فهرست

اخبار برگزيده

همزمان با ششمین روز ماه محرم؛

ویژه برنامه مجازی «حماسه‌سرایان» در استان مرکزی برگزار شد

ویژه برنامه مجازی «حماسه‌سرایان» با شعرخوانی و مرثیه سرایی ذاکران اهل بیت(ع) در استان مرکزی برگزار شد.

مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در این نشست گفت: حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با تمام وجود و تا آخرین قطره خون، پای اعتقادات خویش محکم و راسخ ایستاد و ما نیز به عنوان مریدان و دلدادگان آن حضرت، سیره و منش ایشان را الگوبرداری کنیم.به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، سومین ویژه برنامه مجازی «حماسه‌سرایان»  با حضور شعرایی از استان‌های مرکزی، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، تهران، قزوین و فارس و با حضور مدیران کل کتابخانه های عمومی استان های کشور، نغمه مستشار نظامی، دبیر محافل ادبی نهاد، شاعران، ذاکران و نوحه سرایان و جمعی از کتابداران و دوستداران اهل بیت(ع) و کتابداران سراسر کشور برگزار شد.

ثامنی گفت: شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم در عصر حاضر به امام حسین(ع) اقتدا کردند و با نثار خون خود، انقلاب اسلامی را بیمه کردند.

وی ادامه داد: کتابداران نیز باید در سنگر کتابخانه به جنگ جهل و نادانی رفته و با آگاهی بخشی به مخاطبین خود، در دفاع از حریم اهل بیت و فرهنگ ایثار و شهادت بکوشند و در راه ترویج کتاب و کتابخوانی به صورت جهادی گام بردارند.

حجت الاسلام علی عبدالهی نیز در این مراسم به بیان نکاتی پیرامون فضایل مرثیه خوانی و نوحه سرایی برای اهل بیت(ع) پرداخت و گفت: از ارکان اصلی خیمه دین مبین اسلام مسئله بعثت نبی اکرم(ص)، واقعه غدیر و مسئله ولایت و امامت امیرالمومنین(ع)، قیام عاشورای حسینی و مسئله ظهور حضرت حجت(عج) است و تحقق همه اهداف انبیا و اولیای الهی و عصر طلایی زندگی بشریت در دوران ظهور خواهد بود.

وی ادامه داد: همه شیفتگان اهل بیت(ع) می بایست به اندازه توان خود در نشر و ترویج فرهنگ دینی تلاش کنند و در این مسیر نقش بزرگی بر عهده شاعران، ذاکران و مرثیه سرایان است. امام صادق(ع) در این خصوص فرموده اند که هر کس درباره ما یک بیت شعر بگوید، خدای تعالی در بهشت، یک خانه برایش بنا می کند.  داستان امام رضا(ع) و دعبل خزاعی، شاعر اهل بیت(ع) نیز اهمیت شعر آیینی و مرثیه سرایی را بر همگان ثابت کرده است.

در ادامه مراسم نیز مسعود پیرایش، ذاکر اهل بیت(ع) به معرفی آداب و رسوم و نحوه عزاداری مردم شهر اراک در ماه محرم پرداخت و سپس به نوحه سرایی و مقتل خوانی برای حاضران در نشست پرداخت.

گفتنی است، ویژه برنامه مجازی «حماسه‌سرایان» در ادامه برنامه‌های فرهنگی نهاد در ماه محرم، با هدف اهمیت نوحه سرایی، پیوند نوحه با دفاع مقدس، دفاع از حرم، و ‌مقابله با ظلم با دعوت از نوحه سرایان و شاعران بومی این حوزه در هر استان به صورت مجازی برگزار می‌شود. این برنامه که با همراهی دبیران شورای ادبی و شورای قرآنی استان‌های نهاد برگزار خواهد شد، در ۵ شب و هر شب با مشارکت ۶ استان و نوحه سرایی، مقتل خوانی یا مداحی و سخنرانی خطیب مسلط حوزه قرآنی، میزبان عاشقان اهل بیت(ع) خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند در ایام دهه اول ماه محرم، از ساعت ۱۸ به صورت مجازی از طریق نشانی   www.skyroom.online/ch/nahaad/mahafel در این ویژه برنامه شرکت کنند.

عكس های مرتبط :