شهرستان ساوه مسجد جامع - مسجد سرخ انقلاب - اشموئیل نبی - گنبد چهارسوق - امازاده سید اسحاق - روستای چناقچی - قلعه دختر (قیزقلعه) - پل سرخ ده - کاروانسرای باغ شیخ - کاروانسرای آوه - امامزاده سید هارون - بند عباسی (سد الغدیر)

این شهرستان با مساحت 446/4611 کیلومتر مربع و با جمعیتی بالغ بر 238713 نفر در شمال استان مرکزی واقع است و وسیع ترین شهرستان این استان به شمار می رود.

شهرستان ساوه از شمال به شهرستان زرندیه ازغرب به استان همدان از جنوب به شهرستانهای تفرش و کمیجان واز شرق به استان قم محدود می شود این شهرستان با مرکزیت شهرساوه در ارتفاع 995 متری از سطح دریا قرار گرفته است و با مرکز استان 152 کیلومتر فاصله دارد.

شهرستان ساوه دارای دو بخش به نام های مرکزی و نوبران، سه شهر به نام های ساوه، غرق آباد و نوبران، هفت دهستان به نام های طراز ناهید، قره چای، نور علی بیگ، شاهسون کندی، آق کهریز، بیات و کوهپایه است.

ساوه در لغت به معنی خرده طلا آمده است و از شهرهای بسیار قدیمی ایران به شمار می رود. بدون شک ساوه را باید از شهرها و دژهای مادی دانست.

پایه اقتصاد آنرا صنعت و کشاورزی تشکیل می دهد و تولیدات کشاورزی آن انار، انجیر خشک و طالبی است. این شهرستان به دلیل مجاورت با کویر و ارتفاعات کم دارای آب و هوای گرم و خشک است.
 
میزان بارندگی شهرستان کم و بیشتر بصورت باران است. شهرستان ساوه را بیشتر نقاط هموار و دشت تشکیل می دهد. این دشتها از جنوب شهر ساوه شروع و تا دشت بزرگ ساوه که گستره شهر های غرق آباد، ساوه، شهرصنعتی،مأمونیه و زرند است امتداد دارد و دارای خاکی بسیار حاصلخیز و محل تولید بسیاری از محصولات باغی و کشاورزی است.ارتفاعات منطقه در غرب شهرستان متمرکز بوده و در شمال غرب شهر ساوه و غرب رازقان به حداکثر 2930متر می رسد.

سوغات ساوه را میوه هایی چون انار، طالبی، خربزه،خیار چنبر و مشتقات آنها و امروزه پسته، زیتون و زعفران و صنایع دستی از قبیل کوزه های سفالی و فرش دستباف تشکیل می دهد.

غذای محلی این شهرستان شامل ترخنه ها و دکو می شود و از شیرینی های محلی می توان به نان قندی (آرد،شکر،تخم مرغ،مواد افزودنی،شیرینی و مغز گردو)،روح افزا(مغز بادام، مغز پسته و شکر)،نان پنجره ای و باسلوق اشاره کرد.

گویش مردم ساوه، فارسی با لهجه خاص ساوه ای و ترکی،درآوه است. ایل شاهسون تنها ایلی است که ترک زبانند و در منطقه ساوه زندگی می کنند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 777