جشنواره کتابخوانی رضوی فرصتی در توسعه فرهنگ مطالعه است مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی فرصتی در توسعه فرهنگ مطالعه و برجسته‌سازی ابعاد فرهنگ دینی در جامعه است

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، نخستین جلسه هماهنگی استانی برگزاری "ششمین جشنواره ملی کتابخوانی رضوی" صبح روز دوشنبه 31 خرداد 95 در اداره کل کتابخانه‌های عمومی  استان مرکزی برگزار شد.
در این جلسه که با حضور نمایندگانی از صداوسیمای مرکز آفتاب، شهرداری اراک، سپاه روح الله، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، حوزه هنری، کانون پرورش فکری کودکان، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، کانون های فرهنگی هنری مساجد، خبرنگاران و اصحاب جراید برگزار شد، امین کمالوندی ضمن اشاره به روند شکل‌گیری این جشنواره اظهار کرد: این جشنواره از 14 سال پیش به همت وزارت ارشاد در مشهد مقدس بنیانگذاری شد و به صورت منطقه‌ای، استانی، ملی و بین‌المللی در 120 نقطه، 80 کشور دنیا و 31 استان کشور برگزار می‌شود.
 وی با بیان اینکه پنج دوره گذشته جشنواره کتابخوانی رضوی به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد، افزود: این جشنواره سال گذشته با پیگیری تیم جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور واگذار شد.
 کمالوندی گفت: با توجه به گستره و حجم فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی در جغرافیای ایران اسلامی با حدود سه هزار کتابخانه در سراسر کشور، در این راستا دبیرخانه‌های استانی تشکیل شد و مدیران کل کتابخانه‌های عمومی 31 استان کشور به عنوان دبیران استانی انتخاب و ادارات کل کتابخانه‌های عمومی به عنوان محور برگزاری این جشنواره معرفی شدند.
 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در خصوص تفاوت عمده و اساسی که جشنواره ششم با پنج دوره قبلی دارد، اظهار کرد: در پنج دوره قبلی هر بار یک عنوان کتاب برای کلیه گروه‌های سنی معرفی می‌شد، اما امسال با توجه به اتاق فکری که ایجاد شد سه عنوان کتاب برای گروه‌های سنی مختلف انتخاب شد.
 وی با بیان اینکه شرکت برای عموم علاقه‌مندان در تمامی گروه‌های سنی میسر است، امکان شرکت در مسابقه در قالب انفرادی یا خانوادگی را یکی دیگر از تفاوت‌های این دوره از جشنواره عنوان کرد و گفت: هشت جایزه ویژه برای هشت خانواده به مبلغ  10 میلیون ریال تا پنج میلیون ریال برای نفرات اول تا پنجم در نظر گرفته شده است.
 کمالوندی گفت: برای کودکان تا سنین 11 سال کتاب «دوست مهربان کبوترها» در نظر گرفته شده است. بر این اساس کودکان برای شرکت در این مسابقه با توجه به متن کتاب که مطالعه کرده‌اند یا توسط والدین برایشان خوانده شده است و با توجه به برداشت‌شان از این کتاب در قالب نقاشی در این مسابقه شرکت می‌کنند.
 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی افزود: برای سنین 11 تا 17 سال کتاب «اعترافات غلامان» نوشته دکتر حمیدرضا شاه‌آبادی در نظر گرفته شده و برای سنین 17 سال به بالا کتاب «امام علی بن‌موسی‌الرضا(ع)» ویژه جوانان و بزرگسالان در نظر گرفته شده است. این کتب برای این سنین به صورت مکتوب و آنلاین ارائه می‌شود.
 وی عنوان کرد: دیگر تفاوت عمده این دوره از جشنواره با جشنواره‌های قبلی در این است که 313 جایزه یک میلیون ریالی به 313 نفر از برگزیدگان بخش انفرادی جشنواره اهدا خواهد شد.
 کمالوندی ضمن تاکید بر انجام تبلیغات هدفمند در راستای برگزاری این جشنواره عنوان کرد: با توجه به وجود سه هزار کتابخانه عمومی در کشور، پیش‌بینی می‌شود در سراسر کشور 30 تا 40 هزار نفر در این مسابقه شرکت کنند و شاهد یک جهش چند صد برابری در این دوره از جشنواره خواهیم بود.
 وی هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی اقشار مختلف جامعه با فرهنگ ناب رضوی و اهل بیت(ع) دانست و گفت: به دنبال افزایش تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره هستیم چرا که اگر 10 هزار نفر در این جشنواره شرکت کنند توانسته‌ایم به این تعداد فرهنگ رضوی را منتقل کنیم.
 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی عنوان کرد: در این دوره از جشنواره تبلیغات را در فضای مجاری هدف قرار داده‌ایم و تا امروز بیش از هفت هزار بازدیدکننده از طریق فضای مجازی این جشنواره را پیگیری کرده‌اند.
 کمالوندی گفت: این مسابقه به دو شیوه مکتوب و آنلاین برگزار می‌شود. در بخش مکتوب شرکت‌کنندگان باید به کتابخانه‌ها مراجعه کنند. کتاب‌ها و برگه سوالات و پاسخ‌نامه‌ها در کتابخانه‌ها موجود است.
 وی عنوان کرد: بالغ بر دو هزار و 700 جلد کتاب در سه عنوان کتاب در کتابخانه‌های استان توزیع شده است و این کتب با 65 درصد تخفیف ارائه می‌شوند.
 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: مهلت ارسال آثار 20 تیرماه، داوری آثار 10 مردادماه و آیین اختتامیه این جشنواره همزمان با دهه کرامت است.
 کمالوندی یادآور شد: از فروردین‌ماه کانال تلگرامی این جشنواره راه‌ا ندازی شده و فایل PDF کتاب‌ها از این طریق با حجم بسیار کم قابل دانلود است.
 وی گفت: کتاب‌های صوتی از دو مجموعه کتاب «دوست مهربان کبوترها» و «اعترافات غلامان» آماده شده است و در این کانال قابل دریافت می‌باشد.
در این جلسه بر کمک فکری دستگاه‌های مرتبط در این حوزه در خصوص چگونگی برگزاری این مسابقه تاکید و همچنین برای حضور کودکان عضو و تحت پوشش کانون پرورش فکری استان جهت شرکت در این مسابقه هماهنگی‌های لازم با این مرکز انجام شد.
 قرار دادن لینک این مسابقه در سایت‌ها و پرتال‌های ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان مرکزی برای دسترسی آسان شرکت‌کنندگان از دیگر مصوبات این جلسه بود.

گزارش تصویری این نشست را اینجا مشاهده نمایید.

منبع: روابط عمومی
 
تعداد بازديد اين صفحه: 588