فهرست

كتاب‌خوان ماه

با معرفی ۵ اثر و همزمان با سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم فردوسی» منتشر شد به مناسبت سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، بزرگ‌ترین حماسه‌سرای ایرانی و سراینده شاهنامه، پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم فردوسی» از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، همزمان با فرارسیدن سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و  پاسداشت زبان و ادب فارسی که با اجرای برنامه‌های متنوع در سراسر کشور همراه شده، پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم فردوسی» با معرفی ۵ اثر درباره این شاعر و حماسه سرای پرآوازه ایرانی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شده است.

در این پوستر مطالعه آثاری چون «شاهنامه فردوسی(به نثر)»، «شاهنامه»، «داستان داستان‌ها»، «درآمدی بر هنر و اندیشه فردوسی» و «۱۲ قصه از شاهنامه» پیشنهاد شده است. فایل پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم نظامی» را از (اینجـــــــــــــــا) دریافت کنید.

پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم فردوسی» منتشر شد

شاهنامه فردوسی (نثر)

برگردان به نثر: علی شاهری

ناشر: چشمه، کتاب ونوشه

تعداد صفحات: دوره ۱۴ جلدی


در این مجموعه بیت به بیت شاهنامه به نثری روان و در عین‌حال استوار بازنویسی شده؛ نثری که روح داستانی، هنری و حماسی شاهنامه به خوبی در آن پیداست.
ویژگی‌ ممتاز این کتاب، مطلع و پایان هر جلد است که با آغاز یک داستان شروع شده و در انتهای یک داستان خاتمه می‌یابد؛ در واقع هر جلد، کتابی مستقل است و مخاطب لازم نیست که برای خواندن یک قصه حتماً جلد قبل و بعد آن را تهیه کند.
۱۴ جلدِ این مجموعه با سه بخش اساطیری، پهلوانی و تاریخی، از پادشاهی کیومرث تا پایان بزم‌های هفت‌گانه نوشین‌روان با بوذرجمهر تنظیم شده که همچون کتابی مرجع، معنی تمام ابیات شاهنامه را می‌توان در آن یافت. این مجموعه مخاطب نوجوان را مدنظر دارد و آنان را با این اثر فاخر و جهانی آشنا می‌کند.


پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم فردوسی» منتشر شد

شاهنامه

پدیدآور: ابوالقاسم فردوسی

ناشر: هرمس

تعداد صفحات: دوره دو جلدی

حماسه‌ای منظوم که از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین سروده‌های حماسی جهان است. این شاهکار ادبی، با افسانه‌ها و تاریخ ایران در سده هفتم میلادی در سه بخش اسطوره، پهلوانی و تاریخی تنظیم شده است.
 از نظر رهبر فرزانه انقلاب، شاهنامه فردوسی سراسر حکمت است، آن هم حکمتی برگرفته از معارف اسلام و قرآن، نه حکمت اوستایی و زرتشتی!
شاهنامه دارای مضامین بلندی در موضوعات مختلف اخلاقی، اجتماعی، حماسی و... است.
این کتاب بر پایه چاپ مسکو از معتبرترین نسخ شاهنامه همراه با فهرست اشعار و کشف‌الابیات است.
 


پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم فردوسی» منتشر شد

داستان داستان‌ها، رستم‌ و اسفندیار در شاهنامه

 پدیدآور: محمدعلی اسلامی ندوشن

ناشر: شرکت سهامی انتشار

تعداد صفحات: ۳۱۲

این‌ کتاب‌ تحلیلی‌ است‌ از داستان‌ رستم‌ و اسفندیار؛ برجسته‌ترین‌ داستان‌ شاهنامه‌ که در ادبیات فارسی‌ هیچ‌ اثری‌ نیست‌ که‌ در عمق‌، معنا و بلندی‌ کلام‌ با آن‌ برابری‌ کند. این داستان حاوی‌ تعدادی‌ از مهم‌ترین‌ مسائلی‌ است‌ که‌ در برابر انسانِ‌ دنیای‌ باستان‌ قرار داشته‌ و عجیب‌ این‌ که‌ هنوز هم‌ این‌ مسائل‌ تازگی‌ خود را از دست‌ نداده‌؛ به راستی جنگ رستم و اسفندیار بر سر چیست؟ آزادی‌ و اسارت‌ ...
در این کتاب، آنگونه‌ که‌ خاصّ تراژدی‌های‌ بزرگ‌ است‌، روح‌ آدمی‌ به‌ بالاترین‌ حدّ کشش‌ وتقلاّی‌ خود می‌رسد. مخاطب در این اثر با زوایای پنهان ذهن، هوشمندی و هنر حکیم طوس آشنا می‌شود.


پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم فردوسی» منتشر شد

درآمدی بر اندیشه و هنر فردوسی

پدیدآور: سعید حمیدیان

ناشر: ناهید

تعداد صفحات: ۴۷۹

شاهنامه همچون اقیانوسی ناشناخته و بکر است که هرقدر از آن بگویند بازهم کم است. «درآمدی بر اندیشه و هنر فردوسی» پژوهشی در اندیشه و هنر حکیم طوس که در شش بخش تنظیم شده است. بخش اول کتاب شامل مقدمه و کلیات و در سایر بخش‌ها به طرح، مکان، زمان، فضاسازی، شخصیت‌پردازی و دیگر صفات مشخص فرهنگی پرداخته شده و سپس نمونه‌هایی از هر مورد در شاهنامه، آورده شده است. در بخش دوم، داستان‌های شاهنامه و محتوای آن، بخش سوم ساختار داستان‌ها و الگوهای داستانی، بخش چهارم خصایص شخصیتی قهرمانان، بخش پنجم تشریح و تحلیل رویکردهای توصیفی و ترسیمی فردوسی و سرانجام در بخش ششم ظرافت‌های زبانی شاهنامه بررسی می‌شود.


پوستر این چند کتاب با عنوان «حکیم فردوسی» منتشر شد

۱۲ قصه تصویری از شاهنامه

پدیدآور: حسین فتاحی

ناشر: قدیانی

تعداد صفحات: دوره ۱۲ جلدی

قصه‌های شاهنامه از شیرین‌ترین و جذاب‌ترین داستان‌های فارسی هستند. در این مجموعه با نثری ساده و تصویرهایی مرتبط با متن، درک مطلب را برای کودکان آسان نموده و با داستان‌هایی مثل ضحاک و فریدون، کاوه‌ آهنگر، زال و رودابه، رستم و اسفندیار و ... بچه‌ها را با این قصه‌های باشکوه و ماندگار آشنا می‌کند. تصاویر در این مجموعه برای ارتباط‌گیری کودک با متن نقش کلیدی دارند و فتاحی سعی‌کرده با تکیه بر همین ویژگی و استفاده از زبان ساده، کودکان را با دنیای شگفت‌انگیز شاهنامه آشنا کند.