به همت کتابخانه شهید زراستوند؛ رونمایی و نقد و بررسی کتاب «مدرسه کلامی قم» در اراک به مناسبت هفته کتاب و به همت کتابخانه شهید زراستوند، رونمایی و نقد و بررسی کتاب «مدرسه کلامی قم» در اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، به مناسبت هفته کتاب و به همت کتابخانه عمومی شهید زراستوند، نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب «مدرسه کلامی قم» اثر حجت‌الاسلام بهمن محمدی در شهر اراک برگزار شد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.

حجت‌الاسلام عباس دانشی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در این نشست اظهار داشت: در دنیای اسلام‌ مسلمانان در گوشه و کنار دنیا برای دین و مقاصد دین و تحقق آرمان‌های‌ دینی فداکاری‌های بسیاری انجام دادند.
وی ادامه داد:‌ تمامی نهضت‌های‌ صدسال اخیر که به نام دین تمام شده به پیروزی نرسیده است؛ اگر هم در مرحله هیجانات انقلابی‌، جنگ و مبارزه به پیروزی رسیدند، در مرحله نظام‌سازی‌ و استقرار دستاوردهای انقلاب خود با مشکل مواجه شدند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی بیان کرد: هنگامی که ظرفیت‌های زیربنایی، ساختاری و اساسی وجود نداشته باشد، این تلاش‌ها فایده‌ای ندارد.
حجت‌الاسلام دانشی گفت: در مکتب شیعه به دلیل اینکه در زیرساخت‌ها و مبانی اعتقادی‌، فکری، کلامی‌ و جهان‌بینی خود از مکتب اهل‌بیت‌(ع) تبعیت کرده، این فداکاری‌ها اتفاق افتاد. ‌این ظرفیت‌های ویژه تشیع و مبانی فکری آن است که در مرحله هیجانات انقلابی، در مرحله مبارزه‌، جنگ و جهاد و نیز در مرحله نظام‌سازی و استقرار دستاوردهای انقلاب در هر دوره‌ای توانسته درست عمل کند.
حجت‌الاسلام بهمن محمدی، نویسنده کتاب «مدرسه کلامی‌ قم» نیز پیرامون این کتاب گفت: بحث ما تدوین پایان‌نامه بود که تبدیل به کتاب شد تا بماند و نقد شود و نظر منتقدین را به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد: قطعا هنگامی که به تاریخ کلام تشیع توجه می‌کنیم، برجستگی آن در قرن سوم و چهارم مشهود است و تفاوت‌های بسیاری با مدارس و مکاتب دیگر دارد.
این نویسنده افزود: همان‌طور که تعریف مدرسه در این کتاب آمده است، مدرسه مجموعه‌ای از متفکران است که در هر رشته با یکدیگر بر یک شیوه علمی هم‌نظر شده، آن شیوه را محور قرار داده و محل بروز و ظهور آثار علمی و مباحث علمی یک مکتب شوند. در قرن سوم و چهارم چنین چیزی رخ داده است.
وی‌ بیان کرد: بنده از اساتیدی مانند آیت‌الله عابدی کتابی به نام «مکتب کلامی قم» ‌مطالعه کردم. در این کتاب آمده است که در قم مکتب کلامی وجود دارد و کلام ایشان فلسفه است، این الهام باعث شد که این کتاب نوشته شود. همه بحث‌های علمی قرن سوم و چهارم‌ پرواز به دور حدیث است، یعنی خارج از حدیث سخنی گفته نمی‌شود.

حجت‌الاسلام محمدی گفت: بروز و ظهور اهل کلام در قرن سوم و چهارم باعث شد بزرگان قم و دنیای اسلام نظرشان به مدرسه کلامی قم جلب شود و پس از قم مدرسه کوفه معروف است.

گفتنی است، این کتاب به همت سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی استان مرکزی به چاپ رسیده است که همزمان با هفته کتاب و با حضور مسئولین و دوست‌داران کتابخوانی در کتابخانه عمومی شهید محمد زراستوند اراک رونمایی شد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 480