فهرست

با هدف پشتیبانی منابع کتابخانه‌های عمومی؛

مرکز مبادله کتاب اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی راه اندازی شد

مرکز مبادله کتاب اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در راستای پشتیبانی از منابع کتابخانه‌های عمومی با بیش از ۷۰ هزار نسخه کتاب راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، مرکز مبادله کتاب اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، با حضور سکینه خاتون مهدیان‌پور، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی و کارشناسان اداره کل، راه اندازی شد.

مهدیان پور در افتتاح این مرکز، گفت: مرکز مبادله کتاب از ابتکارات ارزشمند نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است که با هدف استفاده بهینه از کتب در کتابخانه‌های عمومی در تمامی استان‌های کشور ایجاد می‌شود. علاوه بر استفاده بهینه از کتب موجود، غنی‌سازی مجموعه کتابخانه‌ها و هدفمند شدن فرایند مبادله منابع اطلاعاتی به منظور مدیریت توزیع این منابع در بین کتابخانه‌ها، از اهداف این مرکز مبادله است. همچنین کتاب‌های فرسوده و وجین شده‌ کتابخانه‌ها جهت امحاء به این مرکز منتقل می‌شود.

وی اظهار داشت: برای این مرکز مبادله کتاب استان، فضایی در دو طبقه به متراژ ۱۹۰ مترمربع در مجاورت کتابخانه عمومی شهید زراستوند شهر اراک ایجاد شده که در مرحله اول تعداد ۱۳۰ قفسه کتاب برای این مرکز در نظر گرفته شده است. در این مرکز اکنون حدود ۷۰ هزار نسخه کتاب وجود دارد که با توجه به اینکه تعداد ۸۶ باب کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در استان داریم نیازمند افزایش منابع مرکز مبادله هستیم. همچنین کتب اهدایی و جمع آوری شده شهروندان به این مرکز منتقل شده تا پس از تفکیک و دسته بندی در اختیار کتابخانه های عمومی با اولویت کتابخانه‌های روستایی قرارگیرد.

مهدیان پور با اشاره به اجرای طرح «اهدای کتاب، اهدای دانایی» در اسفند ماه سال گذشته گفت: در این طرح ۸ هزار و ۴۰۰ جلد کتاب با موضوعات مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، داستان و رمان، روان شناسی، کمک آموزشی، دانشگاهی، مذهبی، تاریخی و کودکان از سوی افراد، ادارات و ارگان‌های مختلف به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا شد.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی از مردم و مدیران دستگاه‌های اجرایی درخواست کرد تا کتاب های بدون استفاده خود را به کتابخانه‌های عمومی تحویل دهند تا در اختیار عموم قرار گیرد. 

مهدیان پور در خصوص اهمیت مراکز مبادله کتاب در استان عنوان کرد: با افتتاح مرکز مبادله، منابع مازاد یا تکراری و کتب اهدایی اشخاص و سازمان‌های مختلف در کتابخانه‌های استان با منابع مازاد و تکراری دیگر نقاط استان مبادله می‌شود، تا این منابع به سهولت و آسانی در دسترس تمامی مخاطبان و مراجعان به کتابخانه‌های عمومی قرار گیرد.

عكس های مرتبط :