اخبار ستاد
ک
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی: رشد شاخص‌های کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در سال ۹۷ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی از رشد شاخص‌های سرانه کتاب، درصد عضویت و امانت کتاب در سال ۱۳۹۷ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، حجت‌الاسلام عباس دانشی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: کتابخانه‌های عمومی استان با گستره ۸۳ کتابخانه، بزرگترین دستگاه فرهنگی استان به شمار می‌آید، در دورافتاده‌ترین مناطق سه نهاد مهم مدرسه، مسجد و کتابخانه فعالیت دارند و سایر نهادها حضور ندارند و کتابخانه‌های عمومی نماینده تمام دستگاه‌های فرهنگی در روستاها هستند.

وی بر لزوم توجه به کتابخانه‌های عمومی تأکید کرد و افزود: کتابخوانی باید به عنوان فرهنگ رایج در کشور توسعه پیدا کند؛ چراکه مطالعه و کتابخوانی زیربنای علم و دانش، دانایی، فرهنگ و هنر کشور است.

دانشی همچنین از رشد شاخص‌های مختلف کتابخانه‌های عمومی نسبت به یک سال گذشته خبرداد و گفت: وضعیت مطالعه و کتابخوانی در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ در شاخص عضویت ۱۲.۵ درصد، امانت کتاب ۵ و در شاخص منابع کتابخانه ای رشد ۴.۳ درصدی داشته است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ حدود ۹ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان اهدا شده است و در حوزه خرید و حمایت از نویسندگان بومی، ۱۹ جلد کتاب در ۷۰۰ نسخه از نویسندگان بومی استان خریداری و بین کتابخانه‌های عمومی استان توزیع شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گفت: رقم مالی در حوزه خرید کتاب برای کتابخانه‌های عمومی بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال است و کتاب‌های خریداری‌شده در این بخش بالغ بر ۳۵۰۰ نسخه کتاب است که با هزینه‌کرد انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها خریداری شده است.

وی ادامه داد: نزدیک به دو سال است که خرید کتاب با موضوع جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و موضوعات مشابه در این زمینه در دستور کار قرار دارد که در این زمینه در سال گذشته ۱۰۰۰ نسخه کتاب خریداری شده است.

حجت الاسلام دانشی با اشاره به پیش بینی و اجرای برنامه های فرهنگی ویژه در سال ۹۷ گفت: برگزاری هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با مشارکت بیش از ۱۳هزار نفر، آیین تجلیل از راضیه تجار نویسنده متعهد و برجسته کشور در قالب اجرای طرح ملی «چهل قلم»، کسب عنوان غرفه برتر در نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی، اجرای طرح ملی «کتابخانه گردی» در  ۴ کتابخانه عمومی منتخب و ...  حضور نویسندگان برجسته کشور در نشست های نقد و بررسی کتاب برخی از مهمترین برنامه های اجرا شده در این استان بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی همچنین از برگزاری بیش از ۶۴۰ نشست کتاب‌خوان کتابخانه‌ای، ۲۱۵ نشست کتاب خوان دانش آموزی، ۵۰ نشست کتاب خوان ویژه، ۲۵۰ کارگاه آموزشی و مشاوره، برگزاری ۱۳ نشست نقد و رونمایی کتاب در کتابخانه‌های عمومی و ۶۳۰ نمایشگاه کتاب در مناسبت های مختلف در سال ۱۳۹۷ خبر داد.

وی ادامه داد: در حوزه کتاب و کتابخوانی نیازمند توجه همه دستگاه‌ها هستیم، دستگاه‌های مختلفی همچون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون فرهنگی هنری مساجد، کتابخانه‌های دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه در کشور خدمات کتابخانه‌ای ارائه می‌دهند اما نهاد کتابخانه‌های عمومی متولی اصلی ارائه این خدمات به دوستداران کتاب و کتابخوانی است.

دانشی با تأکید براینکه ارتقای سرانه مطالعه تنها وظیفه نهاد کتابخانه‌های عمومی نیست و همه در ارتقای سرانه مطالعاتی سهیم هستند، تصریح کرد: توجه به سرانه مطالعاتی در مهدکودک‌ها و سال‌های نخستین آموزش ابتدایی و پس از آن در همه مقاطع تحصیلی ضروری است و در این راستا تفاهم نامه‌های همکاری مشترک با اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی، اداره کل بهزیستی استان و مجموعه نهضت سوادآموزی استان مرکزی در سال گذشته منعقد شد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 809