فهرست

اخبار برگزيده

همزمان با هفته کتاب؛

بخش ناشنوایان کتابخانه دکتر حصیبی شهر اراک افتتاح شد

اولین بخش ویژه ناشنوایان در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در کتابخانه عمومی دکتر حصیبی شهر اراک افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، همزمان با هفته کتاب، بخش ویژه ناشنوایان باغچه بان با حضور سکینه خاتون مهدیان پور، سرپرست کتابخانه های عمومی استان مرکزی، رئیس هیئت مدیره کانون ناشنوایان استان، اعضای ناشنوا، جمعی از کتابداران و کارکنان ستادی در کتابخانه عمومی دکتر حصیبی شهر اراک افتتاح شد.

مهدیان پور در این مراسم گفت: امروز ایجاد فضاهای ویژه گروه‌های خاص به ویژه اعضای ناشنوا یک ضرورت است که باید تلاش کرد در راستای عدالت اجتماعی در سایر کتابخانه‌ها نیز برای این گروه‌های کتابخوان راه‌اندازی شود. 

وی افزود: تعداد ۲۹ بخش ناشنوایان در کشور تجهیز شده و فقط ۱۰ بخش بطور رسمی افتتاح شده و در حال فعالیت است و بخش ناشنوایان باغچه‌بان، یازدهمین بخش در کشور و اولین بخش در استان مرکزی است.

سرپرست کتابخانه های عمومی استان مرکزی گفت: تعداد منابع منتشر شده ویژه ناشنوایان بسیار محدود است، با تلاش فراوان تعداد ۵۶ عنوان و ۷۲ نسخه کتاب برای این بخش تهیه شده و تعداد ۲۱ نسخه منابع چند رسانه‌ای زندگی مفاخر که به همت نهاد برای ناشنوایان مناسب‌سازی شده برای این بخش تهیه شده است.

وی افزود: فعالیت‌های بخش ناشنوایان بیشتر کتابدار محور بوده و برگزاری برنامه‌های قصه‌گویی، داستان نویسی، نقاشی و برنامه‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف و مورد نیاز اعضا ناشنوا از جمله مواردی است که در این بخش به اجرا درخواهد آمد.

مهدیان پور گفت: خدمات در این بخش با هدف رفع نیازهای اطلاعاتی، گسترش فرهنگ مطالعه، ارتقای سطح علم و دانش جامعه، اطلاع‌رسانی، آموزش و غنی‌سازی اوقات فراغت این گروه انجام می‌شود. خدمات مذکور با توجه به اصل حق دسترسی به اطلاعات برای عموم افراد جامعه فارغ از ویژگی‌های سن، نژاد، جنسیت، مذهب، ملیت، زبان، موقعیت اجتماعی در کنار سایر گروه‌های خاص جامعه است تا بر اساس آن، زمینه دستیابی به موقعیت‌های یکسان آموزشی، شغلی و اجتماعی برای ناشنوایان و کم‌شنوایان در جامعه فراهم آید.

عكس های مرتبط :