فرهنگی کشور اسپانیا اشاره کرد و گفت: در همین کشوری که من در آن نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی را دارم شاهدم که افکار عمومی و روشنفکران جامعه اسپانیا چقدر تحت تاثیر اندیشه های امام خمینی(ره) قرار گرفتند به طوری که کتاب هایی درباره تفکر امام نوشته اند. به عنوان نمونه می‌توانم به کتاب «ایران امام خمینی» نوشته دکتر گوستاوو مورالس اشاره کنم. همچنین کتاب «دولت اسلامی» امام خمینی(ره) که از سوی دانشمند دیگر اسپانیایی رائول گونزالس بورنس به اسپانیایی ترجمه شده است. وی کتاب تفسیر سوره حمد امام را نیز به اسپانیایی برگردانده و منتشر کرده است. نمونه دیگر کتاب «جنگ صهیونیستی علیه امام خمینی» نوشته مانوئل گالیانا است. همچنین کتاب «پیامبر جنگ» به قلم گومز پارا. این ها بیانگر تاثیر تفکرات امام در عرصه بین المللی است.

 احمدی شاخص سوم تفکر امام را «نفی تحجر و التقاط» دانست و گفت: تحجر قاب تنگی از اسلام معرفی می کند که در آن این دیدگاه تنگ نظرانه جایی برای رشد حیات اجتماعی مسلمانان باقی نمی گذارد و لذا جاذبه ای ندارد. از سوی دیگر نگاه التقاطی آنچنان سهل گیرانه به شریعت می نگرد که عملا خط قرمزی برای حلال و حرام دین نمی شناسد. امام هر دوی این نگاه ها را نفی می‌کرد و در مقابل چنین افراط و تفریط هایی مفهوم «اسلام ناب» را معرفی کرد.

رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا به «اصالت حضور مردم» به عنوان شاخصه چهارم در تفکر امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: اصالت دادن به حضور مردم در صحنه امری محوری در تفکر امام خمینی(ره) است. امام معتقد بود از عناصر تشکیل دهنده انقلاب، حضور مردم در صحنه بوده است و بقای انقلاب را هم در همین حضور مردم می دانستند. این تاکید امام را می‌توانیم در آموزه‌های اصیل تشیع به ویژه در سیره امیر المومنین نیز ببینیم. امام علی(ع) در نهج البلاغه می‌فرمایند «مردم ستون دین هستند». با همین منطق است که مقام معظم رهبری در انتخابات به حضور حداکثری مردم تاکید دارند.

احمدی شاخص پنجم در تفکر امام را اعتقاد به ولایت فقیه عنوان کرد و در این زمینه به جمله مشهور امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: امام می‌فرماید اگر می‌خواهید آسیب نبینید باید پشتیبان ولایت فقیه باشید. حضور فقیه در جامعه به تصمیمات اجزای آن جامعه مشروعیت می‌بخشد، لذا همانگونه که در شکل گیری انقلاب اسلامی ولایت فقیه و رهبریت نقش اساسی داشت، امروز هم تبعیت از رهبریت رمز بقای انقلاب عظیم ما است.

احمدی سپس به ششمین شاخصه در تفکر امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: شاخص ششم مبارزه با رژیم اشغالگر قدس است. امام خمینی(ره) به ماهیت رژیم صهیونیستی آگاه بود و حضور اسرائیل را مخرب می دانست. بر همین اساس می‌کوشید ملت ها را نسبت به حرکات ضد انسانی اسرائیل آگاه کند و موضوع فلسطین را نیز به عنوان یک مساله استراتژیک برای نظام جمهوری اسلامی تعریف کرد.

در ادامه مراسم نیز جمعی از شاعران به خوانش اشعاری با موضوع امام خمینی(ره)، قیام ۱۵ خرداد و انقلاب اسلامی پرداختند.

شعر قرائت شده توسط مهدی جهاندار:

عاشق خندۀ جمارانیش

کشتۀ چشم های بارانیش

 ابروان سیاست آیینش

امتداد نگاه عرفانیش

 دورها و ظهورها پیدا

در شکوه بلندِ پیشانیش

 مژدۀ انقلاب می دادند

سالها عالمان ربّانیش

 زن و مرد و بزرگ و کوچک را

متّحد کرد صوت رحمانیش

 عقل مبهوت عشق و ایمانش

کفر در حیرت از مسلمانیش

 جز برای غم حسین نبود

هق هق گریه های طولانیش

 شهدا خوب می شناسندش

نشناسد کسی به آسانیش


شعر قرائت شده توسط مهدی جهاندار:

مردم ایران می آید یادشان اسلام چیست

عشق و ایمان چیست عزت چیست ننگ و نام چیست

روزگاران گرچه بازی میدهد ایام را

یادشان هرگز نرفته بازی ایام چیست

مردم ایران یقین دارند روح الله را

با خمینی دیده اند آغاز این انجام چیست

گرچه اقیانوس آرامند این مردم

ولی دشمنش میداند اقیانوس نا آرام چیست

کربلای چهار والفجر دو عاشورای چند

راز این آمار و این ارقام و این اعداد چیست

گام اول ایستادن بود روی پای خود

گام اول عزم رفتن بود دوم گام چیست


شعر قرائت شده توسط احمد شهریار:

اصفهان و رشت و تبریز و خراسان امام

شهریار الحق که زیبا هست ایران امام

تا زمانی که در ایرانم به هر شهری که هست

خانه ام باید که باشد در خیابان امام

از هواداران شعر حافظ شیرازی ام

من تفال میزنم اما به دیوان امام

میهمانش میشوم در بیت او در شهر قم

پای حرفش مینشینم در جماران امام

سینه ام از نور روح الله روشن مانده است

تا همیشه زندگی کرده در این خانه امام


شعر قرائت شده توسط صادق رحمانی:

هنوز مثل آرزو نشسته در برابرم

کسی که داغ رفتنش شکست پشت باورم

در آن غروب پر غمی که آفتاب رفته بود

چه سایه های مبهمی گذشت از برابرم

مرا که فتنه ی قضا، مرا که پنجه ی قدر

شکسته پای خاطرم در این سرا بر آن سرم؛

که بی تو ای تمام لحظه های خسته ی دلم

مباد زندگی مرا که لحظه ای به سر برم

تمام هستی ام -دلم- به خاطرت گریستم

بخند ای تمام من، دمی برای خاطرم

به مرگ دردناک خود، همیشه گریه می کنم

نشسته جغد زندگی به شانه های باورم


شعر قرائت شده توسط صادق رحمانی:

می سوخت در چشمان من فانوس دریایی

بر ماسه پیدا بود ردّ پای تنهایی

آن روز در طوفان اشک و آه پرسیدم

پایان نمی گیرد چرا این روز یلدایی

ای غم، نوازش کن دل دریایی ما را

شاید گره از بغض چندین ساله بگشایی

دیگر سراغ دیده ی ما را نمی گیرد

جز های های ابرهای ناشکیبایی

باور نمی کردم شبی را این چنین تاریک

آخر چرا ای ماه من! بیرون نمی آیی؟

بر شانه هایم ریخته خاکستر خورشید

شب بود و غربت بود و جای پای تنهایی

عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ