با حضور نویسنده اثر؛ نقد و بررسی کتاب «تو شهید نمی‌شوی» در شهر محلات نشست نقد و بررسی کتاب «تو شهید نمی‌شوی» با حضور نویسنده اثر در کتابخانه علامه طباطبایی شهر محلات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، با همکاری مشترک اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان محلات، هیئت یاد یاران و بسیج هنرمندان شهرستان محلات، نشست نقد و بررسی کتاب «تو شهید نمی‌شوی» با حضور حجت الاسلام دانشی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، احمدرضا بیضایی نویسنده اثر و جمعی از مسئولین شهرستان در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی شهر محلات برگزار شد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.

در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: همه شهدا به خصوص شهدای مدافع حرم به گردن ما حق دارند و اگر فرهنگ ایثار و شهادت نبود، ما عضوی از جغرافیای ذلت بودیم و آنچه ما را عزت و پیروزی داد، فرهنگ شهادت بود و این فرهنگ مربوط به یک برهه خاص نیست.
دانشی افزود: جان دادن برای ارزش‌ها بالاترین کار است و همه ملت‌ها و مکاتب، همانند جبهه مسلمانان، فلسطینیان، افعانی‌ها و غیره برای آرمان‌های خود شهید می‌دهند ولی به نتیجه نمی‌رسند و چرا که دیگر مکاتب از نعمت ولایت و رهبری دینی دور هستند.
وی ادامه داد: مکاتب دیگر با وجود مجاهدت‌های زیاد و تقدیم شهدا به علت دوری از مکتب اهل بیت(ع) تا کنون موفق نبوده‌اند و پیروزی در مکتب فاطمی و ولایی محقق خواهد شد و شهدای مدافع حرم با درک این حقیقت، وارد میدان مبارزه شدند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خاطر نشان کرد: دفاع از حرم حضرت زینب(س) دفاع از حریم ولایت است و روایت خاطرات شهدای انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم، کاری زینبی برای حفظ ارزش شهیدان والامقام است.
نویسنده کتاب «تو شهید نمی‌شوی» نیز در این نشست گفت: کتاب زندگی شهدا به نوعی هویت انقلاب اسلامی است و کتاب حاضر، کتابی تک روایتی و از طرف خودم بوده و در سال ۹۸ کتاب جامع و چند روایتی در خصوص زندگی شهید محمودرضا بیضایی با ماهیت جبهه مقاومت منتشر خواهد شد.
احمدرضا بیضائی نویسنده و برادر شهید در این نشست با اشاره به انتقاد وارده در خصوص تک روایتی بودن کتاب گفت: کتاب به صورت تک روایتی است و این به خاطر نوع انتشار است و روایت‌های موجود در کتاب مربوط به ارتباط شخصی خودم با شهید است و از ابتدا بنایی برای چاپ روایات در کتاب وجود نداشت.
وی ادامه داد: در ابتدای امر، روایت‌های شخصی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کردم و این در حالی بود که در سال ۱۳۹۳ و در زمان شهادت شهید محمودرضا بیضائی، گفتگو در خصوص شهدای جبهه مقاومت و دفاع از حرم بسیار سخت و غریبانه بود.
بیضائی افزود: در سال‌های ابتدایی حضور نظامی در سوریه شهدای مدافع حرم در غربت شدید تشییع می‌شدند و در سطح سیاست خارجی نیز حضور ایران در سوریه و جبهه مقاومت تکذیب می‌شد و حتی کسی به صراحت نمی‌گفت چنین حضوری در سوریه وجود دارد و انتشار روایاتی از زندگی شهید در همان سال نیز با سختی‌های زیاد همراه بود.
نویسنده این کتاب با اشاره به انتشار خبر تشییع پیکر شهید بیضائی در رسانه‌های داخلی و مانور خبری رسانه‌های بیگانه اظهار کرد: انتشار خبر تشییع پیکر شهید بیضائی تا حدودی به عنوان بمب خبری بود و شخصا به منظور کاستن از غربت شهدای مدافع حرم، وارد عمل شدم که منجر به انتشار روایاتی از زندگی شهید در شبکه‌های اجتماعی شد.
وی اضافه کرد: کتاب حاضر از روایات همسر، خانواده و همسنگران شهید خالی است و با توجه به هویت خاص شهدا در جبهه مبارزه، انتشار کتاب بدون استفاده از روایات همسنگران جفا در حق شهدا است.
احمدرضا بیضایی تاکید کرد: در سال ۱۳۹۸، کتاب جامع و چند روایتی در خصوص زندگی شهید محمودرضا با محوریت مجاهدت‌های رزمندگان جبهه مقاومت منتشر خواهد شد و مستندی هم از حضور شهید بیضائی در جبهه مقاومت تهیه شده که در حال حاضر امکان انتشار آن وجود ندارد.
نویسنده این کتاب در خاتمه با اشاره به علت نام گذاری کتاب با عنوان «تو شهید نمی‌شوی» خاطر نشان کرد: نام کتاب از مباحث بین شهید و یکی از دوستانش انتخاب شده و همه باید بدانیم امروز جبهه مقاومت به مرز بلندی‌های جولان رسیده است و آرمان نهایی نابودی اسرائیل و آزادی قدس شریف را در سر دارد.

منبع: محلات
 [PageVisit]