فعالیت های کتابخانه علامه طباطبایی محلات در هفته اول تیر همزمان با هفته اول تیر ماه، برنامه های متنوع فرهنگی به همت کتابخانه عمومی علامه طباطبایی شهر محلات برگزار شد.

*
1
بازدید کارشناس شرکت توزیع برق استان مرکزی از کتابخانه علامه طباطبایی
بر اساس نامه ارسالی شرکت توزیع برق استان مرکزی مبنی بر مدیریت مصرف برق و انرژی در ادارات، کتابخانه علامه طباطبایی شهر محلات میزبان کارشناس این شرکت بود.
در این دیدار که بصورت سرزده انجام شد، بندرخانی، کارشناس شرکت توزیع برق استان مرکزی با حضور در کتابخانه علامه طباطبایی محلات، به بررسی موارد ذکر شده در نامه پرداخت و ضمن تقدیر از رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان محلات و کتابداران کتابخانه علامه طباطبایی، مبنی بر مصرف بهینه انرژی و استفاده از نور طبیعی در ساعات اوج مصرف، این اداره را یکی از معدود سازمان هایی برشمرد که موارد مطرح شده در بخشنامه آن سازمان را بطور کامل و حتی فراتر از استانداردهای ذکر شده رعایت کرده اند و آن را شایسته تقدیر دانست.
همچنین در این دیدار مقرر شد، همکاری های لازم بین اداره کتابخانه های عمومی شهرستان محلات و شرکت توزیع برق استان مرکزی در گردآوری مطلب برای تدوین کتاب تاریخچه برق استان مرکزی انجام گیرد.

*
2
تقدیر اداره برق شهرستان محلات از مدیریت مصرف برق در کتابخانه علامه طباطبایی
با توجه به بازدید سرزده دکتر مهدی بندرخانی، کارشناس شرکت توزیع برق استان مرکزی از کتابخانه علامه طباطبایی و بررسی نحوه مدیریت و مصرف انرژی در این کتابخانه، رئیس اداره برق شهرستان محلات از کتابخانه علامه طباطبایی تقدیر نمود.

*
3
جمع خوانی کتاب «پول، خدا، بچه ها» در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
کتاب «پول، خدا، بچه ها» تالیف غلامرضا حیدری ابهری در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی شهر محلات جمع خوانی شد و کودکان درباره مسائل مطرح شده در کتاب به گفت و گو پرداختند.
فاطمه خسروی، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: این کتاب که در 7 فصل تالیف شده است، در نظر دارد تا مفاهیم اقتصادی را از منظر اسلام به کودکان آموزش دهد. «پول»، «کسب و کار»، «خرید و فروش»، «اسراف و صرفه جویی»، «کمک به فقیران»، «پرسش‌های گوناگون» و «زنگ ضرب المثل‌ها» عناوین فصل‌های هفت‌گانه این کتاب است.
خسروی افزود: نویسنده در هر فصل مرتبط با آن فصل سوالاتی را طرح کرده و پاسخ های آنها را عنوان کرده است. نویسنده در فصل پایانی سعی کرده ضرب المثل‌هایی را که مرتبط با مسئله پول و امور مالی است را نیز طرح کند تا فرهنگ غنی ادبی را نیز به خواننده خود منتقل کند.
وی ادامه داد: این اثر که به آموزش سبک زندگی اسلامی در مسائل مالی می پردازد به سوالات گوناگون در این حوزه پاسخ می دهد و در کنار پاسخگویی به این سوالات، برخی اطلاعات جذاب را نیز به خواننده ارائه می کند تا خواندن این کتاب برایش جذاب باشد.
*
4

نشست کتاب‌خوان رضوی در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
با حضور جمعی از کودکان شهر محلات ، نشست کتاب‌خوان با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی برگزار شد.
در این نشست «کبوترها و آهوها» نوشته احمد میرزاده، توسط حانیه سینجلی؛ «امام رضا(ع)» نوشته زهرا عبدی، توسط فرزین حیدریان؛ «با کبوترهای گنبد» نوشته احمد میرزاده، توسط محمد یوسف وجگانی ؛ «٨ قصه از امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی، توسط ملیکا صمدی؛ «مهربان‌ترین پیامبر» نوشته غلامرضا حیدری‌ابهری، توسط امیرعلی امیری و «12 قصه از امام علی(ع) و یارانش» نوشته مژگان شیخی، توسط محمد سینجلی معرفی و به اشتراک گذاشته شد.

*
5
داستان خوانی کتاب «اژدهای عینکی کله اره‌ای» در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
به همت فاطمه خسروی، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی، کتاب «اژدهای عینکی کله اره‌ای» نوشته حمید اباذری با حضور جمعی از کودکان شهر محلات جمع خوانی شد.
خسروی در خصوص این کتاب گفت: «اژدهای عینکی کله اره‌ای» داستانی است از زاویه دید کودک امروزی. کودکی که انواع و اقسام اسباب‌بازی‌ و سرگرمی‌ها در اختیارش قرار می‌گیرد و به بیان دقیق‌تر با این وسایل محدود و محاصره می‌شود، تا بزرگترها بتوانند به کارهایشان برسند. کودکی که با وجود هزینه‌های بالایی که برای آموزش، سرگرمی و نیازهای دیگرش می‌شود تنهایی را بیش از کودک نسل قبل خود احساس می‌کند.
*
6

جمع خوانی کتاب «ازدواج با خورشید» در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
با حضور جمعی از کودکان شهر محلات، کتاب «ازدواج با خورشید» نوشته احمد اکبرپور در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی معرفی و داستان خوانی شد.
فاطمه خسروی، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: نویسنده کتاب، داستان «ازدواج با خورشید» را از گنجینه ادبیات کهن و فولکلور ایرانی انتخاب و با روایتی نو بازنویسی کرده است. روایتی که با همراهی تصاویر جذاب و پر از رنگ‌های زنده و شاد، از آثار قابل توجه و ممتاز است.
خسروی افزود: کتاب «ازدواج با خورشید» در کنار داستان جذاب و خوش‌خوان به طور غیر مستقیم اهمیت و ارزش توجه به ویژگی‌های درونی و بیرونی را، چه برتری‌ باشند و چه محدودیت، به مخاطب خود یادآوری می‌کند و تعریف ملموس‌تری از مفاهیمی همچون بزرگی، قدرت و برتری برای کودک امروزی فراهم می‌آورد.

منبع: محلات
 
تعداد بازديد اين صفحه: 102