معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اراک: جشنواره کتابخوانی رضوی گامی در تحقق افق ۱۴۰۴ است معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اراک با بیان اینکه افق ۱۴۰۴ با مطالعه مفید محقق می‌شود، گفت: برگزاری مسابقه کتابخوانی جشنواره رضوی یکی از اقدامات خوب برای بالا بردن سطح مطالعه مفید است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مرکزی، نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان اراک در سال ۹۶، ۱۷ خردادماه با حضور معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اراک، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و سایر اعضای انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

گزارش تصویری این نشست را اینجا مشاهده کنید.

علی‌اکبر احمدی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در این جلسه گفت: برای ارتقاء شاخص‌های فرهنگی جامعه، ضروری است میزان مطالعه مفید نیز افزایش یابد. میزان انس مردم با کتاب و مطالعه قطعاً روی شاخص‌های فرهنگی جامعه تأثیرگذار خواهند بود و اگر افراد از فرهنگ مطالعه دور شوند، اثرات منفی آن حکم‌فرما خواهد شد.

وی ادامه داد: ما باید حداقل روزانه نیم ساعت از وقت خود را به مطالعه اختصاص دهیم تا اثرات مثبت آن را در زندگی مشاهده کنیم. جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از اقداماتی است که مطالعه مفید را در بطن خانواده‌ها جای داد. این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ رضوی و گسترش مطالعه کتب مناسب، شناسایی، معرفی و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان کتب مرتبط با فرهنگ رضوی اجرا می‌شود.

احمدی با اشاره به دیدار کتابداران با مقام معظم رهبری در سال ۹۰ گفت: در این دیدار رهبر معظم انقلاب بر چندین نکته مهم تأکید داشتند و فرمودند، «هرچقدر تکنولوژی پیشرفت کند احتیاج به کتاب بیشتر می‌شود و کتاب روزبه‌روز در جامعه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، جای کتاب را هیچ‌چیز نمی‌تواند بگیرد و به گمان بنده یکی از بدترین تنبلی‌ها، تنبلی در خواندن کتاب است».
وی با اشاره به اهمیت کتابخانه‌های روستایی به‌عنوان قطب فرهنگی، ادامه داد: جشنواره رضوی از ظرفیت خوبی برای تقویت فرهنگ کتابخوانی و اشاعه فرهنگ رضوی بین اقشار و رده‌های سنی مختلف برخوردار است. شایسته است تمامی دستگاه‌ها در حد توان برای توسعه این فرهنگ مشارکت، از پتانسیل خود برای اطلاع‌رسانی مناسب استفاده و زمینه حضور شرکت‌کنندگان بیشتری را فراهم کنند.

احمدی تصریح کرد: با توجه به رسالت اصلی کتابخانه‌های عمومی، ترویج فرهنگ کتابخوانی محور اصلی برگزاری جشنواره رضوی قرار گرفته و قصد داریم با این اقدام مدل سبک زندگی مطالعه محور را توسعه دهیم؛ مطالعات باید منتج به همسو شدن با اهداف قرآنی شود.

علیرضا زارعی، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اراک نیز در این جلسه گفت: فرهنگ مطالعه مفید، نه مطالعه روزنامه‌ای، صفحه آگهی و حوادث بلکه مطالعه‌ای که سطح آگاهی را ارتقا بخشد، باید در جامعه نهادینه شود. با گسترش فرهنگ مطالعه مفید، سطح علمی عموم افزایش خواهد یافت. سال ۸۴ سند چشم‌انداز ۲۰ ساله تدوین شد و از این چشم‌انداز، فقط ۸ سال باقی‌مانده است. با تدوین این سند قرار بود ایران طی ۲۰ سال به کشور اول منطقه از جهات مختلف تبدیل شود اما تا رسیدن به افق ۱۴۰۴ فاصله زیادی داریم.

زارعی افزود: برای رسیدن به اهداف افق ۱۴۰۴ در مدت‌زمان باقی‌مانده باید با جدیت هرچه بیشتر فعالیت کنیم و آنچه ما را به این افق نزدیک‌تر می‌کند، افزایش سطح آگاهی عموم مردم است. طی سال‌های اخیر اقداماتی در حوزه نهضت مطالعه مفید و برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان انجام شده، اما کافی نیست.

وی برگزاری مسابقه کتابخوانی جشنواره رضوی را یکی از اقدامات خوب برای بالا بردن سطح مطالعه مفید خواند و اظهار داشت: برای حضور عموم مردم در این جشنواره همه دستگاه‌ها باید بسیج شوند تا آشنایی با سبک و سیره ائمه اطهار (ع) به‌ویژه امام رضا (ع) در جامعه بسط پیدا کند.

زارعی در ادامه گفت: پیگیری وضعیت کتابخانه‌های روستایی از دیگر وظایف است؛ خوشبختانه روستاییان از کتابخانه استقبال خوبی دارند که این مهم از بروز آسیب‌های اجتماعی می‌کاهد. محوطه‌سازی، فضاسازی مناسب، ایمن‌سازی کتابخانه‌های عمومی روستاهای مرزیجران، خیرآباد و معصومیه از مصوبات جلسه قبل بود که به دلیل عدم تحقق به این جلسه ارجاع داده‌شده؛ امید است با همکاری دستگاه‌های مربوطه طرح انتقال کنتور برق این کتابخانه‌ها به درون محوطه با سرعت بیشتری انجام شود. انتظار اینست که تمامی مصوباتی اجرانشده، در اسرع وقت پیگیری شود؛ خوشبختانه ظرفیت خوبی در روستاها وجود دارد که با حل مشکلات می‌توانیم اهداف تعریف‌شده در حوزه اشاعه فرهنگ کتابخوانی را عملیاتی کنیم.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری اراک در پایان گفت: استفاده از ظرفیت دستگاه‌های اداری در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی امری ضروری تلقی می‌شود؛ بنابراین هر یک از دستگاه‌های اجرایی شهرستان با ابلاغ دستورالعمل برگزاری جشنواره و معرفی آن، کارکنان خود را برای حضور ترغیب کنند.

همچنین در این جلسه مسئول فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های استان مرکزی به تشریح ابعاد جشنواره رضوی پرداخت و گفت: امسال ۶ عنوان کتاب در رده‌های سنی کودکان ۴ تا ۱۱ سال، ۱۲ تا ۱۷ سال و بزرگ‌سالان در نظر گرفته شده است؛ علاقه‌مندان جهت دریافت سؤالات و کتاب‌ها می‌توانند به سایت  www.markazipl.ir یا به کتابخانه‌های عمومی سراسر استان مراجعه کنند.

وی مهلت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی را در بخش مکتوب اول تیرماه و در بخش الکترونیک ۲۰ تیرماه اعلام کرد.

منبع: روابط عمومی
 [PageVisit]