اخبار ستاد1398/9/23 شنبه بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پروژه کتابخانه مرکزی اراک سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پروژه کتابخانه مرکزی شهر اراک بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، عباس صالحی در حاشیه بازدید از پروژه کتابخانه مرکزی شهر اراک، بهره برداری از دو پروژه کتابخانه و تالار اراک را فرصت مناسبی برای افزایش سرانه فرهنگی شهرستان اراک و استان مرکزی عنوان کرد و افزود: با تکمیل این دو طرح در حدود ۳۳ هزار متر مربع به فضای فرهنگی شهرستان اراک اضافه می شود.

صالحی با اشاره به پیشرفت ۴۰ درصدی کتابخانه مرکزی اراک، خاطر نشان کرد: خوشبختانه با اهتمام مسئولان استان مرکزی و صحبت‌های انجام شده با مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، امید است تا این پروژه به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی کشور، تا پایان دولت و بلکه زودتر در فضایی به وسعت ۱۸ هزار متر مربع به نتیجه برسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ادامه داد: خوشبختانه دولت برای به سرانجام رساندن این دو پروژه در دو سال آینده اهتمام جدی دارد و در قالب تفاهم‌نامه‌ای که روز گذشته با استاندار مرکزی منعقد شده، کمک‌های لازم مالی برای افتتاح این ۲ طرح ملی دیده شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان دولت یازدهم این طرح‌ها تکمیل شوند و امیدواریم بتوانیم در زمان مقرر این دو طرح را به سرانه فرهنگی کشور اضافه کنیم.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از شهرستان‌های کشور فاقد کتابخانه عمومی و امکانات فرهنگی مناسب هستند و امیدواریم با اهتمام شهرداری ها و اختصاص نیم درصد از بودجه کل آنها به این حوزه، در راستای ایجاد کتابخانه‌های عمومی استاندارد به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مساعدت لازم انجام شود، چرا که کمک شهرداری ها، کمک به خود مردم است و می‌تواند بستر لازم را برای افرایش سرانه فرهنگی کشور فراهم کند.

در این بازدید که با حضور علی اکبر کریمی، نماینده مردم شهرستان های اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی؛ مهدی زندیه وکیلی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی؛ حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مرزبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی و جمعی از مسئولان استان برگزار شد، مجید رستگاری گوهر، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی به ارایه گزارشی از روند ساخت و پیشرفت پروژه کتابخانه مرکزی شهر اراک پرداخت و گفت: با احداث کتابخانه مرکزی، استان مرکزی و شهرستان اراک در آستانه یک  نقطه عطـف در تاریخ تحولات فرهنگی خـود قرار دارد. 

گفتنی است کتابخانه مرکزی اراک در زمینی به وسعت ۶ هزار و ۲۰۰ متر مربع و زیربنای ۱۸ هزار و ۵۰۰ متر مربع  در پنج طبقه در حال ساخت است و هم‌اکنون دارای ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی است. این کتابخانه پس از کتابخانه ملی بزرگترین کتابخانه عمومی کشور است.

 [PageVisit]