اخبار نهاد
1398/10/14 شنبه علی اکبر تورانیان عنوان کرد؛ آتش‌سوزی کتابخانه اوج عداوت با فرهنگ ایران است عضو هیأت مدیره ناشران دانشگاهی، گفت: حمله به کتابخانه به عنوان قلب فرهنگی جامعه، اوج عداوت و دشمنی آشوبگران با فرهنگ و باورهای مردم بود. امیدواریم به اتفاق دوستان انقلابی‌مان، به دشمنان نشان می‌دهیم که اگر هزار بار دیگر دست به چنین جنایت‌هایی بزنید، ما پای ارزش‌ها و فرهنگ‌مان ایستاده‌ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اواخر آبان ماه سال جاری و در پی سوء استفاده عناصر آشوبگر از اعتراضات مردمی، کتابخانه عمومی «تفکر» منطقه نصیرآباد باغستان از توابع شهرستان شهریار استان تهران به آتش کشیده شد و تمام امکانات و تجهیزات آن به همراه حدود ۱۳۰۰۰ جلد کتاب در آتش جهل و کینه اشرار سوخت.

علی اکبر تورانیان، در بازدید جمعی از فعالان و تشکل‌های نشر از بقایای ساختمان کتابخانه عمومی «تفکر»، گفت: به عنوان کسی که نزدیک به چهل سال در حوزه تولید کتاب فعالیت کردم و با زحمات بسیار هزاران کتاب را چاپ و به جامعه عرضه کرده‌ام، هیچ گاه تصور نمی‌کردم که روزی در کشورم وارد کتابخانه‌ای سوخته شوم و پایم را روی خاکستر کتاب‌ها بگذارم.

وی افزود: دیدن خاکستر کتاب‌هایی که با زحمات بسیار توسط همکارانم در حوزه نشر تولید شده بود، و همچنین دیدن از بین رفتن تنها پایگاه فرهنگی این منطقه که برای بچه‌های آن به عنوان خانه علم، دانش و آگاهی مطرح بود، یکی از سخت‌ترین روزهای زندگی من بود.

این عضو هیأت مدیره ناشران دانشگاهی با اشاره به هدایت این جریان آشوبگرانه از خارج از کشور، گفت: افرادی که فریب خوردند و این جنایت را مرتکب شدند،  باید در پیشگاه خداوند و ملت ایران شرم سار باشند. چرا که رخ دادن این موضوع را فقط در کتاب‌های تاریخ و در زمان حمله مغول‌ها خوانده بودم؛ اما رخ دادن این اتفاق در دنیای امروز و در کشور ما به هیچ وجه توجیه پذیر نیست و قلب هر علاقه مند به کتاب و فرهنگ را به در می‌آرورد.

تورانیان با تأکید بر لزوم بازسازی این کتابخانه گفت: دوستان، ناشران، مردم و مسئولان فرهنگی باید دست به دست هم دهند تا بار دیگر این کتابخانه را برپا کنیم. حمله به کتابخانه به عنوان قلب فرهنگی جامعه، اوج عداوت و دشمنی این افراد با فرهنگ و باورهای مردم بود. امیدواریم به اتفاق دوستان انقلابی‌مان، به دشمنان نشان می‌دهیم که اگر هزار بار دیگر دست به چنین جنایت‌هایی بزنید، ما پای ارزش‌ها و فرهنگ‌مان ایستاده‌ایم.

 [PageVisit]