قائم مقام انجمن نابینایان ایران عنوان کرد؛ ساخت کتابخانه‌های ویژه نابینایان توسط نهاد یک انقلاب بزرگ بود منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران، با تشریح خلاءها و کمبودهای موجود در حوزه تأمین منابع اطلاعاتی نابینایان کشور طی سال‌های اخیر، رویکرد مدیریت جدید نهاد کتابخانه‌ای عمومی کشور در حوزه توجه به اقشار خاص و به خصوص نابینایان را بی‌سابقه دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از مهر، منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران طی گفت‌وگویی به مناسبت بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، درباره همکاری‌های مشترک این انجمن با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: انجمن نابینایان ایران موسسه ای خیریه است که در سال ۱۳۷۲ تأسیس شد، اما رویکرد این انجمن از سال ۱۳۹۱، بر رویکرد فرهنگی معطوف شد. بر این اساس با تشکیل یک کمیته بررسی متوجه شدیم که در حوزه منابع اطلاعاتی کودکان و نوجوانان نابینا، با کمبود شدید و ناعادلانه‌ای روبه‌رو بودیم.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که در سال ۱۳۹۱ تنها ۴۰ عنوان کتاب بریل در برای کودکان و نوجوانان وجود دارد که دسترسی به آن نیز بسیار دشوار بود و تنها در برخی کتابخانه‌های بزرگ در مراگز برخی استان‌ها قابل دسترس بود. این موضوع ما را به این جمع‌بندی رساند که به سمت ایجاد کتابخانه‌های گویا برای افراد نابینا و به خصوص کودکان و نوجوانان برویم.

دبیر کتابخانه‌های گویای نابینایان کشور ادامه داد: گام بعدی ما مکاتبه و برگزاری جلسات مختلف با مسئولین و ارگان‌های مرتبط با حوزه نابینایان و حوزه فرهنگی از جمله نهاد و ادارات کل آن در استان‌ها برای ساخت کتابخانه‌های گویای نابینایان بود که در این زمینه شرکت سامسونگ در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود وظیفه تأمین مالی این اقدامات را تقبل کرده بود. بر این اساس ما توانستیم از سال ۹۳ تا پایان سال گذشته، ۱۵ باب کتابخانه ویژه نابینایان را در استان‌های مختلف کشور راه‌اندازی کنیم و این موضوع آغاز فعالیت و همکاری ما با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود.

شادکام با اشاره به راه اندازی دوسالانه کاما (کتاب افراد معلول ایران) از سال ۱۳۹۶ گفت: دومین دوره این دوسالانه نیز در آذر ماه سال جاری برگزار خواهد شد که نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز در شورای سیاستگذاری این دوسالانه حضوری فعال داشته و از پیشگامان در حمایت از ای دوره از جشنواره نیز بوده است. حضور فعال نمایندگان نهاد در تمام جلسات شورای سیاستگذاری و همچنین نظرات و پیشنهادات سازنده ایشان برای ما بسیار راهگشا بوده است.

قائم مقام انجمن نابینایان ایران درباره رویکرد مدیریت جدید نهاد کتابخانه‌ای عمومی کشور در حوزه توجه به اقشار خاص و به خصوص نابینایان گفت: رویکرد نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به حوزه نابینایان که از زمان حضور جناب آقای مختارپور در نهاد شکل گرفت، اصلا سابقه نداشته و می‌توانم بگویم که کتابخانه‌های عمومی کشور در سال‌های اخیر انقلابی در حوزه خدمات نابینایان را تجربه کرده است.

وی افزود: این ادعا شواهد بسیاری دارد، اما یکی از این موارد را می‌توان با مقایسه میزان حضور و جذب نابینایان و کم بینایان در کتابخانه‌های عمومی کشور در دوره با دوره‌های قبل درک کرد. خوشبختانه امروز دست کم همه استان‌های کشور دارای کتابخانه نابینایان و یا بخش ویژه نابینایان در کتابخانه‌های عمومی هستند و در برخی استان‌ها این تعداد بیش از دو یا سه کتابخانه است. اگرچه ممکن است برخی از این کتابخانه‌ها با کمبود منابع و تجهیزات مواجه باشند، اما ایجاد این کتابخانه‌ها انقلابی بزرگ برای بچه‌های نابینای کشور بوده است.

منصور شادکام تصریح کرد: با وجود اینکه امروز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با محدودیت‌های مالی روبه‌رو است، اما مسئولان نهاد اجازه ندادند که این موضوع بر رویکرد جدید آنها در ایجاد فرصت برابر در دسترسی به کتاب و منابع اطلاعاتی برای نابینایان تأثیرگذار باشد. معتقدم که با وجود همه محدودیت‌ها اتفاقات خوبی در حوزه نابینایان شکل گرفته و کاستی‌های موجود در بخش نابینایان کتابخانه‌ها نیز در حال برطرف شدن است که این موضوع بسیار جای تقدیر از مسئولان نهاد و به خصوص دبیرکل نهاد را دارد.

 [PageVisit]