با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی و مؤسسه سفیران طلاییه اراک؛ آیین رونمایی از کتاب «قبله نما» در اراک برگزار شد نشست بررسی و رونمایی کتاب «قبله نما» نوشته محمود قاسمی با حضور نویسنده اثر در شهر اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه و با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی و موسسه سفیران طلاییه شهر اراک، نشست بررسی و رونمایی کتاب «قبله نما» نوشته محمود قاسمی با حضور نویسنده اثر، جمعی از شاعران، ذاکران اهل بیت(ع) و دوست داران کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

علی احدی، شاعر اراکی در ابتدای این جلسه پیرامون تاریخچه و اهمیت شعر آیینی نکاتی را بیان کرد و گفت: از امام صادق(ع) روایت شده است که هر کس درباره ما بیت شعری بسراید، خداوند خانه ای برایش در بهشت می سازد.
احدی افزود: ذاکران و مداحان اهل بیت(ع) با استفاده از اشعار فاخر و پرمحتوایی که توسط شاعران آیینی سروده می شود، می توانند بر بصیرت و معرفت مخاطبین هیئت مذهبی بیفزایند.
وی ادامه داد: از ویژگی های شعر هیئت زبان خاص پسند و عام فهم است به نحوی که مورد پسند ادیبان و شاعران واقع شده و برای مخاطب عام نیز قابل فهم باشد.
احدی گفت: زبان اشعار کتاب «قبله نما» ساده و صمیمی است و از آنجایی که نویسنده خود ذاکر اهل بیت(ع) نیز می باشد، اشعار کتاب از خوش لهجگی برخوردار است.
این شاعر اراکی ادامه داد: اشعار کتاب در قالب‌های مختلف از جمله غزل، قصیده، مثنوی و ... سروده شده و علاوه بر تنوع قالب، تنوع موضوعی نیز مشاهده می شود.
محمود قاسمی، نویسنده کتاب «قبله نما» نیز در این مراسم گفت: اولین اثر خود را با عنوان «سنگ صبور فاطمه» به چاپ رساندم و خوشبختانه به برکت این اثر سه بار به عنوان شاعر جوان از سوی ارگان‌ها و سازمان‌های متعدد مورد تجلیل قرار گرفتم.
قاسمی افزود: یکی از دلایلی که باعث شد تا در عرصه شعر آئینی کار نویسندگی را شروع کنم، این است که بیشترین فعالیتم مداحی، شاعری، نوحه‌سازی، آهنگ‌سازی و سبک‌سازی است.
این نویسنده و شاعر جوان اراکی تصریح کرد: بیش از ۱۷ سال است که در عرصه فرهنگ آئینی و هیئت فعالیت دارم و به‌واسطه همین امر در استان بیشتر من را به عنوان مداح و فعال در این حوزه می شناسند تا یک نویسنده و شاعر.
قاسمی با اشاره به فعالیت خود در حوزه روانشناسی گفت: چهار سال است به طور جدی وارد بحث روانشناسی شده‌ام و در این مدت نیز سه اثر در حوزه روانشناسی و مشاوره خانواده با عناوین «ازدواج و طلاق»، «زوج درمان‌گری اسلامی» و کتاب ترجمه «اوتیسم» را به رشته تحریر درآورده و به چاپ رسانده‌ام.
وی با تاکید بر اینکه از سال ۹۰ به طور جدی وارد عرصه نویسندگی شده است، ادامه داد: در حوزه شهدا نیز کتابی را با عنوان «فرهنگ شهید و شهادت از دیدگاه مقام معظم رهبری» نیز منتشر کرده‌ام و تلاش دارم تا در عرصه نویسندگی نیز فعالیتم را ادامه دهم.
نویسنده کتاب «قبله نما» گفت: نویسندگی و تحقیق را دوست دارم و چون اثرات کار نویسندگی برایم مشهود است، معتقدم که نویسندگی ماندگارترین روش است.
وی افزود: امیدوارم روزی برسد که یک نویسنده و شاعر به غیر از دغدغه نوشتن، سرودن و تحقیق، هیچ دغدغه دیگری به خصوص دغدغه مالی نداشته باشد.
قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: کاش به نقطه‌ای برسیم که در حوزه فرهنگ کتاب‌خوانی، شاهد این باشیم که کتاب در سبد خرید خانوارهای ایرانی قرار بگیرد و سرانه مطالعه در کشور روز به روز رشد پیدا کند.

 [PageVisit]