فهرست

فراخوان

روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار شهرستان‌ها

با هدف ترویج فرهنگ مطالعه انجام شد؛

رایزنی با مسئولان استان مرکزی جهت راه اندازی کتابخانه عمومی در شهر مهاجران

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در دیدار با مدیران این استان بر لزوم راه اندازی کتابخانه عمومی در شهر مهاجران تاکید کرد.

سرپرست آموزش و پرورش استان مرکزی در این نشست گفت: سنگ بنای جامعه مبتنی بر دانایی، علم محوری، مطالعه و اطلاعات است و با دانش، اطلاعات و بینش قوی می‌توان در مسیر توسعه و بالندگی حرکت کرد و کتابخانه ها مروج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه هستند.به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، نشست هم‌اندیشی و رایزنی با هدف پیگیری راه‌اندازی کتابخانه عمومی در شهر مهاجران با حضور مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ بهرام حسین آبادی، سرپرست آموزش و پرورش استان؛ حسین محمدی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان؛ محمد رجاییان، شهردار شهر مهاجران و سعید عزیزی، رئیس شورای اسلامی شهر مهاجران در محل اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی برگزار شد.
حسین آبادی افزود: نقش کتابخانه‌ها در انتقال آگاهی به افراد جامعه، بسیار سازنده است و این نهاد می‌تواند بالندگی و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان، جوانان و نوجوانان را به ارمغان آورده و به تولید اندیشه، دانش و رشد فرهنگ مطالعاتی جامعه منجر شود.

وی اظهار داشت: مطالعه نقش سازنده‌ای در امور فردی و اجتماعی دارد؛ از همین رو کتاب و کتابخوانی و میزان گرایش به مطالعه، امروزه یکی از شاخص‌های توسعه در جامعه به شمار می رود.

سرپرست آموزش و پرورش استان مرکزی، تصریح کرد: کتاب، در بردارنده اندیشه ها و تفکرات اندیشه ورزان و نخبگان جامعه و امانتدار عقلانیت و خردورزی است و همواره در دسترس است.

وی با اشاره به جایگاه مطالعه و کتابخوانی در آموزه‌های دینی اسلام گفت: دانش اندوزی و کتابخوانی در اسلام از جایگاه والا و شأنی عالی برخودار است و روایت‌های گوناگونی از پیامبر اعظم(ص) و ائمه معصومین(ع) موجود است که همواره، پیروان دین مبین اسلام را به دانش ورزی و کتابخوانی توصیه و سفارش کرده اند.

حسین آبادی یادآور شد: باید کتابخوانی را از خانواده شروع کرد، زیرا بنیادهای عادت به مطالعه در خردسالی و نخست در خانواده و سپس در آموزشگاه ها و با همکاری مربیان و معلمان شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به کتابخانه دانش آموزی شهر مهاجران گفت: باید ابهامات قانونی در خصوص واگذاری این مجموعه بررسی شود و از مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان می‌خواهیم که نمونه قراردادهای راه اندازی کتابخانه را جهت بررسی کارشناسانه در اختیار این اداره کل قرار دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی در جامعه از فعالیت‌های عمرانی کمتر نیست و اگر کتاب در دسترس مردم باشد، شهروندان بیش از پیش به سوی کتابخوانی و کتابخانه‌های عمومی تمایل پیدا خواهند کرد.

ثامنی افزود: امیدواریم از طریق همکاری با مجموعه آموزش و پرورش به ترویج فرهنگ مطالعه و نهادینه شدن کتابخوانی در بین دانش آموزان بپردازیم.

حسین محمدی، مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان مرکزی نیز گفت: با همت مسئولان، فضای مناسبی طبق استانداردهای کتابخانه ای در شهر مهاجران ایجاد شده که بیش از ظرفیت دانش آموزان یک مدرسه پتانسیل دارد و در صورت کسب مجوزهای لازم، می توان به عنوان یک کتابخانه عمومی مورد استفاده عموم شهروندان قرار گیرد.

محمد رجاییان، شهردار مهاجران در این جلسه با بیان ویژگی‌های شهر مهاجران گفت: کتابخانه مدرسه امام حسن مجتبی(ع) در مجاورت مسکن مهر شهر مهاجران واقع شده و با توجه به تراکم بالای جمعیت، این مجموعه می‌تواند به توسعه کتابخوانی در شهر کمک چشمگیری کند.

رجاییان گفت: شهرداری مهاجران این آمادگی را دارد تا با محوطه سازی و ایجاد المان‌های کتابخوانی، زیرساخت مناسبی برای دانش آموزان و قشر کمتر برخوردار منطقه فراهم کند.

در ادامه جلسه حاضرین به بررسی امکانات موجود جهت احداث کتابخانه عمومی در شهر مهاجران جهت استفاده دانش آموزان پرداختند.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ