اخبار نهاد
1398/8/25 شنبه روایت نغمه مستشار نظامی از استقبال مردم از کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران صف‌های حال خوب کن نغمه مستشار نظامی، از شاعران کشور، در یادداشتی به‌مناسبت آغاز هفته کتاب، یکی از کتابخانه‌های فعال شهر تهران را به کتاب‌دوستان معرفی کرده است.

‎به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نغمه مستشار نظامی از شاعران مطرح کشورمان طی یادداشتی در خبرگزاری تسنیم نوشته است:

در روزگاری که انتشار تصاویر صف بنزین و صف گاز در فضای مجازی ملال‌آور به نظر می‌رسد، صف‌های حال خوب کن و اقبال‌های کم‌نظیری از رویدادهای فرهنگی هم وجود دارند که خوب است با بازنشر تصاویر آنها فرهنگ واقعی‌مان را بهتر و بیشتر بشناسیم و به جهانیان بشناسانیم. یکی از این استقبال‌های زیبا، حضور پرشور مردم خوب و با فرهنگ در رویدادهای فرهنگی مربوط به هفته کتاب،کتابخوانی و کتابدار در کتابخانه‌های عمومی کشور است.

به برکت تقارن میلاد پیامبر کتاب و امام صادق(ع)،امام اهل قلم، با روز کتاب در روز جمعه ۲۴ آبان، شاهد صحنه‌های زیبایی از حضور پرشور عاشقان کتاب و کتابخوانی در این نهاد مقدس بودیم. یکی از جلوه‌های زیبای این حضور به کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران اختصاص داشت؛کتابخانه‌ای که میزبان جمع کثیری از شهروندان تهرانی به همراه خانواده‌هایشان در این روز زیبا بود.

 

غروب‌های شاعرانه پاییزی در خیابان بهشت تهران حال و هوای دیگری دارد. فارغ از هیاهوی شهر و ماشین‌ها، بهشت پارک شهر خاطرات مادران و پدرانمان را با قدم‌های ما پیوند می‌زند، خنکای نسیم پاییزی پرندگان را به وجد آورده و فرشی از برگ‌های زرد و نارنجی و قرمز در زیر پای رهگذران گسترانیده است تا این قاب شاعرانه را زیباتر بیاراید. از گذرگاه‌های پارک که می‌گذری به بهشت اهل ادب می‌رسی، «کتابخانه مرکزی پارک شهر» که با معماری اصیل ایرانی-اسلامی چون نگینی فیروزه‌ای در میان این بوستان خودنمایی می‌کند.

اینجا فقط یک کتابخانه نیست، یک میعادگاه است؛ میعادگاه خانواده‌ها، پدربزرگانی که دست نوه‌هایشان را گرفته‌اند تا میراث خواندن و دانستن را در دل‌هایشان به یادگار بگذارند. مادران و دخترانی که در کوچه باغ‌های ادب دست در دست هم قدم می‌زنند و از همه زیباتر حضور مداوم و پرشور جوانان است. بی‌شک برنامه‌ریزی خوب کارکنان این کتابخانه و در مقیاس کلان، رویکردهای فرهنگی و اجتماعی نهاد کتابخانه عمومی کشور موجبات این استقبال کم‌نظیر را فراهم آورده است.کودکی که با کتابخانه انس بگیرد، اسیر فرهنگ بیگانه نخواهد شد و مادری که فرزندش را به کتابخانه بیاورد، میراث جاودانه دانایی را به او هدیه کرده است.

 

خوب است که در هفته کتاب،کتابخوانی و کتابدار عضویت در کتابخانه‌های شهرمان را به آنهایی که دوست شان داریم هدیه کنیم؛ فرزندان مان، پدران و مادران و خواهران و برادران و دوستان مان را به کتابخانه محله ببریم و دنیایی به بی‌کرانگی واژه‌ها را به آنها هدیه دهیم.

شنیدن حکایات شیرین مثنوی معنوی و غزلیات شمس، شیفتگان کلام مولانا از پیر و جوان را گرد یک میز می‌نشاند و مفاهیم قرآنی، عرفانی و فلسفی نهفته در دل این کتاب ارجمند بیان  می‌شود. غزلیات شمس هم که شور شیرین ماست، همچون حکایات مثنوی  رمزگشایی از مضامین  این غزلیات، این برای من شاعر که بی‌اندازه  مسحور شگفتی‌های زبانی و موسیقیایی این غزل‌ها هستم و گاه از تفسیر و تعبیر بعضی معانی به واسطه استغراق در دریای مطنطن ابیات غافل مانده‌ام بسیار دلنشین و آموزنده است. این جلسه ،رزق معنوی ماست از سفره پر برکت مولانا تا باقی ساعات و ایام هفته را به آن بیندیشیم، به ابیاتی سراسر حکمت و معرفت در فضایی به دلنشینی باغ بهشت.
حیلت رها کن عاشقا دیوانه شو دیوانه شو
و اندر دل آتش درآ پروانه شو پروانه شو

 [PageVisit]