اخبار ادارات شهرستان


1398/6/30 شنبه جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه با حضور سرپرست اداره کل در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه با حضور رستگاری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی و سایر اعضای انجمن در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ضمن تقدیر از برگزاری مطلوب جلسات انجمن در سطح شهرستان، از شهرداری ساوه به دلیل پرداخت نیم درصد کتابخانه‌های عمومی تشکر و قدردانی کرد.
رستگاری در این جلسه گفت: ساوه شهرستانی ممتاز در حوزه کتابخوانی است و با وجود بضاعت اندک، شمار مراجعان به کتابخانه‌های عمومی این شهرستان بالا است.
وی افزود: نخبگان و اهالی فرهنگ و هنر ساوه در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز درخشیدند و از 223 برگزیده استان، ۲۱ نفر ساوجی هستند.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: از اداره راه‌ و شهرسازی شهرستان ساوه نیز به دلیل واگذاری ۵۰۰ مترمربع زمین در اطراف کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر (عج) ساوه تشکر می کنیم و تلاش می‌شود در این زمین سالن اجتماعات ایجاد شود.
وی در مورد راه ‌اندازی کتابخانه سیار در ساوه گفت: باتوجه به مستهلک بودن خودروی موجود، باید نسبت به بازسازی و یا خریداری یک دستگاه خودروی جدید اقدام شود.
رستگاری با اشاره به لزوم ایجاد باشگاه کتابخوانی، گفت: کتابخانه‌ها باید به پاتوق فرهنگی و محلی برای تعامل اهالی فرهنگ و هنر و نویسندگان تبدیل شود و در این زمینه ارگان‌های مرتبط مانند آموزش و پرورش باید همراه باشند.

محمدحسن قاسمیان، معاون سیاسی-اجتماعی فرماندار ساوه نیز در این نشست گفت: برای اشاعه فرهنگ کتابخوانی و با توجه به پایین بودن سرانه مطالعه، باید همه توان به‌کار گرفته شود.
قاسمیان افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی در روستاها به خصوص در بخش مرکزی ساوه ضروری است و باید هرچه سریعتر مسئله تامین خودرو سیار برای کتابخانه انجام شود.
وی اظهار داشت: ساوه دارای تاریخ و سابقه ای غنی در زمینه نویسندگی و تألیف کتاب است و می بایست در کتابخانه‌ها فضای تعامل و هم‌اندیشی بیش از پیش مهیا شود.

در این نشست نمایندگان ارگان‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش، شهرداری، شهر صنعتی کاوه و اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه دیدگاه‌ها و خواسته‌های خود را بیان و پیشنهاداتی جهت تحقق اهداف نهاد و پیشرفت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ارائه کردند.

از مصوبات مهم این جلسه می‌توان به پیگیری ایجاد کتابخانه مرکزی در شهرستان، انعقاد تفاهم نامه همکاری بین اداره کتابخانه ها و دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص استفاده از منابع علمی کتابخانه دانشگاه آزاد توسط اعضای کتابخانه های عمومی، تعیین تکلیف کتابخانه سیار، پیگیری ایجاد کتابخانه در روستاهای واجد شرایط، بررسی راه اندازی ایجاد کتابخانه عمومی در شهرک صنعتی کاوه، ایجاد کتابخانه مشارکتی در پارک بانوان با همکاری شهرداری و بررسی طرح کتابخانه کوچک در اتوبوس‌های شهری اشاره کرد.

منبع: ساوه
 [PageVisit]