اخبار ستاد
1398/10/30 دوشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، پنجمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه در سال ۱۳۹۸ با حضور مهدی ثامنی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ علی میرزایی، فرماندار شهرستان ساوه، جمعی از خیرین و دیگر اعضای انجمن در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.


فرماندار شهرستان ساوه در این جلسه گفت: متاسفانه کتاب و کتابخوانی امروزه دچار عزلت نشینی شده است و نتوانستیم در این عرصه توفیقات چشمگیری به دست آوریم و در شهرستان ساوه فضای کتابخانه‌های عمومی، تجهیزات و امکانات مورد نیاز بسیار کم است.


علی میرزایی گفت: می‌توان از ظرفیت اصناف و بیمارستان‌ها در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی و همچنین برپایی ایستگاه مطالعه به نحو احسن استفاده کرد. 


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: ساخت کتابخانه، عمل خیری است که ماندگار خواهد شد و به فرهنگ و علم کمک می‌کند. گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه باید برای تمامی افراد جامعه یک دغدغه باشد. 


در ادامه جلسه نیز محمد اشرفیان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه به ارائه گزارش عملکرد این اداره پرداخت و گفت: افتتاح کتابخانه مشارکتی شهید ناصری در مهمان شهر، انعقاد تفاهم نامه بین کتابخانه‌های عمومی و دانشگاه های شهرستان، افزایش ساعت کاری کتابخانه شهید هاشمی‌نژاد ساوه تا ساعت ۲۱ جهت ارائه خدمات به دانشجویان و مراجعان، خرید کتاب برای کتابخانه‌های عمومی ساوه از محل انجمن کتابخانه ها به مبلغ یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال، خرید کتاب نویسندگان بومی، مکاتبه با شهرداری در خصوص ساخت کتابخانه عمومی در نقاط بازآفرینی شهری که فاقد کتابخانه‌ یا پایگاه فرهنگی هستند، پیگیری و مکاتبه با بخشداری بخش مرکزی و بخش نوبران جهت واگذاری یا تأسیس کتابخانه عمومی واجد شرایط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در روستاهایی با جمعیت بیش از ۲۰۰۰ نفر، مکاتبه و پیگیری با راه و شهرسازی جهت واگذاری زمین به منظور ساخت کتابخانه عمومی در شهرک علوی، مکاتبه و پیگیری از مدیرعامل شهر صنعتی کاوه جهت تاسیس کتابخانه عمومی، مکاتبه با کارخانجات و شرکت‌ها در خصوص ماده ۱۷۲ بخشودگی مالیات‌های مستقیم و حمایت از اداره کتابخانه‌ها و پیگیری‌های مکرر در خصوص ایجاد کتابخانه عمومی در شهر آوه و استفاده از ظرفیت خیرین، برگزاری مسابقات فرهنگی مشترک بین اداره کتابخانه‌ها، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد اقامه نماز، اهدای کتاب به مراکز فرهنگی اعم از کانون‌های مساجد، کتابخانه اداره زندان، کتابخانه مهمان‌شهر و مدارس، پیگیری و دریافت کتاب‌های کمک آموزش از بنیاد قلم‌چی برای تمامی کتابخانه‌ها، برگزاری کارگاه آموزش داستان نویسی در سالن اجتماعات سلمان ساوجی با حضور مصطفی رحماندوست از جمله اقدامات اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ساوه در یک سال گذشته است.


حبیب الله محلوجی، یکی از خیرین کتاب و کتابخوانی شهرستان ساوه نیز در این جلسه گفت: فرهنگ سازی مطالعه و کتابخوانی باید از کودکی انجام شود. باید کتاب‌هایی مناسب برای ارائه به کودکان در نظر بگیریم و باید فرهنگ سازی را از مهدکودک‌ها آغاز کنیم.


مدیر رستوران ناهارخوران کشاورز با بیان اینکه قرار دادن کتاب‌ها در قفسه رستوران مردم را به کتابخوانی ترغیب می کند، ادامه داد: در کشورهای پیشرفته در هر ایستگاه مترو یا اتوبوس کتابخانه ای وجود دارد که مردم کتاب به امانت گرفته و در فواصل سفر یا توقف در ایستگاه ها را مطالعه می‌کنند و در ایستگاه مقصد به کتابخانه آن ایستگاه تحویل می‌دهند. 

 [PageVisit]