اخبار ستاد
1398/8/22 چهارشنبه همزمان با هفته کتاب انجام می شود؛ برگزاری حدود ۵۰۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در هفته کتاب سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی از برگزاری قریب به ۵۰۰ برنامه ویژه هفته کتاب در کتابخانه‌های عمومی این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، مجید رستگاری گوهر، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اعلام برنامه‌های هفته کتاب در این استان گفت: در این دوره از هفته کتاب قریب به ۵۰۰ برنامه در سطح کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار می‌شود.


رستگاری افزود: در این ایام ۵۶ نشست کتاب‌خوان در سطوح مختلف شامل ۶ نشست کتاب‌خوان اختصاصی، ۳۵ نشست کتاب‌خوان کتابخانه ای و ۱۵ نشست کتاب‌خوان مدرسه ای به همت کتابداران استان مرکزی برگزار خواهد شد.


وی برگزاری ۶ نشست نمایشنامه خوانی، ۵۱ مسابقه کتابخوانی، ۵۴ برنامه بازدید دانش‌آموزی از کتابخانه‌ها، بیش از ۳۰ مورد بازدید مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی از کتابخانه‌ها، ۳ برنامه نقد کتاب، ۷ برنامه رونمایی و نقد کتاب، ۱۸ مورد معرفی کتاب برای شهروندان در محافل عمومی، ۳۶ برنامه قصه گویی برای کودکان، ۴۳ برنامه نشست مطالعاتی، ۱۰ کارگاه آموزشی- مهارتی، ۵۵ نمایشگاه کتاب برای بازنمایی منابع کتابخانه‌ها از دیگر برنامه‌های این اداره کل در ایام بزرگداشت هفته کتاب در استان است.

 
سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اشاره به سایر برنامه‌های هفته کتاب، گفت: آذین بندی و فضاسازی کتابخانه ها، نقاشی دیواری با موضوع کتاب و کودک، نمایشگاه پوستر کتابخوانی، تقدیر از اعضای کتابخوان کتابخانه ها، خلاصه نویسی از کتاب، داستان نویسی با موضوع زندگانی پیامبر اعظم(ص)، مسابقات جدول، تندخوانی کتاب، خاطره نویسی، روزنامه دیواری، برگزاری نمایش عروسکی، نشست اراک شناسی، مثنوی خوانی، سعدی خوانی، تفسیر نهج البلاغه، انشانویسی، تبلیغ و ترویج کتابخوانی در مصلی‌های نماز جمعه، حضور کتابداران در مدارس، برگزاری نمایشگاه‌ها و مسابقات نقاشی، ویژه برنامه‌های کتاب و کودک از دیگر برنامه‌هایی است که در ایام هفته کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار خواهد شد.


رستگاری تعداد کل نسخ موجود در کتابخانه‌های عمومی استان را یک میلیون و ۱۸۲ هزار و ۷۷۸ جلد برشمرد و بیان کرد: تعداد کتاب به ازای هر نفر در استان مرکزی ۰.۸۲ جلد است که تا افق ۱۴۰۴ این رقم باید به ۴ جلد به ازای هر نفر برسد.


وی با اشاره به برگزاری مستمر سلسله نشست‌های کتاب‌خوان در استان مرکزی، بیان کرد: از ابتدای سال تا پایان مهرماه، ۱۷۲۸ نفر در قالب ۳۳۷ نشست کتاب‌خوان به معرفی کتاب پرداخته‌اند. تعداد ۲۵۱ نشست کتابخانه‌ای، ۷۹ نشست مدرسه‌ای و ۷  نشست ویژه اقشار و گروه‌ها از جمله کارمندان ادارات، نویسندگان بومی، اساتید دانشگاه‌ها، طلاب حوزه علمیه و دانشجویان برگزار شده است.


سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ادامه داد: در سال جاری نزدیک به ۸ هزار و ۵۷۰ جلد کتاب از سوی مردم به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا شده است که این رقم جدا از ارسال کتاب توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.


وی افزود: در ۶ ماهه نخست سال جاری مبلغ ۷۷ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی کتاب خریداری شده و به کتابخانه‌های عمومی استان تزریق شد.


سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ادامه داد: در بخش منابع، جذب کتب اهدایی با محوریت کتاب‌های درسی و کمک آموزشی خواهیم داشت و به تازگی نیز بنیاد علمی و آموزشی قلم چی در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب این استان به ۷۰ کتابخانه عمومی کتاب کمک آموزشی اهدا کرد. این برنامه با همکاری بنیاد علمی و آموزشی قلم چی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، طی دو روز با حضور نمایندگان کتابخانه‌های عمومی نهادی استان با اهدای بیش از ۷۶۰ نسخه کتاب به ارزش تقریبی ۴۴۰ میلیون ریال انجام شد.


رستگاری گوهر برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی، دیدار کتابداران استان با ائمه جمعه، بازدید مدارس و مهدهای کودک از کتابخانه‌ها، حضور کتابداران در مدارس برای روخوانی و معرفی کتاب، برگزاری کارگاه‌های قصه‌گویی، برگزاری مسابقات مکتوب کتاب‌خوانی، توزیع بروشور مربوط به معرفی کتابخانه‌های عمومی و خدمات آن ها به عموم مردم و ... را از دیگر برنامه‌های این هفته برشمرد.


وی در پایان خاطرنشان کرد: آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان مرکزی روز ۲۷ آبان ماه با حضور مقامات استانی، کتابداران، مسئولان کتابخانه‌های عمومی و فرهیختگان عرصه کتاب و کتابخوانی برگزار خواهد شد و از کتابخوانان و کتابداران برتر، انجمن‌های برتر در سطح استان، برگزیدگان جشنواره خاطره نویسی، برگزیدگان جشنواره «هدهد سفید» و نفرات برگزیده مسابقه کتابخوانی «حنانه شو» تقدیر به عمل می آید.

 [PageVisit]