اخبار ستاد


1398/8/27 دوشنبه با حضور استاندار و جمعی از مسئولین؛ مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و تکریم مقام کتابداران استان مرکزی برگزار شد مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و تکریم مقام کتابداران استان مرکزی با حضور استاندار و مسئولان استانی در شهر اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، مراسم بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و تکریم مقام کتابداران استان مرکزی با حضور سید علی آقازاده، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ حجت الاسلام عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ احمد سجادی، مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری؛ حسین بختیاری، فرماندار شهرستان اراک؛ مجید رستگاری گوهر، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی؛ مصطفی مشایخی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان؛ سرهنگ غلامرضا کریمی، مسئول مرکز حفظ آثار سپاه روح‌الله استان مرکزی؛ علی شاملو، مدیرکل حوزه استاندار؛ قنبر موسی نژاد، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی؛ فائزه عقیلی، سرپرست اداره کل روابط عمومی استانداری؛ مرتضی سورانه، عضو شورای اسلامی شهر اراک؛ حمید کربلایی حسنی، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک؛ جهانبخش قنبری، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و جمعی از مسئولان، کتابداران، خبرنگاران، فعالان حوزه کتابخوانی استان و اعضای کتابخانه‌های عمومی در سالن اجتماعات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار شد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.

سیدعلی آقازاده در آیین گرامیداشت «کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان مرکزی» با تقدیر از زحمات تمام فعالان عرصه کتاب به ویژه کتابداران، ناشران و کتابفروشان اظهار داشت: استان مرکزی در موضوع کتاب و کتاب‌خوانی جزو استان‌های متوسط است، همه باید تلاش کنیم تا سرانه کتابخوانی در استان را بالا ببریم، استان مرکزی استانی با سبقه و سابقه فرهنگی و تاریخی بسیار مهم و درخشان است، بنابراین باید تمام تلاش خود را برای آشناسازی جوانان با کتاب و کتاب‌خوانی معطوف کنیم که در طول یک ماه گذشته فعالیت‌های خوبی را در استان در این زمینه شاهد بودیم.
استاندار مرکزی تصریح کرد: شوراهای شهر و شورای اسلامی شهر اراک هم می‌توانند در این زمینه با توجه به اینکه یکی از وظایف ذاتی مدیریت شهری در واقع کمک به مسیر فرهنگ و ارتقاء فرهنگی شهرها است کمک کنند، در شهر اراک هم از شورای شهر این انتظار می‌رود.
آقازاده با اشاره به نیم درصد سهم کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری‌هابیان کرد: متاسفانه مطلع شدیم که امسال و همچنین سال گذشته نیم درصد شهرداری اراک به کتابخانه‌ها پرداخت نشده درحالی که این قانون است و شهرداری‌ها براساس آن مکلف هستند که نیم درصد از درآمدهای خود را به کتابخانه‌ها ارائه کنند.
وی ادامه داد: ممکن است شهرداری بگوید که در این زمینه هزینه کرده است، اما این هزینه‌کرد به طور کامل در قانون تفکیک شده و شهرداری در کنار فعالیت‌های فرهنگی که دارد این نیم درصد را هم مکلف است که بپردازد.
استاندار مرکزی عنوان کرد: در استان مرکزی تقریبا همه شهرداری‌ها این نیم درصد را می‌پردازند و تنها شهرداری اراک است که نپرداخته، بنابراین از آنها تقاضا داریم که در این مسیر تکلیف خود را انجام دهد.
آقازاده افزود: با توجه به گذشت ۸ ماه از سال این نیم درصد حتما عدد سنگینی می‌شود که شاید شهرداری نتواند این را یکجا بپردازد اما با تهاتر (بخشی نقدی و بخشی غیرنقدی) پرداخت آن امکان‌پذیر است.
وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین کتابخانه‌های عمومی کشور در استان مرکزی درحال ساخت است تصریح کرد: طی مذاکراتی که انجام شده قرار شد امسال ۵۰ میلیارد ریال از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومیکشور و ۵۰ میلیارد ریال هم از سوی استان برای این پروژه اختصاص یابد و امیدواریم در پایان سال ۹۹ یکی از بزرگترین کتابخانه‌های عمومی کشور را در استان مرکزی راه‌اندازی کنیم که امکان بسیار خوبی هم برای مردم و استان و همچنین برای سابقه فرهنگی استان است.
استاندار مرکزی با اشاره به اهمیت مطالعه و کتاب‌خوانی بیان کرد: دانش‌اندوزی و کتاب‌خوانی در اسلام از جایگاه بالایی برخوردار است، روایت‌های گوناگونی از پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) موجود است که پیروان دین مبین اسلام را به دانش‌ورزی و کتاب‌خوانی توصیه و سفارش کرده‌اند.
آقازاده ادامه داد: یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌تواند آفت جهل را بزداید مطالعه است و آنچه می‌تواند شبهه‌های ذهنی را دفع کند و ایمان و اطمینان را به قلب‌ها بازآورد همین مطالعه و کتاب‌خوانی است.
وی عنوان کرد: کتاب حافظ و احیاکننده تفکر و اندیشه‌های والا و منبع عظیمی است که طالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب می‌کند و امروزه این کتاب است که می‌تواند به عنوان وسیله‌ای مطمئن و کارآمد در بهینه‌سازی فرهنگ جامعه مورد استفاده قرار گیرد، گواه این موضوع جوامعی است که با کتاب انس و الفت داشته‌اند و به تعبیری راه توسعه خود را مسیر کتاب و کتاب‌خوانی مشخص کرده‌اند و در این مسیر موفقیت‌هایی را هم حتما داشته‌اند.
استاندار مرکزی افزود: توسعه علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جوامع حتما در گرو خواندن کتاب است و اهمیت دادن به کتاب و کتاب‌خوانی و ترویج مطالعه از مهم‌ترین راه‌های توسعه فرهنگی بوده و بی‌دلیل نیست که یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه در جهان امروز در واقع میزان سرانه مطالعه افراد و شهروندان آن کشورها است.
آقازاده تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین و اصولی‌ترین نهاد فرهنگ‌ساز در امر ترویج کتاب‌خوانی خانواده بوده که تاثیرگذاری آن بر این امر بر کسی پوشیده نیست، خانواده‌ها می‌توانند با اجرای برنامه‌های همچون مطالعه هم‌زمان و همراه با فرزندان یا رفتن خانواده به نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی از جمله کتاب و مطبوعات، زمان‌بندی برای مطالعه یا قصه‌گویی، اختصاص فضایی در خانه به مجموعه کتابخانه و عضویت افراد خانواده در کتابخانه و مراجعه به کتاب در زمان حل مشکلات در راستای ترویج کتاب‌خوانی گام بردارند.
وی بیان کرد: در نظام آموزشی هم با برنامه‌هایی چون تقویت کتابخانه‌های کلاس‌ها و معرفی کتاب در کلاس‌های درس، آشناسازی دانشجویان و دانش‌آموزان با شیوه‌های صحیح مطالعه می‌توان با این امر تشریک مساعی کرد.
استاندار مرکزی ادامه داد: رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب هم یکی از ارکان مهم در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی هستند که می‌توانند با اجرای برنامه‌هایی مانند ساخت فیلم و غیره با مضمون مطالعه تبلیغ رایگان کتاب در رسانه‌ها، معرفی نویسندگان، کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشان و ناشران در رسانه‌های و خیلی دیگر از راه‌های مشابه کمک درخور توجهی به این موضوع مهم معطوف کنند.
آقازاده عنوان کرد: ایجاد ایستگاه‌های مطالعه در مراکز تجمع افراد، مجتمع‌های مسکونی و اماکن مذهبی، مراکز ارائه خدمات از قبیل مطب‌ها، مراکز خرید، اماکن تفریحی و ورزشی و پایانه‌های مسافری و غیره می‌تواند راهکار دیگری در این زمینه باشد.
وی افزود: صنعت نشر ما هم می‌تواند با ارائه تسهیلاتی برای کاهش قیمت کتاب و نشر کتب با توجه به نیازسنجی‌ها و شناسایی نیازهای مخاطبان، تنوع راه‌های دسترسی به کتاب و تخفیف ویژه به مناسبت‌های خاص در این زمینه یاری‌گر باشد.
استاندار مرکزی تصریح کرد: دولت هم یکی از دیگر از پایه‌های اساسی در امر ترویج کتاب‌خوانی و بالا بردن سطح سرانه مطالعه در جامعه بوده و در این زمینه می‌تواند فرهنگ‌ساز باشد، دولت باید با حمایت‌های مالی و معنوی، کاهش مالیات یا معافیت‌های مالیاتی برای ناشران و کتاب‌فروش‌ها و بسیاری دیگر از راهکارهای قانونی، حمایت‌های موثری در این زمینه از صنعت کتاب، کتاب‌خوان‌ها و کتاب‌فروشان داشته باشد.
آقازاده بیان کرد: دولت می‌تواند با کمک در راه‌اندازی و تقویت کتابخانه‌های عمومی روستایی و حتی در زندان‌ها با اختصاص یارانه کتاب به خانواده‌ها در این امر شریک و سهیم باشد.
وی ادامه داد: کتابداران و کتابخانه‌های عمومی ما هم در افزایش سرانه مطالعه کشور می‌توانند نقش بسیار مهمی را داشته باشند، کتابخانه‌های عمومی اگر جایگاه واقعی خود را بیابند و امکانات لازم و گسترده متناسب با رشد جمعیت را به دست آورند حتما جامعه مخاطب آنها از حیث تاریخی و اجتماعی در مکانی از بلوغ و قدرت گزینش قرار می‌گیرند که نه تنها برآورنده نیاز اطلاعاتی هر متقاضی و زمینه‌ساز رویکرد مردم به سوی مطالعه و کتاب‌خوانی است بلکه می‌تواند به عنوان پشتیبان امر تحقیقات در کشور بوده و ضمانتی مطمئن برای سلامت جامعه باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این مراسم گفت: سرانه مطالعه در برخی کشورها ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه اعلام شده و در ایران این شاخص ۱۳ دقیقه و در برخی استان‌ها سه تا چهار دقیقه است.
حجت‌الاسلام عباس دانشی افزود: بالا بودن سرانه مطالعه در کشورها نتیجه کار فرهنگی منسجم و فرمایشی محقق نمی‌شود. بهبود سرانه مطالعه نیازمند برنامه ریزی دقیق، همیشگی و نافذ است و برای دستیابی به دانش و دانایی و تاریخچه پیشینیان چاره‌ای جز مطالعه نیست.
وی اظهار داشت: تعالی فرهنگ بشری کتاب است و آنچه ما را ماندگار و با مشاهیر پیوند می‌زند، کتاب است. کتاب کالای لوکس و در حاشیه زندگی نیست بلکه این عنصر مهم فرهنگی باید در متن زندگی وجود داشته باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی خاطرنشان کرد: جای موزه علم در کشور خالی است تا فرزندان با حضور در آن با زندگینامه مفاخر و بزرگان کشور آشنا شوند.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان نیز در این آیین بیان کرد: گام اول انقلاب با هر نوع سختی که بود با درایت بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در بخشی و همین طور رهنمودها و منویات مقام معظم رهبری در بخشی دیگر سپری شد که در واقع بنای گام دوم در این دوران شکل گرفت و در گام دوم توجه به سه اصل همت، هوشیاری و سرعت عمل باید برای تحقق آرمان‌ها مورد توجه قرار گیرد.

مجید رستگاری افزود: در واقع این سه اصل لازمه موفقیت در گام دوم انقلاب هستند که باید در دستور کار همه کتابخانه‌های عمومی قرار گیرد، آنچه در همت باید انسان به ان توجه داشته باشد دغدغه است چراکه تا دغدغه نباشد همت محقق نمی‌شود، لازمه هوشیاری هم دشمن‌شناسی بوده که این مهم تحقق نمی‌یابد جز از راه مطالعه، هر چند فضای مجازی تا حد بسیار بالایی زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده اما آثار کتاب بر زندگی افراد همچنان باقی است.

وی تصریح کرد: سرعت عمل و ابتکار لازمه دو اصل همت و هوشیاری است و همه اینها محقق نمی‌شود جز اینکه مسئولیت‌پذیر باشیم، برای موفقیت در این راه باید از تجریه گذشتگان استفاده کنیم و با به کار بستن روحیه انقلابی حرکت کنیم، روحیه انقلابی یعنی اینکه همه مطیع امر رهبر باشیم و از مقام معظم رهبری اطاعت کنیم.

 [PageVisit]