اخبار ستاد
1398/8/20 دوشنبه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی: اولین دوره کتاب سال استان مرکزی برگزار می شود حجت الاسلام دانشی گفت: علاقمندان و مولفان به شرکت در اولین دوره کتاب سال استان مرکزی می توانند تا پانزدهم دی ماه سال جاری آثار خود را به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ارسال کنند.

حجت الاسلام«عباس دانشی» از برگزاری اولین دوره کتاب سال استان مرکزی خبر داد و  گفت: این دروه با اهداف شناسایی و معرفی کتاب های برتر، کمک به اعتلای سطح دانش و فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه، حمایت از نویسندگان و پدیدآورندگان آثار مکتوب فاخر و حمایت از ناشران و فعالان عرصه کتاب در استان در راستای حمایت از تولید آثار مکتوب بومی برگزار می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی شرایط ارسال آثار را اینگونه اعلام کرد: آثار قابل ارزیابی از ابتدای سال ۱۳۹۳ لغایت پایان اسفند ماه ۱۳۹۷ که چاپ و برگه اعلام وصول داشته باشند قابل ارائه در این دوره انتخاب کتاب سال می باشند و ملاک، سال انتشار و شناسنامه کتاب خواهد بود، شرط پذیرش کتاب آن است که توسط ناشرین استان مرکزی یا نویسندگان استان مرکزی و یا با موضوع استان مرکزی نگارش شده باشند، آثار ارائه شده صرفاً باید با موضوع گروه های معرفی شده انتخاب کتاب سال استان مرکزی همخوانی داشته باشند.

وی ادامه داد:  کتاب ها می توانند از مجموعه کتاب های حوزه تالیف، ترجمه و نیز احیای متون پذیرش شوند. منظور از تالیف، پدیدآوردن اثری است که محصول خلاقیت ذهن و هنر نویسنده و یا نتیجه تحقیق یا ابتکار او باشد و اقتباس از کار دیگران محسوب نشود؛ ترجمه، برگردان درست متن براساس نسخه معتبر و ارائه نزدیکترین‌ متن به نوشته مولف است؛ احیای متون به معنی بازخوانی، باز نویسی و آماده سازی یک متن براساس نسخ معتبر و ارائه نزدیک ترین متن به نوشته مولف است.

حجت الاسلام دانشی تصریح کرد: هر مجلد از کتاب های دوره ای در صورت استقلال محتوایی حکم یک کتاب مستقل را دارد، در غیر این صورت بررسی کتاب منوط به انتشار بیش از نیمی از مجلدات است؛‌ مرجع تشخیص این امر داوران هر موضوع می باشند، مجموعه مقالات و سخنرانی‌هایی که به صورت کتاب چاپ شده اند در صورتی داوری می شوند که موضوع واحد و یا نویسنده واحد داشته باشند، ویراست جدید کتاب های علمی، چنانچه به تشخیص گروه داوری حداقل 40% نسبت به ویراست قبلی تغییر کرده باشد، قابل بررسی است، کتاب های کمک آموزشی و افست از دایره انتخاب و داوری جایزه کتاب سال خارج می شوند، از هر عنوان کتاب باید دو نسخه در اختیار دبیرخانه قرار گیرد. شایان ذکر است که نسخه های دریافتی عودت داده نخواهد شد.

انتخاب کتاب سال استان مرکزی در 2 مرحله صورت می پذیرد

 این مقام مسئول با بیان اینکه داوری و انتخاب کتاب سال استان مرکزی در 2 مرحله صورت می پذیرد خاطرنشان کرد: در مرحله اول تمام کتاب های ارسال شده از هر گروه به دبیرخانه در جلسه مشترک توسط هیئت داوری در گروه مربوطه ارزیابی می شود و با رای اکثریت اعضای هیئت داوران از هر گروه 3 کتاب به مرحله بعد راه می‌یابند و در مرحله دوم کتاب‌های راه یافته به مرحله دوم داوری «توسط هیئت داوری برگزیده» بررسی و در هر گروه یک کتاب به عنوان اثر برگزیده انتخاب می شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی افزود: هیئت داوران می تواند تا حداکثر ۳ کتاب را نیز از بین مجموع 8 گروه به عنوان شایسته تقدیر معرفی کند.

بهره مندی از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی

وی معیارهای داوری آثار را تناسب موضوع و محتوای کتاب با نیازهای علمی و فرهنگی جامعه و کشور، تاثیر گذاری در ارتقای سطح علمی و فرهنگی، تازگی و نوآوری در موضوع، ساختار، پرداخت و نگاه کتاب، رعایت استانداردها در ساخت، فصل بندی، نگارش، دستور زبان و واژگان، رعایت استانداردها در ذکر منابع و مآخذ در آثار تحقیقی و پژوهشی، بهره مندی از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی، ارزشمندی علمی و محتوایی کتاب، استحکام و زیبایی زبان، التزام به ارزش‌های فرهنگی، دینی و انسانی، برخورداری از قدرت اقناع و تاثیرگذاری عمیق بر مخاطب، رعایت استانداردهای تالیف، تصحیح و ترجمه و پایه گذاری و آراستگی کتاب از حیث حروف‌چینی، صفحه بندی و چاپ عنوان کرد.

این مقام مسئول گفت: مهلت ارسال کتاب به دبیرخانه اولین دوره کتاب سال استان مرکزی تا پانزدهم دی ماه سال جاری و آیین اهدای جوایز برگزیدگان بهمن ماه98 اعلام شده است.

 

اهدای ده میلیون ریال به شایستگان تقدیر

حجت الاسلام دانشی ادامه داد: به برگزیدگان هر گروه، تندیس کتاب سال، لوح تقدیر و بیست و پنج میلیون ریال نقدی اهدا می شود و به هر یک از شایستگان تقدیر، لوح تقدیر و مبلغ ده میلیون ریال اهدا خواهد شد.

وی گروه‌های 8 گانه مورد پذیرش کتاب سال استان مرکزی را دین، ادبیات، علوم اجتماعی، تاریخ و جغرافیا، هنر و معماری، فلسفه و روانشناسی، کودک و نوجوان و استان مرکزی شناسی عنوان کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: کلیات اسلام، علوم قرآنی فقه و اصول، کلام، عرفان، تفسیر،حدیث، اخلاق و سیره معصومین، فرق و مذاهب، ادیان دیگر زیر مجموعه گروه دین و شعر معاصر، نثر معاصر، طنز، ادبیات محلی، واژه نامه، دستور زبان، متون قدیم، تاریخ و نقد ادبی، ادبیات زبانهای دیگر، گویش محلی، گویش ها زیر مجموعه گروه ادبیات است.

زیر مجموعه گروه علوم اجتماعی را علوم اجتماعی، حقوق، جامعه شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی، بازرگانی، حسابداری، علوم نظامی، مدیریت آمار، آموزش و پرورش، روزنامه نگاری، علوم ارتباطات، مردم شناسی دانست.

دانشی تاریخ و جغرافیای ایران و جهان، گردشگری و میراث فرهنگی، مستندنگاری، محیط زیست را زیر مجموعه گروه تاریخ و جغرافیا و  کلیات هنر، عکاسی، معماری و شهرسازی، موسیقی، سینما، تربیت بدنی، نمایشنامه، هنرهای تجسمی و دستی، هنرهای نمایشی را در گروه هنر و معماری عنوان کرد.

این مقام مسئول زیر مجموعه گروه فلسفه و روانشناسی، منطق، مابعدالطبیعه، فلسفه اسلامی، فلسفه غرب، روانشناسی است، تصریح کرد: شعر کودک، داستان کودک، علوم انسانی و هنر کودک، علوم و فنون کودک از گروه کودک و نوجوان هستند.

 [PageVisit]