فرهاد حسن زاده: «هدهد سفید» موجب رونق جریان کتابخوانی در کشور شده است فرهاد حسن زاده، نویسنده حوزه کودک و نوجوان یکی از راه های ترویج مطالعه را، ایجاد جریان کتابخوانی دانست و گفت: به اعتقاد من راه اندازی جشنواره «هدهد سفید» موجب رونق جریان کتابخوانی در کشور شده است.

فرهاد حسن زاده، از نویسندگان مطرح حوزه کودک و نوجوان و برگزیده نخستین جشنواره هدهد سفید، در حاشیه برگزاری اختتامیه این جشنواره در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، این جشنواره را زمینه ساز رونق جریان کتابخوانی در کشور دانست و گفت: متاسفانه طی سالیان گذشته جشنواره های متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، که از سوی نهادهای فعال در این حوزه برگزار می شدند، به دلیل شرایط اقتصادی از ادامه مسیر بازماندند. در این شرایط ورود نهاد کتابخانه های عمومی،‌ به عنوان متولی امر کتابخوانی در کشور،  به این حوزه بسیار ارزشمند است؛ چراکه یکی از راه های ترویج کتابخوانی، ایجاد جریان کتابخوانی در کشور است. وقتی کتاب هایی مطرح می شوند و از سوی خوانندگان و منتقدان مورد بررسی قرار می گیرند، موج کتابخوانی به راه می افتد؛ چیزی که ما همیشه نیازمند آن بوده ایم، اما وجود نداشت و فضای کتابخوانی ما را به فضایی راکد تبدیل کرده بود.

وی ادامه داد: به اعتقاد من راه اندازی جشنواره «هدهد سفید» باعث رونق جریان کتابخوانی در کشور شده است. برجسته ترین مزیت این جشنواره توجه به نظر و رأی مخاطب کودک و نوجوان برای قضاوت آثار منتشر شده در این حوزه است.

حسن زاده، نویسنده کتاب برگزیده بخش داستانی نوجوان در جشنواره «هدهد سفید»، در خصوص این اثر گفت: رمان «هستی» از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است و چند سال پیش در نظرسنجی انجام شده از سوی کانون در سطح شهر تهران، این کتاب از سوی نوجوانان برگزیده شد و امروز برای دومین بار نوجوانان این کتاب را به عنوان اثر برگزیده معرفی کردند که باعث افتخار است.

وی ادامه داد: «هستی» رمانی شخصیت محور است. داستان زندگی دختری نوجوان که در آستانه بلوغ جسمی، فکری و روحی است و شجاعت و جسارت او در این داستان برجسته است. او اهل موتورسواری، فوتبال و کارهایی از این دست است و شاید شجاعت او توجه نوجوانان را به این شخصیت جلب کرده است. اما جسارت و شجاعت هستی در بستر جنگ قرار می گیرد. داستان به سال ۱۳۵۹ و جنگ ایران و عراق بر می گردد؛ هستی ساکن آبادن است و شجاعت او زمینه نجات خانواده اش را فراهم می کند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 57