فهرست

با كتابداران

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست

فضای مجازی پنجره‌ای جدید به روی ترویج کتاب و کتابخوانی گشود

داود رضایی با اشاره به تجربه کتابداران در برگزاری برنامه‌های فرهنگی در فضای‌مجازی، اختصاص سهمی مشخص از ارائه بخشی از فعالیت‌های کتابخانه در این فضا را عاملی مؤثر در گشودن پنجره‌ای جدید به روی ترویج کتاب و کتابخوانی دانست.

داود رضایی کتابدار کتابخانه عمومی آیت‌الله مقدسی شهرستان محلات (استان مرکزی) در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به  فعالیت کتابداران در فضای مجازی عنوان کرد: در ۲ سال گذشته فضای مجازی همواره یکی از ابزارهایی بوده که بخشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه از طریق آن انجام شده است. با این حال شیوع گسترده کرونا باعث شد تا این فضا یک «راه‌حل» و به تعبیری دیگر «بهترین راه» برای استمرار فعالیت‌های کتابخانه، با توجه به شرایط پیش آمده باشد.

وی در ادامه افزود: در کنار پویش نقاشی «کرونا را شکست می‌دهیم» و معرفی کتاب که به صورت مستمر در فضای مجازی اجرا می‌شود، کتابخانه آیت‌الله مقدسی با برگزاری کلاس‌های آموزشی با موضوع «شیوه خواندن کتاب» و «شیوه دانلود کتاب از اینترنت» تلاش کرد تا بتواند روشی مؤثر برای دسترسی منابع خواندنی برای گروه‌های مختلف سنی ایجاد کند.

این کتابدار با اشاره به یکی از برنامه‌های ویژه‌ای که کتابخانه در روزهای تعطیلی با همکاری اداره ورزش و جوانان شهرستان محلات برگزار کرد، گفت: یکی از برنامه‌های موفق کتابخانه، برگزاری جشنواره بازی‌های بومی و محلی بود که در آن اعضای کتابخانه و سایر علاقه‌مندان می‌توانستند با ضبط ویدئویی کوتاه در منزل‌شان، یکی از بازی‌های بومی و محلی شهرستان را انجام داده و برای ما ارسال کردند. بیش از یکصد نفر از اعضاء و در حدود صد نفر از علاقه‌مندان دیگر در این جشنواره شرکت کردند که این استقبال نشان از اثرگذاری مثبت آن در فضای مجازی داشت.

رضایی در پایان با اشاره به تجربه حضور در فضای مجازی و انجام فعالیت‌های فرهنگی در آن، خاطرنشان کرد: این تجربه نشان داد که می‌توان در این فضا نیز کار فرهنگی مؤثر انجام داد. با عبور از شرایط دشوار این روزها می‌توان سهمی مشخص به ارائه بخشی از فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه در فضای مجازی اختصاص داد و پنجره‌ای جدید به روی ترویج کتاب و کتابخوانی گشود.