گفت و گو با کتابدار کتابخانه علامه عسگری ساوه؛ فعالیت های خلاقانه بر اشتیاق کودک به کشف جهان می‌افزاید کتابدار کتابخانه علامه عسگری شهر ساوه اظهار داشت: برای همراه کردن کودک، باید زبان کودکی آموخت و از نگاه وی به جهان نگریست؛ کودکان به شیوه خود در پی کشف جهان اطراف هستند و ما با انجام فعالیت های خلاقانه و تقویت قوه تخیل، بر اشتیاق آن ها می افزاییم.

سعیده رونقی، کتابدار کتابخانه علامه عسگری شهر ساوه در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در معرفی کتابخانه محل خدمت خود گفت: این کتابخانه در سال ۱۳۸۴ تاسیس شده و در محیطی آرام و زیبا داخل پارک امام علی (ع) در خیابان بسیج دو شهرستان ساوه قرار دارد. به لحاظ مکانی این منطقه در حال رشد بوده و اطراف شهر ساوه محسوب می شود. قرارگیری کتابخانه در انتهای پارک، تا حدودی مانع از دیده شدن آن شده است و به همین دلیل در قالب توزیع پوستر و بروشور در جهت تبلیغ و معرفی کتابخانه و خدمات آن فعالیت می کنیم. با این حال وجود چند مدرسه و باشگاه ورزشی در نزدیکی پارک، به کتابخانه رونق داده است. در حال حاضر بیشترین مراجعان به کتابخانه کودکان، نوجوانان و خانم های خانه دار هستند.

 رونقی که از ۵ سال پیش کار خود را به عنوان یک کتابدار آغاز کرد، در حال حاضر بیشترین زمان و انرژی خود را به حوزه کودک و نوجوان اختصاص داده است. وی در این باره گفت: به اعتقاد من، کودکان، معماران آینده کشور هستند. بنابراین صرف وقت، انرژی و هزینه برای آنان، نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. در واقع اگر موفق شویم کودکان را با کتاب مأنوس کنیم؛ تفکر صحیح را به آن ها بیاموزیم و قدرت استدلال را در آنها تقویت کنیم، آینده کشور را تضمین کرده ایم. کودکان مشتاق یادگیری هستند و هدایت و حفظ آن ها در مسیر درست وظیفه ما است. نگه داشتن کودک در مسیر یادگیری،‌ الزاماتی دارد. در واقع برای همراه کردن آنها باید زبان کودکی را آموخت و از نگاه کودک به جهان نگریست. کودکان به شیوه خود در پی کشف جهان اطراف هستند و ما با انجام فعالیت های خلاقانه و تقویت قوه تخیل، بر اشتیاق آن ها می افزاییم.

وی ادامه داد: بسیاری از مراجعان کتابخانه ما کودکان زیر هفت سال و دانش آموزان مقطع ابتدایی هستند؛ برای حفظ ارتباط آنان با کتابخانه،‌ همواره سعی کرده ام فعالیت هایی که برایشان جذابیت دارد را در اولویت برنامه های کتابخانه قرار دهم. آنها از ساخت کاردستی،‌ خواندن کتاب در قالب نشست های جمع خوانی، معرفی کتاب برای یکدیگر در قالب نشست های کتابخوان، قصه گویی و اجرای نمایش لذت می برند و برای اجرای نمایش در کتابخانه روزشماری می کنند. این برنامه به صورت ماهانه برگزار می شود و در حاشیه آن نشست قصه گویی و مسابقه نیز برگزار می کنیم. نمایش با کمک کودکان اجرا می شود. تعدادی از آنها سرگروه هستند، من متن نمایش را برای اجرا به آنها تحویل می دهم و آنها گروه را انتخاب و خود را برای اجرا آماده می کنند. اجرای برنامه از طریق سپردن بخشی از مسئولیت ها به کودکان، رضایت آنان را جلب می کند. اجرای نمایش به کمک کودکان به ترغیب آنان برای شرکت در فعالیت های کتابخانه ای انجامیده است؛ حتی مادران را نیز همراه کرده، آنها داوطلبانه نسبت به تهیه دکور نمایش و سایر ملزومات همکاری می کنند.

رونقی با اشاره به فعالیت های انجام شده در حوزه بزرگسالان گفت: همواره سعی کرده ام با معرفی آثار ارزشمند و ارائه خلاصه ای از این کتاب ها به بزرگسالان،‌ آنها را نیز به مطالعه ترغیب کنم. همچنین مسابقات فرهنگی با محوریت منابع کتابخانه از دیگر فعالیت های انجام شده در حوزه بزرگسالان است.

وی با اشاره به خاطرات سال های خدمت خود به عنوان یک کتابدار، اظهار داشت: بهترین خاطره من مربوط به اولین روزی است که برنامه اجرای نمایش و ساخت کاردستی داشتیم. بیشتر شرکت کنندگان کمتر از هفت سال سن داشتند و بسیار شلوغ و پر سر و صدا بودند. با توجه به اینکه در کتابخانه، بخش کودک و سالن مطالعه کنار هم قرار دارند، این موضوع اعتراض اعضای حاضر در سالن مطالعه را به دنبال داشت. از طرفی من به تنهایی کتابخانه را اداره می کردم و پاسخگویی به مراجعین، مدیریت برنامه و نیز رسیدگی به شکایات اعضای حاضر در سالن مطالعه،‌ قدری برایم سخت بود. پس از اتمام برنامه در حالی که کودکان به همراه مادران خود کتابخانه را ترک می کردند، پسربچه چهار ساله ای به مادرش گفت «امروز خیلی به من خوش گذشت». شنیدن این جمله ناگاه خستگی ام را به احساس رضایت تبدیل کرد. مسئولیت سنگینی بر دوش خود احساس کردم که باید از هر طریق در جذب کودکان به کتابخانه و کتابخوانی کوشا بوده و به این ترتیب، در ایجاد آینده ای درخشان برای میهنم سهیم باشم.

 [PageVisit]