اخبار نهاد
1398/6/10 يكشنبه علی باباجانی عنوان کرد؛ داوری جشنواره «هدهد سفید» به دور از هرگونه حرف و حدیث بود علی باباجانی، برگزیده نخستین جشنواره «هدهد سفید» در بخش کتاب‌های غیرداستانی کودک، گفت: داوری این جشنواره به‌دور از هرگونه حرف و حدیث بود و جایزه آن واقعاً به دل نویسندگان برگزیده نشست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، علی باباجانی که کتاب «گاو طلایی» او از انتشارات جمال برگزیده نخستین جشنواره «هدهد سفید» در بخش کتاب‌های غیرداستانی کودک شد، عنوان کرد: جشنواره های مختلفی در طول این سال ها در کشور برگزار شده، اما این جشنواره واقعاً متفاوت و برای نویسندگان واقعا انگیزه بخش بود.
وی درباره تفاوت این جشنواره با سایر جشنواره‌های مشابه گفت: این تفاوت دوسویه بود؛  اول به این دلیل که برای بچه ها اعتبار و ارزش ویژه‌ای قائل شد و اعتمادبه‌نفس ویژه‌ای به آنها داد. چرا که تمامی مراحل برگزاری جشنواره، داوری و حتی اهدای جوایز، توسط  بچه ها انجام شد. این اتفاق نشان داد که این بچه‌ها می‌توانند آزادانه نظر خود را درباره کتاب ها بیان کنند  و می توانند داوران و نویسندگان آینده باشند.
باباجانی همچنین درباره ویژگی و تفاوت دیگر این جشنواره عنوان کرد: در این جشنواره کتاب‌های کودک و نوجوان واقعاً توسط خود بچه‌ها دیده و خوانده و برگزیده شد که این موضوع واقعا برای یک نویسنده ارزشمند است.
این نویسنده حوزه کودک و نوجوان ادامه داد: معمولاً کتاب‌ها در جشنواره‌های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که گاهاً در برخی موارد ممکن است حرف و حدیث ها، نگاه ها و ناداوری هایی در آن جشنواره ها صورت گیرد، اما داوری این جشنواره به دلیل پاکی، صداقت، سادگی و زلالی بچه‌ها، یک داوری سالم و ویژه بود که جایزه آن واقعا به دل نویسندگان نشست.
باباجانی ادامه داد: از نهاد کتابخانه های عمومی کشور و همه عزیزانی که در برگزاری این جشنواره سهیم بودند تشکر می کنم و آرزو دارم که این جشنواره در همین یک سال متوقف نشود و سال های سال ادامه داشته باشد که به نفع فرزندان ما و به نفع آیندگان ما  خواهد بود.

 [PageVisit]