فهرست

گفت و گو

با صدور پیام؛

نماینده ولی فقیه در استان و استاندار مرکزی با صدور پیامی هفته کتابخوانی را گرامی داشتند

حضرت آیت الله دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اراک و آقازاده استاندار مرکزی با صدور پیامی هفته کتابخوانی را گرامی داشتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، حضرت آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اراک و سید علی آقازاده استاندار مرکزی با صدور پیامی ایام بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار را گرامی داشتند.

متن پیام  بدین شرح است:

باسمه تعالی

ختم نبوت با خواندن آغاز شد؛ خواندنی که از واژه های کتاب شروع می شود و تا کلمات هستی، این آیات منتشر الهی، صعود می کند. این گونه است که اهالی اندیشه و خو گرفتگان به خواندن فکورانه، پویندگان مسیری دیده می شوند که با حضور آخرین نبی گشوده شد.

 آنچه که به قوه اندیشه ورزی انسان قدرتی فزون تر و به حیات او تحرکی فراتر می بخشد، ارتباط با اندیشه های متنوع و متفاوت است که گذرگاه آن زیستن با کتاب و مطالعه است و کتابخانه های عمومی، مأمنی خواهد بود برای کاشت بذر تعقل و ایجاد عادت به تفکر.

 آنچه در عرصه کتابخانه های عمومی رخ می دهد، تلاشی است برای عمومی کردن آگاهی هایی که می تواند سرنوشت فردی انسان و عاقبت جمعی یک ملت را متحول کند.

 بی شک، گستردگی کتابخانه های عمومی و ارتباطات پویا با اعضای کتابخانه ها، می تواند بزرگ راهی باشد برای تزریق آگاهی و امید، تا دست به دست یکدیگر، به سوی فردایی بهتر حرکت کنیم.

 بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و کتاب خوانی با شعار «دانایی، مانایی» فرصتی است برای بازبینی تجارب گذشته، جهت حیات در راهی نو که پیش روی عرصه فرهنگ گشوده شده است تا تمام بدنه فعال در کتابخانه های عمومی، بیش از پیش، به اهمیت وظیفه خویش بیندیشند؛ چرا که در کنار بدن سالم، عقل سالم، بیدار و فعال، برای حیاتی انسانی، ضرورتی قطعی است. ماندگاری انسانیت انسان، وابسته به دانایی اوست و کتاب و کتابخوانی است که با دمیدن روح تازه به کالبد عقل، به سلامت او کمک می کند تا ازاین رهگذر، تن او نیز سالم بماند.

 امروزه با توجه به محدودیت های ناشی از مبارزه با شیوع بیماری کرونا، اقدامات مجموعه کتابخانه های عمومی که با زمان شناسی مناسب و سریع، فعالیت های خود را از عرصه عینی کتابخانه به فضای مجازی هدایت نموده تا  بتواند با داروی کتاب در حفظ سلامت فکری و روحی مردم، گام های موثری بردارد، شایسته تقدیر  است.

 اینجانبان ضمن تبریک ۲۴ آبان، روز کتابدار و هفته کتاب و کتابخوانی به همه دست اندرکاران و تلاشگران این عرصه خصوصاً کتابداران استان مرکزی، از تلاش ها و زحمات این عزیزان قدردانی  نموده، امید است که با تحولات کمی و کیفی کتابخانه های عمومی و کتابداران، متناسب با دوران جدید جهانی، بر تأثیر این مجموعه  گسترده فرهنگی در حیات متعالی انسان، افزوده شود.