اخبار نهاد
1398/9/27 چهارشنبه دکتر مهدی حجت در نشست «فضا و معماری کتابخانه های عمومی ایران» عنوان کرد؛ کتابخانه زیارتگاهی برای مواجهه با «کتاب» است دکتر مهدی حجت با اشاره به کارکرد ویژه کتابخانه‌های عمومی در دنیای امروز و مواجهه با فضای مجازی گفت: کتابخانه‌ها زیارتگاه‌های امروز هستند و اگر ما در بالاترین صورت زیارتگاه، مساجد و بقاع متبرک را می‌شناسیم، مرتبه بعد از آنها کتابخانه‌ها هستند که انسان را به راه راست هدایت می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست «پرسش از کتابخانه؛ فضا و معماری کتابخانه های عمومی ایران» و نیز مراسم امضای تفاهم نامه همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور و دانشگاه هنر، یکشنبه ۲۴ آذرماه، با حضور با حضور دکتر سید حسن سلطانی، رئیس دانشگاه هنر، دکتر مهدی حجت از استادان حوزه معماری و شهرسازی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به همراه معاونان و مدیران نهاد، در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر برگزار شد.

در ابتدای این نشست هادی امیری، مدیرکل امور عمرانی نهاد به ارائه گزارشی از وضع موجود نهاد در حوزه این اداره کل پرداخت و گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور، نهادی کاملا فرهنگی با هویت اسلامی ایرانی، نافذ و اثرگذار بر جامعه است که وظیفه مهم آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و زمینه سازی مناسب به منظور ارتقای سرانه مطالعه و ترویج کتابخوانی و تحقق عدالت دسترسی به کتاب و کتابخانه را در کنار مسئولیت تأسیس، ساخت، تجهیز - بازسازی، توسعه، مدیریت و نظارت بر کتابخانه های عمومی را در سراسر کشور بر عهده دارد.

زیربنای یک میلیون و ۴۳۴ هزار و ۲۰ متر مربعی کتابخانه‌های عمومی

وی افزود: امروز اعضای کتابخانه های عمومی از خدمات ۳ هزار و ۵۱۸ کتابخانه عمومی با زیربنای مجموع یک میلیون و ۴۳۴ هزار و ۲۰ متر مربع در سراسر کشور بهره مند هستند که از این تعداد ۴۲ کتابخانه مستقل با زیربنای ۱۱ هزار و ۴۳۲، ۹۲۷ کتابخانه مشارکتی ۲۸۴ هزار و ۶۰ مترمربع، ۲۵۴۹ کتابخانه نهادی با زیربنای میلیون و ۱۳۸ هزار و ۵۲۸ به مردم شریف کشور خدمات رسانی می‌کنند. در نهاد کتابخانه های عمومی کشور تلاش داریم با همت جمعی و تدابیر عالمانه، هرروز بر تعداد کتاب خوان های جامعه عزیزمان بیفزاییم تا بتوانیم سرانه فضا، عضو، منابع و امانت کتابخانه ای را به حد شایسته جامعه اسلامی برسانیم و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی را در حوزه کتاب و مطالعه در حد توان، محقق سازیم.

امیری ادامه داد: از مجموع ۲ هزار و ۵۴۹ کتابخانه نهادی موجود در سطح کشور ۶۷۲ کتابخانه در روستاها راه اندازی شدند تا زمینه بهره وری و توسعه عادلانه از فضای کتابخانه ای برای روستاییان نیز هم فراهم شود. همچنین ۱۵۱ شهر فاقد کتابخانه در سطح کشور وجود دارد که در ۲۷ شهر آن پروژه‌های احداث کتابخانه آغاز شده و نهاد در حال تلاش است تا در سایر آنها زمین یا زیر ساخت مناسب به منظور ایجاد کتابخانه فراهم کند.

مدیرکل امور عمرانی نهاد درباره پروژه‌های در دست اجرای نهاد نیز گفت: در حال حاضر ۳۰۷ باب کتابخانه در سطح کشور در دست احداث است که مساحت مجموع آنها ۳۳۷ هزار و  ۲۵ متر مربع بوده و برای تکمیل آن اعتباری بالغ بر ۵۹۰ میلیارد تومان نیاز است. همچنین به طور متوسط هزینه ای معادل ۸ تا ۱۳ میلیارد تومان جهت تعمیر و بهسازی سالیانه کتابخانه های موجود هزینه می شود. در خصوص بهبود شرایط فیزیکی مناطق یا حوزه های شهری که دارای آسیب های اجتماعی و فرهنگی هستند و عمدتا در مناطق کمتر توسعه یافته در سطح کشور قرار دارند نیز تاکنون نسبت به احداث ۱۴ پروژه با متراژ ۱۱هزار و ۴۳۰ مترمربع اقدام شده، که به اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان جهت تکمیل و اتمام عملیات عمرانی نیاز دارند.

وی درباره احداث کتابخانه در مناطق حاشیه‌ای کشور نیز توضیح داد: در مناطق حاشیه ای و سکونتگاه های غیر رسمی، ۹ شهرستان کشور واقع در استان های آذربایجان غربی، البرز، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان و کرمانشاه، از مجموع ۸۴ محله هدف شناسایی شده، ۱۷ محله در حال حاضر کتابخانه در حال خدمت‌ رسانی بوده و یک پروژه هم در شهرستان سنندج کردستان در حال احداث است.

 

شرح مسائل موجود نهاد در حوزه عمرانی

هادی امیری در ادامه به بیان مسائل موجود در مسائل عمرانی کتابخانه‌های عمومی کشور پرداخت و گفت: ساختمان کتابخانه های عمومی کشور را می‌توان در سه دسته عمده «پروژه های احداثی»، «ساختمان های واگذاری به صورت حق انتفاعی» و «ساختمان کتابخانه های مستقل و مشارکتی» تقسیم‌بندی کرد. در خصوص پروژه های احداثی با توجه به اینکه بسیاری از این پروژه ها و ساختمان های احداثی از منابع دولتی و توسط دستگاه های اجرایی (از قبیل راه و شهرسازی، بسیج سازندگی، شهرداری ها و ...) واگذار شده، به دلیل عدم تخصیص به موقع اعتبارات - مسائل اجرایی - وقفه های طولانی در روند احداث و یا در نظر نگرفتن شرایط اقلیمی و نیازهای بهره بردار و موارد تخصصی که در حوزه دانش بهره بردار بوده، اقدام به ساخت نموده اند که این موضوع سبب شد با توجه به تغییرات اساسی در استانداردها، ملزومات فضایی جدید و نیازهای روز کتابخانه بر اساس ضوابط جدید، کتابخانه ها دارای فضاها و نقشه های ناکارآمد بوده و فضاهای ایجاد شده پاسخگوی نیازهای روز نباشد.

مدیرکل امور عمرانی نهاد ادامه داد: از آنجایی در برخی از مناطق و شهرها به دلیل نبود بودجه و یا زمین مناسب امکان ساخت کتابخانه بر اساس استاندارد ها وجود ندارد ساختمان هایی به صورت حق انتفاعی و یا واگذاری از طرف دستگاه ها و یا خیرین در اختیار نهاد کتابخانه های عمومی کشور قرار گرفته که اغلب این ساختمان ها برای کتابخانه طراحی نشده و بعضا دارای شرایط و استاندارد های لازم جهت بهره برداری نبوده و مسائل فراوانی را در حوزه خدمات رسانی و امکان دسترسی ایمن برای مراجعین و مخاطبین به وجود آورده است.

وی افزود: همچنین نبود دستور العمل ها و استانداردهای مدون و به روز در حوزه ساخت کتابخانه ها در سنوات گذشته موجب گردیده تا مشاورین و یا دستگاه های اجرایی بدون در نظر گرفتن ملاحظات اقلیمی و محیطی، مکان سنجی نامناسب، عدم توجه به معماری بومی و منطقه ای با ایجاد فضاهای غیر کاربردی و با مسائل فنی و اجرایی در حوزه زیر ساختی و تاسیساتی نسبت به طراحی و ساخت کتابخانه اقدام کنند.

 

اقدامات و اولویت‌های نهاد برای برطرف کردن مسائل

هادی امیری در ادامه درباره اقدامات صورت گرفته توسط اداره کل عمرانی نهاد برای برطرف کرد این مسائل ، گفت: با توجه به مسائل و معضلاتی که عنوان کردم، سه اولویت اساسی در این حوزه را در دستور کار قرار دادیم. این موارد شامل اولویت دهی به کتابخانه های روستایی و ارتقاء خدمات آنها، اولویت دهی به گسترش خدمات کتابخانه ای در مناطق محروم و مناطق دارای اولویت از حیث مسائل اجتماعی و همچنین اولویت در تکمیل، توسعه و تقویت کتابخانه های بزرگ در کلان شهرها به ویژه کتابخانه های مرکزی بوده است.

وی افزود: باز طراحی فضاهای داخلی کتابخانه مرکزی مشهد پس از ۲۳ سال، با زیربنای حدود ۱۱ هزار و  ۵۰۰ متر مربع در ۶ طبقه، و همچنین باز طراحی فضاهای داخلی و الزامات تاسیساتی کتابخانه مرکزی یزد با زیربنای ۷۹۰۰ متر مربع، بازنگری نقشه‌های قدیمی کتابخانه مرکزی اراک با متراژ ۱۸۰۰۰ متر مربع و کتابخانه مرکزی رشت با متراژ حدود ۷۰۰۰ متر از جمله این اولویت بوده است.

مدیرکل امور عمرانی نهاد ادامه داد: همچنین تکمیل و تقویت بخش های تخصصی معماری، سازه و تاسیسات در اداره کل عمران نهاد، جهت بازبینی و نظارت موثر و تخصصی بر ساختمان ها، پروژه های در دست اجرا و همچنین نقشه ها قبل از ساخت، سازه و تاسیسات ساختمان های حق انتفاعی و خیّری و احداثی های جدید بررسی می‌شوند و در صورتی که فاقد استاندارهای لازم و کیفیت فضایی مناسب برای کتابخانه باشند، نسبت به رفع نقص آنها اقدام می‌شود.

همچنین مواردی چون تدوین راهنما برای مکان یابی مناسب زمین های جدید برای ساخت کتابخانه، تدوین دستور العمل سازه ای و تاسیساتی جهت در اختیار گرفتن ساختمان های جدید، بررسی کلیه ساختمان ها از نظر استحکام بنا، مناسب سازی و اقدامات لازم جهت امکان دسترسی مناسب گروه های ویژه نظیر معلولین و نابینایان، تلاش برای ساخت کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه، توجه ویژه به بخش نابینایان، توجه ویژه به بخش کودک و ارتقای کمی و کیفی فضاهای کتابخانه ای، محدود نمودن تیپ‌سازی کتابخانه ها به ساختمان های کوچک و روستایی در سه تیپ ( ۱۲۰ -۲۲۰- ۲۸۰ مترمربعی)، توجه ویژه به کتابخانه‌های دارای ارزش میراثی و فرهنگی ویژه مانند کتابخانه مرکزی پارک‌شهر متعلق به دوره پهلوی دوم و کتابخانه دستغیب شیراز که از طراحی‌های آندره گدار بوده، از دیگر اقداماتی بود که مدیر کل امور عمرانی نهاد به آنها اشاره کرد.

امیری در پایان سخنان خود با دعوت از همه استادان و صاحب نظران برای ارائه نظرات خود در این حوزه، گفت: بررسی و پژوهش در کتابخانه های دنیا و نیازسنجی افزایش فضاهای جدید با توجه به پیشرفت های تکنولوژیک آینده با لحاظ نمودن موقعیت فرهنگی و اجتماعی ایران، بررسی و پژوهش در خصوص فضاهای داخلی و ارائه جزئیات مختص فضاهای مختلف کتابخانه عمومی و تدوین دستور العمل جامع ساخت و همچنین تدوین دستورالعمل های کاربردی جهت ایجاد تنوع و شادابی در فضا با توجه به ساعات طولانی حضور کاربران و کتابداران در کتابخانه عمومی موضوعاتی هستند که از استادان و پژوهشگران محترم برای ارائه نظرات و دیدگاه‌های خود در این رابطه دعوت می‌کنیم.
 

 

ماهیت و کارویژه کتابخانه‌های عمومی

در ادامه این مراسم سیامک محبوب مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد به تشریح موضوع «کارویژه‌های کتابخانه‌های عمومی و بایسته‌های معماری آنها» پرداخت و گفت: ایفلا تعریف پذیرفته شده‌ای از کتابخانه عمومی دارد که می‌گوید کتابخانه عمومی یک سازمان در حوزه دانش، اطلاعات، آثار تخیلی است که حول منابع و خدمات شکل می‌گیرد و ویژگی آن این است که تمام اعضای اجتماع را پوشش می‌دهد.

وی درباره جنبه عمومی بودن کتابخانه‌های عمومی توضیح داد: معمولا ۵ برداشت از جنبه عمومی بودن کتابخانه‌ها وجود دارد. یکی اینکه در این کتابخانه‌ها به روی همه باز باشد، دیگر اینکه منابع موجود در آن عمومی باشد، آن را بخشی از حوزه عمومی قرار می‌دهد(به نفع مردم)، از بودجه عمومی استفاده می‌کند و نهایتا اینکه در اداره آن نمایندگانی از عموم مردم مشارکت داشته باشند. بر این اساس در قوانین کشورهای مختلف عمومی بودن این کتابخانه‌ها با ترکیبی از این ۵ ویژگی مصوب می‌شود.

مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد درباره کارویژه‌های کتابخانه‌های عمومی نیز توضیح داد: کتابخانه‌های عمومی دارای سه کارویژه مشخص هستند؛ کارویژه اول اطلاع‌رسانی است که تلاش می‌کند تا منابع مورد نیاز برای امورات زندگی روزمره را فراهم کند که از طریق ارائه خدماتی چون امانت، تهیه مدرک، امانت بین کتابخانه‌ای، خدمات مشاوره خوانندگان، خدمات مرجع، ارائه اطلاعات محلی و سایر برنامه‌های دیگر به این امر اقدام می‌کند.

محبوب ادامه داد: کارویژه‌ دوم کتابخانه‌های عمومی «آموزش» یا یادگیری است که این کتابخانه‌ها با پشتیبانی از آموزش رسمی، ارائه آموزش‌های مورد نیاز جامعه، فراهم کردن منابع خودآموز، آموزش سواد اطلاعاتی و رسانه‌ای و تمهید فضاهای آموزشی در این حوزه فعالیت می‌کنند و در نهایت «فعالیت‌های فرهنگی» نیز سومین کارویژه کتابخانه‌های عمومی است که برای پرثمر کردن اوقات فراغت، ایجاد کنش مشترک و مشارکت دادن شهروندان در تولید معنای مشترک (عمل فرهنگی) است.

 

بایسته‌های معماری کتابخانه‌های عمومی

وی همچنین درباره رویکردهای موجود نسبت به تقسیم‌بندی فضای کتابخانه‌های عمومی گفت: یک رویکرد سنتی به کتابخانه‌های عمومی وجود دارد که کتابخانه را محلی برای نگهداری کتاب می‌دانند. این ذهنیت یک تقسیم فضایی را به ما تحمیل کرده که شامل چهار فضای اصلی منابع، مطالعه، کارکنان و فضای خدمات است. اما در الگوی جدید رویکرد دیگری به کتابخانه‌ها وجود دارد که آن را به چهار فضای یادگیری، الهام، اجرا، و دیدار تقسیم بندی می‌کند.

مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد در پایان سخنان خود به ارائه رهنمودهایی برای معماری کتابخانه‌های عمومی پرداخت و گفت: با برداشتی که ما از شکل کتابخانه‌های عمومی داریم، لازم است که تغییراتی در این کتابخانه‌ها ایجاد شود؛ این تغییرات شامل انعطاف‌پذیر بودن با امکان چندکاربری به ویژه در کتابخانه‌های کوچک، داشتن مبلمان با قابلیت جایگیری، وجود کمترین مانع ممکن، امکان پرسه‌زنی، گردش هوا و نور، امکان حضور همه، شفافیت و پرهیز از ایجاد اتاق برای ایجاد امکان دید گسترده و در نهایت امکان ارتباط موثر، صحیت کردن، خوردن و نوشیدن در کتابخانه‌های عمومی است.

 

زوایای مختلف تحلیل و بررسی طراحی کتابخانه‌ها

در ادامه این نشست نادیه ایمانی، استادیار و رئیس کتابخانه و مرکز اسناد دانشگاه هنر به بیان «روندهای نو و نمونه‌های موفق طراحی معماری و معماری داخلی کتابخانه‌های عمومی» پرداخت و گفت: موضوع تحلیل و بررسی طراحی کتابخانه‌ها را از چشم‌اندازهای مختلفی می‌توان بررسی کرد؛ یک چشم انداز مربوط به «پوسته» کتابخانه است. از منظر اینکه چه نسبتی بین درون و بیرون یک بنا، با اجتماع و مردم برقرار می‌کند چگونه است. چشم انداز دیگر «مکان» یک کتابخانه است، اینکه جایی که کتابخانه در آن احداث می‌شود چه موقعیت جغرافیایی قرار دارد و چگونه انتخاب می‌شود؛ همچنین حداقل «مساحت» یک کتابخانه به همراه امکانات و تجهیزان آن نیز زاویه دیگری از بررسی کتابخانه‌ها را تشکیل می‌دهد. همچنین استفاده از بناهای قدیمی موجود به عنوان کتابخانه و به کارگیری نوآوری‌های مختلف در آن، می‌تواند از دیگر چشم‌اندازهای بررسی کتابخانه‌ها باشد.

وی ضمن ارائه تصاویری از نمونه‌هایی از کتابخانه‌های مختلف دنیا، به بررسی این چشم اندازها در این اماکن پرداخت و گفت: بنای برخی کتابخانه‌ها دارای بدنه پوشیده، نیمه پوشیده و شفاف هستند. در کتابخانه‌های شفاف ارتباط کاربر حتی از بیرون بنا با داخل کتابخانه برقرار می‌شود و معمولا کتابخانه‌هایی که بیشتر با عرصه‌های عمومی کار می‌کنند، نیمه باز یا شفاف هستند.

 

فضای مجازی نمی‌تواند آداب مواجهه با کتاب را ادا کند

در ادامه این نشست مهدی حجت، از استادان و پیشکسوتان حوزه معماری و شهرسازی طی سخنانی گفت: امروزه فناوری‌های نوین باعث شده تا افراد تمام نیازهای اطلاعاتی خود را به آسانی از طریق تلفن‌ همراه خود تأمین کنند. تصور این است که با توجه به استفاده از فضای مجازی ما دیگر نیاز به استفاده از کتابخانه نداریم؛ اما این گونه نیست. البته نباید تصور ما به گونه‌ای باشد که از کتابخانه به فرهنگسرا برسیم. چراکه کتابخانه و سایر نهادها جایگاه خود را دارند. از طرف دیگر هم فضای مجازی با قوت بیشتر پیش می‌رود.

وی افزود: به طور کلی در متون کهن همیشه منظور از کتاب، کتاب اول و کتاب مقدس بوده، بعد از آن کم کم در مورد مسائل دیگر نیز کتاب نوشته شده است و آثار دیگری نیز فراهم شد؛ کتاب‌هایی که با تعداد معدود و در دسترس افراد معدودی بوده و به همین ترتیب ادامه پیدا کرده است. اما امروز کتاب درباره همه امور و حتی جزئی ترین مسائل زندگی و حتی موارد غیر ضروری وجود دارد. این در حالی است که کتاب در معنای واقعی خود یعنی مواجه شدن و زیارت کردن یک نفر. اینکه خداوند می‌فرماید قرآن را غیر از آنها که پاکیزه هستند لمس نکنند، یعنی برای مواجه شدن با کتاب باید مراتبی وجود داشته باشد. اگر شما دیوان حافظ را باز می‌کنید در واقع در حال صحبت با حافظ و در محضر او هستید و این ملاقات یک مقدماتی دارد.

این استاد حوزه معماری و شهرسازی ادامه داد: یقین داشته باشید که مانند سینما که بسیاری از تعهدات تئاتر را به جا آورد، اما در نهایت نتوانست جای تئاتر را بگیرد، فضای مجازی نیز بسیاری از نیازهای روزمره شما را برطرف خواهد کرد، اما نمی‌تواند آداب مواجهه با کتاب و زیارت فردی که قرار است با آن مواجه شویم را به جا بیاورد. کتاب دارای یک «آن» است که باعث حفظ کتابخانه‌ها خواهد شد. اینکه ما کتابخانه‌ها را تبدیل به یک مرکز با کارکردهای مختلف کنیم، باعث نجات کتابخانه‌های ما نخواهد شد، آنچه کتابخانه‌های ما را نجات می‌دهد آن است که بدانیم برای حاضر شدن در محضر کتاب مقدماتی لازم است و کتابخانه می‌تواند به عنوان یک زیارتگاه، مقدمات و زمینه حاضر شدن در محضر کتاب و نویسندگان آن را فراهم کند.

 

کتابخانه زیارتگاهی برای مواجهه با کتاب

مهدی حجت درباره آینده کتابخانه‌های عمومی در عصر فناوری‌های نوین گفت: امروز اگر می‌خواهیم کتابخانه‌های عمومی ما در مقابل هجوم فضای دیجیتال شکست نخورند و تبدیل به فرهنگسرا نشوند، باید کتابخانه را تبدیل به زیارتگاهی کنیم که در آن کتاب‌هایی که به معنای واقعی کتاب هستند، ارائه شوند. به نظر من این تفاوت بزرگ میان کتابخانه و فرهنگسرا است. در آینده مقدار بسیار زیادی از نیازهای اطلاعاتی را فضای مجازی پوشش خواهد داد، به همین دلیل ممکن است ایجاد تصوری دیگر برای کتابخانه در امروز، باعث مرگ آن در فردا شود.

وی افزود: کتابخانه‌های عمومی ما حتی از لحاظ شکل و صورت بیرونی خود، باید خود را کاملا به عنوان یک وجودی که همه به آن احترام بگذارند، عرضه کند؛ درست مانند یک مسجد. همانگونه که مساجد و در فرهنگ‌های دیگر کلیساها و غیره، انسان را به راه راست هدایت می‌کنند، کتابخانه‌ها و کتاب‌ها درون آن نیز ما را به راه راست هدایت می‌کنند و تمام کتاب‌های درون آن دارای شرافتی هستند که انسان در محضر آن حاضر شوند و یک فضای شبه زیارتی را در خود به وجود بیاورد.

این استاد حوزه معماری و شهرسازی با تأکید بر حفظ جایگاه نهادهای مختلف فرهنگی و انطباق آن با اقتضائات دنیای مدرن گفت: باید به این فکر کنیم که ما فرهنگسرا را با همه خواص اجتماعی که می‌تواند در ایجاد رویارویی مردم، پرورش خلاقیت و سرگرمی داشته باشد، سرجای خودش نگه داریم. از سوی دیگر ما می‌توانیم تمام اطلاعات روزمره مورد نیاز را به ساده‌ترین شکل و از طریق فضای دیجیتال با اشاره انگشت بر روی موبایل و تبلت خودمان تأمین کنیم. اما آیا ما به چیز دیگری نیاز نداریم؟ بنده می‌گویم که چرا ما به «کتابخانه» احتیاج داریم. کتابخانه‌ها زیارتگاه‌های امروز هستند و اگر ما در بالاترین صورت زیارتگاه، مساجد و بقاع متبرک را می‌شناسیم، مرتبه بعد از آنها کتابخانه‌ها هستند که انسان را به راه راست هدایت می‌کنند. چرا که در کتابخانه «کتاب» وجود دارد و کتاب یعنی مواجه شدن با آن شخصیتی که آن کتاب را نوشته و این مواجهه آداب خاص خود را دارد. چرا که اگر مقدمات و ترتیبات لازم برای این مواجهه فراهم نباشد، آن کسب فیض لازم صورت نمی‌گیرد. استناد من این است که خداوند می‌فرماید که غیر از طاهران و پاکیزگان کتاب را لمس نمی‌کنند؛ همه مفسران این موضوع را به این تعبیر کرده‌اند که وقتی قلب انسان پاکیزه باشد معنای حقیقی قرآن را می‌فهمند. بنده با تمسک به قرآن عرض می‌کنم که شما حکمت موجود در شاهنامه فردوسی را نمی‌فهمید، اگر در محضر او حاضر نشوید و اگر آن تطهیر لازم را در فضای لازم نداشته باشید، آن مواجهه رخ نخواهد داد.

ادامه این نشست با برگزاری میزگرد گفتگو درباره معماری کتابخانه‌های عمومی با حضور کارشناسان و علاقه‌مندان به حوزه کتابخانه و معماری همراه بود که حاضران به بحث و تبادل نظر درباره موضوعاتی چون ماهیت کتابخانه‌های عمومی، تبدیل کتابخانه‌های عمومی به پایگاه‌های اجتماعی، قیاس کارکردهای کتابخانه‌های عمومی با مراکز مشابه در سایر کشورها و نیاز بشر امروز به محلی برای تأمل، پرداختند.

 

 

گفتنی است در این مراسم تفاهمنامه همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و دانشگاه هنر با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد و سیدحسن سلطانی، رئیس دانشگاه هنر به امضا رسید.

 [PageVisit]