کتابدار کتابخانه عمومی علامه عبدالهادی دلیجانی: شناخت صحیح کتاب و کاربر لازمه برقراری ارتباط مناسب بین آن ها است کتابدار کتابخانه عمومی علامه عبدالهادی دلیجانی با تأکید بر اهمیت مطالعه و نیز استفاده درست از مهارت های ارتباطی در برخورد با کاربر، شناخت کتاب و کاربر، را لازمه برقراری ارتباط مناسب بین آن ها دانست.

زینب سادات سیدی،‌ کتابدار کتابخانه عمومی علامه عبدالهادی دلیجانی شهرستان دلیجان استان مرکزی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در معرفی کتابخانه محل خدمت خود گفت: به دنبال تقاضای دانش آموزان، نویسندگان و سایر اقشار مردمی برای افزایش فضای کتابخانه ای در دلیجان، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴، طبقه سوم مجتمع اداری- تجاری شهروند متعلق به شهرداری دلیجان، به عنوان کتابخانه در نظر گرفته شد. فضای اختصاص یافته، سالنی بزرگ با دیوارهایی از شیشه است که ما به کمک قفسه ها این فضا را به بخش های مختلف مخزن، مرجع، کودک، مرجع، سالن مطالعه تقسیم و سعی کردیم با طراحی مناسب بهترین استفاده را از فضا داشته باشیم.

وی ادامه داد: به لحاظ موقعیت جغرافیایی مجتمع در منطقه ای پر رفت و آمد از مرکز شهر، در مجاورت پارک طالقانی و نیز چندین مدرسه قرار گرفته است. دلیجان، منطقه ای صنعتی محسوب می شود و با اینکه شهر کوچکی است به دلیل وجود کارخانه های فراوان و فرصت های شغلی، بسیار مهاجرپذیر بوده و می توان گفت که به لحاظ فرهنگی یکدست نیست؛ اما با این حال فضای شاد کتابخانه، شیوه ارتباط با مراجعان و نیز خدمات کتابخانه، این مرکز را مورد توجه ساکنان منطقه قرار داده است.

سیدی که دانش آموخته مقطع ارشد رشته علم اطلاعات و دانش شناسی است با اشاره به ویژگی های یک کتابخانه خوب، گفت: استادی داشتم که می گفت کتابخانه خوب باید سه ویژگی داشته باشد؛ منابع خوب و غنی، فضای مناسب و کتابداری که وظایف خود را به خوبی انجام دهد. در طول سال های خدمت به عنوان کتابدار همواره این ملاک ها را در نظر داشته و سعی می کنم در حد بضاعت،‌ بهترین ها را فراهم کنم. در بین این سه معیار، از آنجا که کتابخانه علامه دلیجانی، کتابخانه ای درجه هشت محسوب می شود و ارسال منابع نیز بر اساس درجه کتابخانه ها است، به لحاظ منابع اندکی با محدودیت رو به رو هستیم که سعی کردیم از طریق برقراری ارتباط با خیرین، ناشران و... این موضوع را برطرف کنیم. بحمدلله فضای کتابخانه موردپسند اعضا بوده و از نقاط قوت کتابخانه به شمار می رود. در خصوص انجام وظایف کتابداری نیز در وهله نخست برقراری ارتباط با مراجعه کننده برایم حائز اهمیت است. با این رویکرد، وقتی کسی، به ویژه برای نخستین بار، به کتابخانه می آید با او هم کلام شده و برای گشت و گذار در میان منابع کتابخانه او را همراهی می کنم؛ علایق و نیازهایش را جویا می شوم و با درنظرگرفتن این ملاک ها، کتابی مناسب به او معرفی می کنم. به اعتقاد من شیوه برخورد کتابدار و معرفی کتاب و حتی برنامه های فرهنگی متناسب با نیاز اطلاعاتی کاربر، شوق بازگشت به کتابخانه را در او ایجاد می کند. علاوه بر این من خود را ملزم به مطالعه می دانم؛‌ چراکه معتقدم برای برقراری ارتباط بین کتاب و مراجعه کننده، می بایست شناخت خوبی از هر دو داشته باشم.

وی اظهار داشت: اعتقاد من این است که برای داشتن آینده ای روشن باید بر روی کودکان و نوجوانان سرمایه گذاری کنیم. انس بچه ها با کتاب و کتابخوانی و رشد ذهن و اندیشه آنان ما را به آینده جامعه بیش از پیش امیدوار خواهد کرد. از این رو بیشتر فعالیت های کتابخانه را با اهتمام به قشر کودک و نوجوان برنامه ریزی می کنیم. با اینحال بزرگ سالان و به ویژه زنان خانه دار نیز از مراجعان همیشگی کتابخانه ما هستند.

 

سیدی با اشاره به فعالیت های فرهنگی این کتابخانه، گفت: «کارگاه پرورش کودک کتابخوان» ویژه والدین، یکی از برنامه هایی است که در مناسبت های مختلفی همچون هفته کتاب در کتابخانه ما برگزار می شود. در این کارگاه ها ضمن اینکه اهمیت عادت به مطالعه از دوران کودکی و تأثیر آن در زندگی را برای والدین تشریح می کنیم، راهکارهایی نیز برای ایجاد عادت به کتابخوانی در کودک ارائه می دهیم. علاقه به کتابخوانی با عادت به کتابخوانی متفاوت است؛ بسیاری از افراد به مطالعه علاقمند هستند اما خواندن کتاب در برنامه روزانه آن ها نیست؛ بنابراین در این کارگاه ها ترفندهایی برای ایجاد عادت به کتابخوانی در کودک ارائه می دهیم. به دلیل استقبال والدین از این برنامه، این کارگاه را در مدارس با حضور والدین دانش آموزان نیز برگزار کرده ایم.

 

وی ادامه داد: از دیگر فعالیت های کتابخانه به منظور رفع نیاز قشر دانش آموز به کتب کمک آموزشی، راه اندازی پویش دانش آموزی اهدای کتاب کمک درسی به کتابخانه عمومی است. این پویش هر ساله پیش از آغاز تعطیلات تابستان اجرا می شود و طی آن با انتشار و توزیع پوستر در مدارس،‌ دانش آموزان را به این پویش دعوت کرده و به این ترتیب سعی می کنیم نیاز اعضای دانش آموز کتابخانه را برطرف کنیم.

 

سیدی با اشاره به اجرای طرح «لذت مطالعه» در ماه مبارک رمضان ویژه بانوان، گفت: با توجه به برگزاری جلسات جزءخوانی قرآن در مساجد و منازل در ایام ماه مبارک رمضان، تصمیم گرفتیم در این جلسات کتاب هایی کوتاه در موضوعات اخلاقی، تربیتی و داستانی معرفی و توزیع کنیم. بدین منظور بعد از برقراری ارتباط با چند تن از مسئولان این جلسات، آن ها را به عنوان کتابیار معرفی کردیم، تعدادی کتاب در اختیارشان قرار دادیم و قرار شد آن ها کتاب ها را در هر جلسه به علاقمندان امانت دهند. استقبال از این برنامه به حدی بود که به پیشنهاد بانوان در هر جلسه کتابی معرفی می شد و حتی پس از اتمام ماه مبارک رمضان، آن ها خواستار استمرار برگزاری طرح بودند. «لذت مطالعه» با دعوت از بانوان کتابخوان برای حضور در نشست کتاب‌خوانی به میزبانی کتابخانه پایان یافت و طی این نشست از کسانی که بیشترین کتاب ها را امانت گرفتند و مطالعه کردند،‌ تقدیر شد.

وی برگزاری نشست های کتابخوان، جمع خوانی، قصه گویی، برپایی نمایشگاه و مسابقات کتابخوانی را از برنامه های مستمر این کتابخانه دانست.

 

سیدی اضافه کرد: یکی از ویژگی های مثبت شهرستان دلیجان این است که تعامل خوبی بین مراکز مختلف وجود دارد و مسئولان به کتاب و کتابخوانی اهمیت می دهند. ما با آموزش و پروش و ۹۰ درصد مدارس شهر در ارتباط هستیم و آن ها در انجام کارهای فرهنگی پیش قدم هستند. برگزاری نشست هایی برای معرفی کتابخانه و کتاب در مدارس و نیز برگزاری نشست های کتاب خوان با همکاری هلال احمر، دانشگاه، نیروی انتظامی، دادگستری و ... نمونه هایی از این تعاملات است.

کتابدار کتابخانه عمومی علامه عبدالهادی دلیجانی که نزدیک به ۹ سال است در کسوت کتابدار فعالیت می کند،‌کار خود را از کتابخانه علوی واقع در روستای علوی کاشان آغاز کرد. وی با اشاره به خاطرات سال های فعالیت خود گفت: من فردی ایده آل گرا هستم؛ روز اول که کار خود را در کتابخانه روستای علوی کاشان آغاز کردم؛ کتابخانه در وضعیت مطلوبی نبود؛ بیشتر شبیه به انبار کتاب بود و سر و سامان دادن به آن در نظر من، که تازه فارغ التحصیل شده بودم، دشوار آمد؛ اما از همان روز نخست به خود گفتم این کتابخانه روزی بهترین کتابخانه کشور خواهد شد و در تمام مدت ۴ سالی که آنجا بودم، با این هدف فعالیت می کردم؛ سال ۹۴ کار خود را در کتابخانه علامه دلیجانی آغاز کردم و کتابخانه روستای علوی توسط یکی از دوستان کتابدارم، که بسیار فعال است، اداره و پس از یک سال به عنوان کتابخانه برتر روستایی در سطح کشور شناخته شد؛ حالا دیگر من آنجا نیستم، اما دیدن کتابخانه در جایگاهی که می خواستم برایم بسیار مطلوب و رضایتبخش است. به کتابخانه علامه دلیجانی که آمدم، چند ماه از افتتاح آن می گذشت و کتابخانه چند قفسه بیشتر نداشت. یادم می آید یکی از اعضای کتابخانه که از مسئولان شهر نیز هست، به کتابخانه آمد و گفت کتابخانه شخصی من از این مرکز غنی تر است و من گفتم انشاالله درست می شود. امروز به لطف خدا،‌ مجموعه حدود ۹ هزار جلد کتاب و ۱۴۰۰ عضو دارد و میزان امانت حدود ۳ هزار جلد کتاب در ماه است.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من کتابخانه یک مجموعه محسوب می شود و موفقیت آن مرهون تلاش تمامی اعضای تیم است. همدلی همکاران با اخلاق،‌ فعال و با انگیزه در سطح شهرستان و نیز حمایت رئیس شهرستان در این موفقیت دخیل بوده است. واقعیت این است که توجه مسئولان به کتابداران انگیزه و انرژی می دهد و من رشد کتابخانه ها را محصول نگاه مثبت آقای مختارپور می دانم.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 116