اخبار ستاد
.

.

.

.
با محوریت جشنواره کتاب‌خوانی رضوی؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار شد هفتاد و یکمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با محوریت نهمین دوره جشنواره کتاب‌خوانی رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مرکزی، هفتاد و یکمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با حضور بهروز اکرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری؛ مجید رستگاری گوهر، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و سایر اعضای انجمن در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا مشاهده کنید.
در این جلسه که به‌صورت مشترک با کارگروه فرهنگی اجتماعی استان برگزار شد، بهروز اکرمی گفت: انجمن کتابخانه‌های عمومی استان باید خروجی بیشتری در امر کتابخوانی داشته باشند و کمیت و کیفیت کتابخوانی را به صورت توأمان دنبال کند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی همچنین برنامه‌ریزی در راستای عرضه کتاب، امکان دسترسی سهل و آسان در هر زمان و مکان به کتاب را ضروری دانست و گفت: باید عطش کتابخوانی در جامعه شکل گرفته و برای چگونگی این شکل‌گیری باید برنامه‌ریزی دقیقی داشت.
وی افزود: برای ارتقای سرانه مطالعه باید از برنامه‌ریزی‌های روتین و همیشگی خارج شده و برنامه‌های خلاقانه در نظر گرفت.
اکرمی در ادامه سخنان خود در خصوص گسترش فرهنگ کتابخوانی نیز تاکید کرد و گفت: چشاندن شیرینی مطالعه در ذائقه لایه های مختلف جامعه به خصوص کودکان و نوجوانان تنها راه افزایش سرانه مطالعه در هر جامعه ای است و دستگاه های فرهنگی باید نسبت به این راهکار مهم سرمایه گذاری کنند.
وی اظهار داشت: بدون شک جامعه کتابخوان مسیر توسعه را با سرعت بیشتری پیموده و به رستگاری می رسد و مسئولان باید تلاش کنند امکان عرضه کتاب در تمام بخش های جامعه وجود داشته باشد.
مجید رستگاری‌گوهر، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی هم در این نشست از برگزاری هفدهمین جشنواره رضوی(ع) و نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی(ع) خبرداد و افزود: سال گذشته بیش از ۸۰۰ هزار نفر در سطح کشور در این جشنواره کتابخوانی شرکت داشتند.
وی تصریح کرد: توجه بیشتر این جشنواره به مناطق روستایی و شهرستان‌هاست، هر سال که از اجرای این طرح می‌گذرد نقاط ضعف استخراج و برای جشنواره جدید رفع می‌شود. این جشنواره بستر مناسبی برای مشارکت خانواده‌هاست، ۷۵ درصد مشارکت در بخش مکتوب و ۲۵ درصد در بخش الکترونیک است.
رستگاری‌گوهر ادامه داد: تبلیغات وسیعی برای جشنواره کتابخوانی رضوی صورت گرفته است. تهیه تراکت، ارسال پیامک، درج اخبار در رسانه‌های مختلف و عقد تفاهم‌نامه با صداو سیما از جمله اقداماتی در راستای آشنایی عموم مردم با این طرح است. موفقیت این در طرح در راستای تلاش‌های دبیرخانه است. بیشترین جامعه هدف ما در آموزش و پرورش و آموزش عالی قرار دارند که تبلیغات در این دو حوزه انجام شده و ادامه دارد.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در بخش دیگر از سخنان خود گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سال ۸۴ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا شد و در راستای تأمین هزینه‌ها براساس اصل ۴۴ قانون اساسی مصوب شد، این نهاد اعتبارات خود را از تخصیص نیم درصد درآمد شهرداری‌ها داشته باشد.
وی ادامه داد: برخی شهرها مشارکت خوبی دارند و برخی شهرداری‌ها تخصیص نیم درصد هزینه‌ها را تأمین نمی‌کنند و برخی شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها که درصد خوبی دارند به دلایل مختلفی از اجرای این طرح سرباز می‌زنند.
رستگاری‌گوهر اضافه کرد: با توجه به مصوبه جلسه قبل که قرار براین بود ظرف یک هفته نیم درصد جاری شود، تاکنون اتفاقی نیفتاده است. از سال ۹۲ واریزی شهرداری اراک به حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی استان محقق نشده است. نکته مهم این جاست که اگر نیم درصد در خود استان واریز شود قطعا تمامی آن با نظر استاندار که رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هستند، در خود استان هزینه می‌شود اما اگر شهرداران به این مطلب توجه نکنند و به صورت سرجمع از حساب درآمدهای شهرداری‌ها در مرکز تهران برداشت می‌شود و به سختی می‌توان تنها بخشی از این اعتبار را به استان تزریق کرد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 138