مهدی رمضانی مطرح کرد؛ نقش حمایت‌ مسئولان، خیرین و شخصیت های فرهنگی در یک حرکت فرهنگی بی‌نظیر مهدی رمضانی، دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در مشهد مقدس با اشاره به روند برگزاری، سیاست‌ها و تفاوت‌های این دوره از جشنواره نسبت به ادوار پیشین، گفت: در این دوره با رشد ۵۹ درصدی نسبت به دوره پیشین، مشارکت یک میلیون و ۳۶۴ هزار نفر به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، پنجشنبه ۲۴ مرداد ماه با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، مصطفی خاکسار قهرودی، قائم مقام آستان قدس رضوی، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان و مدیران کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از فعالان و مسئولان فرهنگی کشور در مجتمع فرهنگی سپهر ولایت مشهد برگزار شد.

تعیین سیاست‌های نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد و دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در این مراسم با ارائه گزارشی از روند برگزاری این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام حدود ۱۷ سال  قدمت دارد؛ رشته کتابخوانی حدود ۹ سال است به این جشنواره اضافه شده و پیش از این به صورت استانی برگزار می‌شد که از چهار سال قبل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور متولی برگزاری کشوری جشنواره کتابخوانی رضوی شد.

وی با اشاره به تصمیمات شورای سیاست گذاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد: به منظور بهبود سطح برگزاری در این دوره از جشنواره، شورای سیاستگذاری عملکرد جدیدی را در دستور کار خود قرار داد که از آن جمله می‌توان به «بررسی و نهایی سازی سطح کیفی و کمی جشنواره»، «تعیین شاخص‌های انتخاب، ارزیابی و داوری منابع و مسابقات»، «اخذ گزارش از سطح کیفی اجرای فرآیندها»، «کاستن نقایص دوره های قبل» و «ارزیابی و بررسی سئوالات» اشاره کرد.

افزوده شدن منابع مرتبط با حضرت امام جواد(ع) به جشنواره نهم

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ادامه داد: بر این اساس چند اقدام در این دوره از جشنواره به صورت ویژه پیگیری شد؛ با تصمیم این شورا مقرر شد هر ساله منابع مرتبط با سیره یکی از معصومین به کتاب‌های جشنواره اضافه شود و در جشنواره نهم منابع مرتبط با حضرت امام جواد علیه السلام، به موضوعات جشنواره اضافه شد. درنظر داریم که هر دوره علاوه بر حضرت علی بن موسی‌الرضا، آثار مربوط به یکی دیگر از ائمه را هم به موضوع جشنواره اضافه کنیم.

مهدی رمضانی افزود: ایجاد بخش «معرفی متنی آثار جشنواره» و «تعمیم پویش مجازی از بخش کودک به تمام سطوح سنی جشنواره»، نیز از دیگر اتفاقات ویژه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی بوده که در آمار شرکت کنندگان هم رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

افزایش تعداد منابع و ایجاد سهولت در دسترسی به آن

وی درباره افزایش تعداد منابع ای دوره از جشنواره نیز گفت: در راستای هدف جذب بیشتر مخاطبان، تعداد منابع در این جشنواره به ۱۲ عنوان کتاب رسید که در رده سنی کودک ۴ عنوان، نوجوان، ۳ عنوان، و در بخش بزرگسال، ۵ عنوان کتاب انتخاب شد و پس از انتخاب کتاب‌ها، از هر عنوان پنج هزارنسخه و در مجموع ۶۰هزار جلد کتاب، ویژه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی منتشر و در فهرست کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی ثبت شد.

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی افزود: به منظور دسترسی آسان به منابع، نسخه pdf کتاب‌ها در سایت جشنواره و نرم افزار موبایلی قرار گرفت. ضمن اینکه امسال نرم‌افزار موبایلی جشنواره کتابخوانی رضوی نیز طراحی و در سایت جشنواره بارگزاری شد تا علاقه‌مندان بتوانند از این طریق هم در جشنواره شرکت کنند.

رمضانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای حضور فعال گروه‌های خاص در این دوره از جشنواره، گفت: برای روشندلان عزیز منابع بریل و کتاب‌های گویای جشنواره را تولید کردیم و منابع بریل جشنواره در بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور قرار گرفت و کتاب‌های صوتی جشنواره نیز بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره بارگذاری شد تا این عزیزان با استفاده از این امکانات بتوانند در جشنواره شرکت کنند.

ویژگی‌های متمایز دوره نهم با سایر ادوار جشنواره

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد: این دوره از جشنواره در سال جاری با تفاوت‌های بارزی نسبت به دوره‌های گذشته همراه بود که تنوع دو برابری کتاب‌های جشنواره، افزودن منابع با موضوع امام جواد علیه السلام به عنوان بخش ویژه، افزودن کتاب دلخواه مرتبط با موضوع رضوی به منابع جشنواره و دسترسی آسان به نسخه الکترونیک و گویای منابع در سایت و نرم افزار موبایلی جشنواره برخی از این تفاوت‌ها بودند.

وی ادامه داد: همچنین امکان شرکت در مسابقه نقاشی برای مقطع سنی نوجوان، امکان شرکت در بیش از دو مسابقه در تمامی رده های سنی، امکان ارسال فیلم معرفی کتاب در تمامی رده های سنی، امکان شرکت در مسابقه معرفی کتاب دلخواه مرتبط با موضوع مسابقه در رده های سنی نوجوان و بزرگسال، امکان معرفی کتاب بصورت متنی برای بزرگسالان و امکان شرکت در بخش خانوادگی فقط به صورت الکترونیک نیزاز دیگر ویژگی‌های متمایز این دوره بودند.

مهدی رمضانی تأکید کرد: وجه تمایز جشنوارکتابخوانی رضوی با سایر جشنواره‌ها این است که هیچ جشنواره‌ای با این وسعت و با این گستره جود ندارد و اینکه مخاطبان جشنواره کتابخوانی رضوی توده مردم هستند؛ آحاد مردم با سلایق متفاوت و شئون مختلف می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. همچنین هر کسی که در سایر شاخه‌های جشنواره رضوی مانند جشنواره تئاتر و هنرهای تجسمی شرکت کرده باشد، این امکان را دارد که در جشنواره کتابخوانی نیز شرکت کند.

بررسی آثار توسط ۷۵ داور با ملاک‌های مشخص

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضویدر ادامه به ارائه گزارشی از روند داوری جشنواره پرداخت و گفت: پس از ارسال آثار شرکت کنندگان، حساس ترین بخش که داوری آثار است، با فعالیت شبانه روزی ۵۷ نفر از داوران در ساختمانی مستقل و به صورت آنلاین انجام شد.

رمضانی درباره ملاک‌های انتخاب برگزیدگان در رشته‌های مختلف جشنواره توضیح داد: در «بخش نقاشی» مواردی چون  خلاقیت و تناسب نقاشی با موضوع قصه، نحوه رنگ آمیزی، تکنیک‌های نقاشی و کپی نبودن نقاشی؛ در «بخش معرفی» متنی کتاب مواردی چون  محتوا، ادبیات، شیوه نگارش، بیان، اثر بخشی معرفی کتاب بر روی مخاطب و نوآوری؛ و  در «بخش پویش کتابخوان» نیز مواردی چون  نحوه بیان، معرفی کتاب، خلاقیت، فضاسازی، انتخاب مکان ارائه و نیز کیفیت تصویر و صدا، ملاک‌های داوران برای داوری آثار بود.

مشارکت بیش از ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در چهار دوره اخیر

مهدی رمضانی با اشاره به برگزاری ۹ دوره برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد: از این ادوار، چهار دوره از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شده که در مجموع با ۳ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۴۰۹ نفر شرکت کننده مواجه بودیم؛ بر این اساس در سال ۹۵ (ششمین دوره جشنواره) با مشارکت ۲۳۵ هزارو ۳۸۲ نفر، در سال ۹۶ (هفتمین دوره جشنواره) با مشارکت ۶۴۸ هزار و ۲۲۸ نفر، در سال ۹۷ (هشتمین دوره جشنواره) با مشارت ۸۵۸ هزار و ۶۹۵ نفر و الحمدالله در سال جاری در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با یک میلیون و ۳۶۴ هزار نفر شرکت کننده مواجه بودیم.

دبیر نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی درباره میزان استقبال از بخش‌های این جشنواره نیز گفت: در مجموع با توجه به آمار شرکت کنندگان در مهلت اول و تمدید ده روزه، ۵۶۴ هزار و ۵۲۷ نفر در «بخش مکتوب» و ۷۹۹ هزار و ۵۷۷ نفر در «بخش الکترونیک» ثبت نام و شرکت کرده اند.

وی ادامه داد: به تفکیک در «بخش مکتوب»  ۲۲۲۶۵۷ نفر در بخش نقاشی و ۳۴۱۸۷۰ نفر در بخش چهارگزینه‌ای و در «بخش الکترونیکی» ۸۹ هزار و ۹۱۳ نفر در بخش پویش، ۶۴۰ هزار و ۸۴۸ نفر در بخش چهارگزینه‌ای و ۶۸ هزار و ۸۱۶ نفر در بخش معرفی متنی کتاب، آثار خود را به نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی ارسال کردند و با عنایات خداوند متعال و امام مهربانیها، حضرت رضا علیه السلام، یک میلیون و ۳۶۴ هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند که در مقایسه با سال گذشته، با رشد ۵۹ درصدی، روبرو شد.

تقدیر از حمایت‌ها و همراهی‌ها در یک حرکت فرهنگی بی‌نظیر

مهدی رمضانی در ادامه به تقدیر از افرادی که در مسیر برگزاری این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی مشارکت داشتند پرداخت و گفت: از استانداران عزیز، ائمه جمعه و جماعات، فرمانداران محترم مسئولین محلی، شخصیت‌های علمی فرهنگی محلی و منطقه‌ای و ملی در سراسر کشور تشکر می‌کنم که اگر حمایت و همراهی آنها نبود قطعا این فضا شکل نمی‌گرفت. به خصوص خیرین عزیز که حمایت‌های مادی و معنوی‌شان شامل حال دبیرخانه جشنواره در تهران و سراسر کشور بود، کمال تشکر را دارم.

 [PageVisit]