با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ آیین رونمایی از کتاب «جاورسیان نامه» در شهر خنداب برگزار شد همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از کتاب «جاورسیان نامه» در شهر خنداب رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با حضور حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی؛ محسن شریفی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی و عبدالرضا حاجی علی بیگی، فرماندار خنداب، جمعی از مسئولین شهرستان و اصحاب فرهنگ و رسانه، از کتاب «جاورسیان نامه» نوشته محسن معصومی، علی معصومی، زهرا صفری و محمد امامی در سالن اجتماعات شهید حسین فهمیده شهر خنداب رونمایی شد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در این مراسم، کتاب را مایه سعادت هر فرد دانست و گفت: ۴۰ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی می‌گذرد و هم اکنون داعیه دار نظرات جدید در جهان هستیم و باید بتوانیم با تالیفات مهم و تاثیرگذار، نظرات خود را در تمامی عرصه‌ها بر زبان آوریم.
درادامه محسن معصومی، یکی از نویسندگان کتاب به معرفی کتاب «جاورسیان‌نامه» پرداخت و گفت: محتوای این اثر درباره تاریخچه، آداب و روسوم، مشاغل و گویش‌های مردم گورسین(جاورسیان) از شهرهای شهرستان خنداب استان مرکزی است.
معصومی افزود: در این کتاب به تاریخچه مختصری از شهر جاورسیان، براساس منابع معتبر و پژوهش‌های میدانی پرداخته شده و پس از آن نظام زمینداری در جاورسیان در دوره‌های مختلف سرجوخگی و ارباب رعیتی و تقسیم اراضی، تشریح شده است.
وی ادامه داد: همچنین مشاغل رایج در جاورسیان به ویژه در دو بخش دامداری و کشاورزی و آداب و عادت‌های مرتبط با هر یک معرفی و تبیین شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: بخش دیگری از کتاب به بازی‌ها و سرگرمی‌های رایج در جاورسیان پرداخته و در پایان کتاب نیز فهرستی از لغات و واژگان رایج در لهجه و گویش مردم جاورسیان براساس حروف الفبا جمع آوری و تنظیم شده است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف از نوشتن این کتاب، حفظ ارزش‌های موچود و پرداختن به تاریخچه خطه جاورسیان است که می‌تواند راهگشای پژوهش‌های دیگر و انتقال دهنده آداب و رسوم کهن این سرزمین به آیندگان شود.
در انتهای برنامه نیز ضمن تقدیر از نویسندگان کتاب «جاورسیان نامه»، با حضور مسئولین استانی و شهرستانی از خانواده معزز شهدا و اصحاب فرهنگ و رسانه شهرستان خنداب در حوزه‌های مختلف تجلیل به عمل آمد.

منبع: خنداب
 [PageVisit]