فهرست

با كتابداران

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست

ترازویی برای سنجش قابلیت کتابخانه‌ها و فضای مجازی

محسن خسروی با ارجح دانستن کتابخانه در پیشبرد برنامه‌های فرهنگی به نسبت فضای مجازی، ظرفیت این فضا را علی‌رغم برخی از محدودیت‌هایش شیوه‌ای مناسب برای معرفی و اجرای برخی از برنامه‌های فرهنگی از طریق آن دانست.

محسن خسروی کتابدار کتابخانه عمومی شهدای شهرک ولی‌عصر(عج) شهرستان اراک (استان مرکزی) در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به فرازها و فرودهای حضور کتابداران در فضای مجازی اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین آفت‌های تعطیلی کتابخانه‌ها، قطع شدن امکان دسترسی به اعضاء است. فضای مجازی اما تأثیر انکارناپذیری در جلوگیری از این محدودیت دارد.

وی در ادامه افزود: با اینکه فعالیت فیزیکی کتابخانه‌های عمومی در شهرستان‌ها، شهرها و روستاها به دلیل برخی از محدودیت‌های مکانی و سخت‌افزاری مطلوب‌تر است اما اینکه با توجه به تعطیلی پیش‌آمده از طریق فضای مجازی می‌توانیم با بخشی از اعضاء و علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در ارتباط باشیم و برنامه‌هایی ولو اندک به آنها ارائه دهیم، فی‌نفسه امری مبارک است.

این کتابدار با اشاره به برنامه‌های برگزار شده توسط کتابخانه عمومی شهدای شهرک ولی‌عصر(عج) در فضای مجازی عنوان کرد: همانند بسیاری دیگر از کتابداران، گروهی در پیام‌رسان «بله» تشکیل دادیم و بخشی از برنامه‌های کتابخانه و پویش‌های اعلام شده از سوی نهاد را در آن پیگیری کردیم. معرفی دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، معرفی کتاب و گزیده‌ای از آنها به همراه بسته‌های آشنایی با زندگینامه برخی از بزرگان از جمله: شیخ بهایی و سعدی به مناسبت روزهای بزرگداشت آنها، بخشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های کتابخانه ما در فضای مجازی بود.

خسروی در پایان خاطرنشان کرد: باید پذیرفت که فضای مجازی برتری و ارجحیتی نسبت به خود کتابخانه ندارد و در کنار ظرفیت‌های پر شمارش، محدودیت‌های خاص خودش را نیز دارد. با این همه می‌توان در فضای مجازی نیز به صورت مستمر حضور داشت و برخی از برنامه‌های کتابخانه را از طریق آن پیش برد.