فهرست

اخبار شهرستان‌ها

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ساوه برگزار شد

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ساوه در سال 1400 برگزار شد.

اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه در سال ۱۴۰۰ با حضور معاون فرماندار و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در محل فرمانداری برگزار شد.

محمد اشرفیان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه در این جلسه با اشاره به گزارش فعالیت‌های فرهنگی، گفت: با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا منجر به تعطیلی کتابخانه‌های عمومی شهرستان شده، این نهاد در فضای مجازی به اجرای برنامه های مختلف پرداخته است.

اشرفیان گفت: از نخستین روز سال ۱۴۰۰ لغایت ۲۶ اردیبهشت امسال ۸۶۱ برنامه در سطح شهرستان ساوه اجرا شده که اهم این برنامه ها شامل معرفی کتاب، کلیپ تصویری به عنوان کاردستی، نمایشگاه کتاب مناسبتی، قصه گویی به صورت کلیپ تصویری و صوتی، آموزش نقاشی، آموزش‌های عمومی و بهداشتی، داستان کوتاه، سرگرمی و بازی، شعرخوانی، معرفی نویسنده، معرفی مشاهیر و شهدا، تفسیر قرآن ۳۰ جزء در سی روز ماه مبارک رمضان، معرفی نشریات، نشست کتابخوان مجازی، سخن روز و نقاشی  بوده که اکثرا به صورت کلیپ های صوتی و تصویری در فضای مجازی کتابخانه‌ها منتشر شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های هفته دفاع مقدس کتابخانه های عمومی شهرستان ساوه، بیان کرد: به مناسبت هفته دفاع مقدس ۱۸ برنامه برای کتابخانه های عمومی شهرستان ساوه در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، برگزاری نمایشگاه کتاب و معرفی کتاب به مناسبت گرامیداشت حماسه آزادسازی خرمشهر، گرامیداشت ایثار و فداکاری آزادگان قهرمان، تجلیل از پیشکسوتان افتخارآفرین دفاع مقدس، برگزاری نمایشگاه کتاب و عطرافشانی مزار شهدا، سخنرانی با موضوع نقش زنان و خانواده در دفاع مقدس، برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه دانش آموزان با موضوع دفاع مقدس، نکوداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس، معرفی شهدای والامقام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، نمایشگاه کتاب به مناسبت روز بسیج، معرفی کتاب و برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع سردار دلها، دلنوشته به سردار سلیمانی، معرفی شهدای عملیات کربلای ۵، برگزاری نشست کتاب‌خوان با موضوع معرفی شهدای انقلاب اسلامی، تجلیل از پاسداران، دعوت از پیشکسوتان جانباز عضو کتابخانه، نشست کتاب‌خوان ویژه نابینایان با موضوع دفاع مقدس، مسابقه جدول به مناسبت هفته دفاع مقدس، ساخت کاردستی با عنوان یاد شهدا و معرفی کتاب‌های «من زنده‌ام»، «دختر شینا» و «آن ۲۳ نفر» توسط کتابداران از جمله برنامه‌های این هفته است.

اشرفیان در ادامه با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه در حوزه زنان و خانواده در سال جاری، تصریح کرد: برگزاری نشست‌های مختلف کتاب‌خوان ویژه زنان و مادران عضو کتابخانه و بانوان نویسنده شهرستان، مسابقه نقاشی با موضوع خانواده، کارگاه آسیب‌های اجتماعی در حوزه خانواده، مسابقه کتابخوانی ویژه بانوان، کارگاه آموزشی خانواده موفق، نمایشگاه کتاب، عکس با موضوع خانواده و آسیب‌های اجتماعی، معرفی کتاب در حوزه خانواده توسط کتابداران، معرفی کتاب در حوزه خانواده توسط بانوان عضو کتابخانه و کارگاه قصه گویی توسط کتابداران از جمله برنامه های پیش بینی شده در این حوزه است که امیدوارم با همکاری و همت همه مسئولان و دست اندرکاران به نحو احسن اجرا شود.

وی با اشاره به اجرای طرح پیک کتاب با همکاری اداره پست شهرستان، بیان کرد: اعضایی که از کتابخانه ها تقاضای کتاب دارند پس از ثبت کتاب‌ها در سیستم، منابع توسط کتابداران، جمع آوری و در هفته دو روز توسط پست تحویل اعضا می شود که در حال حاضر در اراک اجرا می شود.

وی افزود: سال گذشته یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال کتاب برای کتابخانه‌های عمومی ساوه خریداری شد که امیدوارم خرید کتاب از محل منابع مالی انجمن کتابخانه ها به مبلغ ۲ میلیارد ریال برای امسال تصویب شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری ساوه نیز در این جلسه با اشاره به کاهش انگیزه کتابخوانی در جامعه، گفت: متاسفانه با توجه به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا این شرایط در دانش آموزان نمود بیشتری پیدا کرده است.

محمدحسن قاسمیان افزود: سابقاً دانش آموزان حداقل کتاب های درسی خود را مطالعه می‌کردند اما امروزه به بهانه آنلاین بودن امتحانات، کتاب‌های درسی نیز مطالعه نمی شود لذا نیاز به طرح های تشویقی و برگزاری مسابقات در راستای ترویج کتابخوانی داریم. در همین راستا نیز شایسته است جوایز مسابقه کتاب با عنوان «صعود ۴۰ سالگی» به ۱۰۰ مورد افزایش یابد انگیزه ایجاد شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه نیز در این جلسه، گفت: با توجه به بسته بودن کتابخانه‌های عمومی شهرستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و همجواری کتابخانه‌های عمومی با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه، برخی اعضای کتابخانه‌ها به این اداره مراجعه می‌کنند و از بسته بودن این نهاد گله مند هتسند لذا پیگیری طرح پیک کتاب ضرورت دارد و حتی می‌توان از پتانسیل‌های ارشاد نیز در این زمینه استفاده کرد.

حسین محمودی فر با اشاره به مسابقه کتاب با عنوان «صعود چهل سالگی» بیان کرد: انتخاب این کتاب بسیار بجا و شایسته بود؛ چراکه موضوع آن در خصوص اتفاقات، تحولات و خدمات چهل ساله انقلاب است. لازم است جوایز آن نفیس‌تر شده تا به صورت گسترده در سطح شهرستان اجرا شود و مردم بیشتر به خواندن این کتاب ارزشمند ترغیب شوند. همچنین می توان این مسابقه را در اپلیکیشن شاد آموزش و پرورش اجرا کرد.

حجت‌الاسلام سید غفور الهیان، نماینده تبلیغات اسلامی شهرستان ساوه نیز اظهار داشت: شایسته است انجمن کتابخانه‌ها با استفاده از روش نوینی برای ترویج کتاب و کتابخوانی، فایل‌های صوتی کتاب‌ها را با استفاده از ظرفیت فضای مجازی در برخی مراکز عمومی مانند پاساژها و حتی تاکسی‌ها به مدت کوتاه پخش کند تا بتوان مردم را تشویق و ترویج به امر کتابخوانی کرد. این امر نیاز به تشکیل کارگروه تخصصی جهت بررسی و اجرا دارد.

عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ