اخبار نهاد
از سوی ستاد اقامه نماز کشور؛
مسابقه «کتابخوانی نماز» با معرفی هشت عنوان کتاب ویژه خانواده‌ها و فرزندان کارکنان دستگاه‌های اجرایی کشور، به همراه ارائه سیر مطالعاتی ویژه مدیران و ائمه جماعات این دستگاه‌ها، برگزار می‌شود.
مدیرکل پژوهش و آموزش نهاد مطرح کرد؛
محمد جوهرچی، ضمن تبیین ویژه برنامه های هفته پژوهش، اظهار داشت: هفته پژوهش، بهانه ای است که مجموعه های خدماتی و دانشگاهی، در حیطه تخصصی خود به مسائل مردم و کشور بیش از پیش توجه کرده و از طریق تحقیق به بهبود خدمات و ارتقای وضعیت کشور کمک کنند.
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی فراخوانی منتشر کرد؛
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با انتشار بیانیه‌ای، از عموم مردم برای مشارکت در بازسازی کتابخانه عمومی تفکر شهریار، دعوت کرد.
علیرضا مختارپور هشدار داد؛
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور با انتقاد از نظام بودجه ریزی در کشور و مغفول ماندن حوزه فرهنگ، گفت: اگر دولت محترم و مجلس محترم، به بودجه کتابخانه های عمومی بی توجهی کنند، سال آینده هزار کتابخانه عمومی در معرض تعطیلی قرار می گیرد؛ زلزله و سیل و آوار نتوانست چنین آسیبی بزند که تصمیم گیری های غیر دقیق خواهد زد.
در اختتامیه نخستین جشنواره ملی «کاما» مطرح شد؛
منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور و دبیر اجرایی جشنواره «کاما» با اشاره به رویکرد جدید نهاد در توجه به اقشار خاص و نابینایان گفت: توجه ویژه نهاد به نابینایان بی‌سابقه بوده، به طوری که در کنار ایجاد بخش نابینایان در استان‌ها، جذب حدود ۴۶ نفر از نابینایان در بخش نابینایان کتابخانه‌های عمومی کشور، اقدامی بزرگ و شایسته تقدیر است.
محمود حکیمی مطرح کرد؛
محمود حکیمی، نویسنده پیشکسوت حوزه ادبیات کودک و نوجوان گفت: امکانات فرهنگی فراهم شده در کتابخانه‌ها تنها با حضور مراجعه کنندگان و اعضا معنا پیدا می‌کند. بر این اساس معتقدم که کتابداران باید تلاش کنند تا مراجعه کنندگان به کتابخانه بیشتر شوند. با این حال کتابداران هر چقدر هم که خلاق باشند نیاز به حمایت مسئولان بالادستی خود دارند.
حبیب دهقان‌نسب:
حبیب دهقان‌نسب بازیگر سینما و تئاتر و تلویزیون که چند سالی است کتابداری را در کتابخانه‌ای محلی در مجتمع مسکونی محل زندگی خود تجربه می کند به کتابداران توصیه کرد تا دانش خود را در این زمینه به روز کنند.
محمود پاک نیت، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر:
محمود پاک نیت گفت: کتابداران عزیز قشری هستند که بی‌آنکه تلاش‌هایشان در جامعه دیده شود و کسی از آنها یاد چندانی کند، در کتابخانه‌ها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی زحمت می‌کشند که البته باید تلاش آنها در جامعه منعکس شود.
به مناسبت هفته کتاب، گرامیداشت ولادت پیامبر اسلام(ص) و هفته وحدت؛
نشست کتاب‌خوان پیامبر رحمت(ص) با هدف آشنایی با زندگی و سیره پیامبر با حضور چهره‌های شناخته شده فرهنگ و ادب و معرفی ۶ کتاب «۳۶۵ روز با پیامبر(ص)»، «حکایت‌نامه موضوعی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله وسلم»، «آنک آن یتیم نظر کرده»، «هفت حکایت از بچه‌ها و پیامبر»، «قاف» و «سیری در سیره نبوی» توسط نویسندگان شان، برگزار شد.
نصرالله حدادی با اشاره به آتش‌سوزی کتابخانه عمومی «تفکر» شهریار عنوان کرد؛
کتاب‌شناس و نویسنده شناخته شده کشور با تقبیح اقدام برخی افراد شرور در به آتش‌کشیدن یک کتابخانه عمومی در شهرستان شهریار گفت: کتابخانه مانند یک مسجد و یک مکان مقدس است که برای همه ادیان ابراهیمی قابل احترام است. اینکه عده‌ای به خود اجازه دهند به یک کتابخانه حمله کنند و آن را به آتش بکشند، نهایت رذالت و ضدیت با فرهنگ است.
علی‌الله سلیمی با اشاره به آتش‌سوزی کتابخانه عمومی «تفکر» شهریار عنوان کرد؛
نویسنده شناخته شده حوزه ادبیات داستانی کشور با اشاره به جایگاه والای کتاب و کتابخانه در فرهنگ ایرانی و اسلامی، به آتش کشیدن کتابخانه عمومی تفکر در شهرستان شهریار را اعلام ضدیت افراد شرور با اندیشه، تفکر و فرهنگ اصیل ایرانی دانست.
به مناسبت ایام هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار انجام می‌شود؛
طرح سراسری عضویت رایگان و بخشش جریمه‌های دیرکرد در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور به مناسبت هفته کتاب و بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، در روز ۲۵ آبان‌ماه در تمامی کتابخانه‌های عمومی کشور انجام می‌شود.
روایت نغمه مستشار نظامی از استقبال مردم از کتابخانه مرکزی پارک شهر تهران
نغمه مستشار نظامی، از شاعران کشور، در یادداشتی به‌مناسبت آغاز هفته کتاب، یکی از کتابخانه‌های فعال شهر تهران را به کتاب‌دوستان معرفی کرده است.
پیام تبریک سید مهدی شجاعی به مناسبت هفته کتاب به کتابداران سراسر کشور؛
سیدمهدی شجاعی نویسنده شناخته شده کشورمان با ارسال پیامی صوتی هفته کتاب را به کتابداران سراسر کشور تبریک گفت. او در بخشی از این پیام آورده است: خوشا به سعادت دست های شما، که رسولان روشنی اند برای سالکان وصال؛ و خوشا به حال دل های مهربان تان که آغوش میزبانی اند برای کاوشکران رشد و کمال. سرتان سبز و دلتان سرشار از رویش و نیایش باد.
سیدعباس صالحی عنوان کرد؛
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: امروز تغییرات قابل توجهی را در فضای زندگی معاصر می‌بینیم؛ تغییرات سریعی که در حوزه فناوری‌های اطلاعاتی، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، ربات ها و غیره باعث رقم خوردن اتفاقاتی در زندگی ما خواهند شد. در این فضا کتابداران در صف اول تمدن سازی ایستاده اند.
با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات؛
‌همزمان با هفته کتاب و با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشست علمی کتابخانه‌های عمومی و سرمایه اجتماعی با عنوان «کتابخانه عمومی چگونه سرمایه اجتماعی جامعه را ارتقا می‌دهد؟» برگزار می شود.
علیرضا مختارپور در مراسم گرامیداشت روز کتاب،‌ کتابخوانی و کتابدار مطرح کرد؛
علیرضا مختارپور گفت:‌ صدها برابر هزینه ای که امروز از بخش کتاب و کتابخانه‌ها و کتابخوانی دریغ می شود در آینده ای نزدیک باید خرج بازداشتگاه ها، زندان ها، مبارزه با اعتیاد و نیز مقابله با آسیب های اجتماعی شود. از جنبه اقتصادی محض هم صرفه در توجه به امور فرهنگی و مصون سازی نوجوانان و جوانان و نسل آینده کشور با گسترش امور فرهنگی سالم است.
معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد عنوان کرد؛
مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد در مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار ضمن تشریح اقدامات نهاد در حوزه های مختلف گفت:‌ در هفته کتاب امسال، از ۲۶ باب کتابخانه عمومی بهره‌برداری خواهد شد و در خصوص پروژه‌های کتابخانه‌های مرکزی استان‌های زنجان، گیلان، لرستان، کرمانشاه و مرکزی نیز اقدامات نتیجه بخشی انجام خواهد شد.
استاندار یزد عنوان کرد؛
استاندار یزد با اشاره به عزم جدی و اراده جمعی به وجود آمده برای بهره برداری از کتابخانه مرکزی یزد گفت: میداوریم با همت همه دستگاه‌های دولتی، مردم نهاد و خیرین تا پایان امسال کتابخانه مرکزی یزد را نیز تکمیل کرده و تحول مردم عزیز یزد قرار دهیم؛ امروز شاهدیم یک حرکت جمعی و اراده جدی برای بهره برداری و تجهیز کتابخانه مرکزی یزد شکل گرفته است.
شهردار یزد تاکید کرد؛
جمال‌الدین عزیزی، شهردار یزد در مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: این کتابداران با انگیزه هستند که می‌توانند مراجعین را جذب فضای دلنشین کتابخانه‌ها کنند و با معرفی کتاب‌های مناسب به آنها، زمینه کتابخوان شدن آنها را فراهم کنند.
راضیه تجار عنوان کرد؛
راضیه تجار، از داوران سومین دوره جشنواره خاطره‌نویسی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مطالعه خاطرات با محوریت کتاب را دارای لذتی مضاعف دانست و گفت: ثبت خاطرات کتابداران به حفظ و اشاعه ارزش‌های کتابداری کمک می‌کند.
طی مراسمی انجام شد؛
دبیرکل نهاد، معاونان، مدیران کل و جمعی از کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور، با حضور در حرم مطهر امام خمینی(ره) با آرمان های بنیانگذار انقلاب اسلامی تجدید بیعت کردند.
همزمان با آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار می شود؛
اختتامیه سومین جشنواره خاطره نویسی کتابداران و اعضای کتابخانه‌ها همزمان با آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار ۲۳ آبان ماه در یزد برگزار خواهد شد.
قائم مقام انجمن نابینایان ایران عنوان کرد؛
منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران، با تشریح خلاءها و کمبودهای موجود در حوزه تأمین منابع اطلاعاتی نابینایان کشور طی سال‌های اخیر، رویکرد مدیریت جدید نهاد کتابخانه‌ای عمومی کشور در حوزه توجه به اقشار خاص و به خصوص نابینایان را بی‌سابقه دانست.
رحمت‌الله فتاحی عنوان کرد؛
رحمت‌الله فتاحی، از استادان رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد با تشریح مهم‌ترین دلایل کمرنگ شدن جایگاه و شأن کتابدار در دوران معاصر، رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را باعث توسعه خدمات و همچنین ارتقاء هرچه بیشتر منزلت کتابداران دانست.
12345678>>>
 
تعداد بازديد اين صفحه: 15493