اخبار ستاد1398/7/2 سه‌شنبه با محوریت بررسی وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی اراک؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار شد هفتاد و دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با محوریت بررسی وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی شهر اراک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مرکزی، هفتاد و دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با حضور احمد سجادی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی؛ مجید رستگاری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و سایر اعضای انجمن در سالن جلسات استانداری برگزار شد.


در این جلسه که به‌صورت مشترک با کارگروه فرهنگی اجتماعی استان برگزار شد، مجید رستگاری با اشاره به پیشرفت پروژه کتابخانه مرکزی استان، اظهار داشت: این کتابخانه که پس از ۱۴ سال انتظار هنوز آماده بهره‌برداری نیست، ۱۸ هزار و ۲۳۰ مترمربع زیربنا داشته و ۷ طبقه است.


وی افزود: زمین کتابخانه ۶ هزار و ۲۰۰ مترمربع بوده و در سال ۹۳ با قرارداد ۲۳۷ میلیارد ریالی، کار آن بعد از کلنگ‌زنی مجدد آغاز شده و تاکنون ۱۵۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده است. به منظور تکمیل کتابخانه مقرر شده، وزارت ارشاد ۵۰ میلیارد ریال و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص دهد.


وی ادامه داد: با توجه به پیشرفت فیزیکی کتابخانه مرکزی، بهره برداری از این کتابخانه تا شهریور سال آینده امکان پذیر نیست. تسریع روند تکمیل و بهره برداری از این کتابخانه نیازمند عزم جدی و پیگیری مسئولان استان است.


سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی همچنین با اشاره به نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی عنوان کرد: در سال گذشته حدود ۱۴ هزار نفر در این جشنواره مشارکت داشتند که این تعداد در سال ۹۸ به ۲۶ هزار نفر رسید و رشد ۸۹ درصدی داشت.


رستگاری افزود: در این جشنواره ۲۲۳ برگزیده استانی و ۳ برگزیده کشوری داشتیم. از ۱۰۴ برگزیده کشوری سه نفر نمایندگان استان مرکزی و یکی از آن ها کودک چوپانی از شهرستان فراهان بود که مایه مباهات استان است.


وی تصریح کرد: بیشتر بودجه کتابخانه‌های عمومی از محل نیم درصد تأمین می شود که در شهر اراک از سال ۹۲ تاکنون این سهم تحقق نیافته و سبب شده که در ارائه خدمات و بهسازی کتابخانه‌های عمومی شهر اراک دچار مشکل شویم.


سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در پایان از حمایت‌های خیرین عرصه کتاب و کتابخوانی تشکر کرد و گفت: تلاش خواهیم کرد انجمن خیران کتابخانه‌ساز را در استان فعال تر کنیم.

 [PageVisit]